SON YAYINLAR
latest

NORMAL DOĞUM YAPAN ANNE

Doğum yapan anne, Doğum yapan anne için tavsiyeler, Yeni doğum yapan anne, Yeni doğum yapan anne ne yemeli?,
NORMAL DOĞUM YAPAN ANNELERİN UYGULAYABİLECEĞİ 12 TAVSİYE

Doğum yapan anne yeni sorumluluklara ve değişikliklere çoktan merhaba demiştir.
Normal doğum yapmış olan yeni annelerin çok sık karşılaştığı sorunların başında,genellikle depresyon ve bebek temizliğinin nasıl yapılacağını bilememek geliyor. Bu durum yeni doğum yapmış olan bir anne için çok normaldir. Çünkü çok fazla fiziksel ve duygusal değişiklik yaşadığınız dokuz aylık hamilelikten sonra bir bebekle ödüllendirilmiş oluyorsunuz. Ancak klasik vajinal doğum, vücudunuzun daha da fazla değişiklik geçirmesine neden olabilmektedir. Bu sebepten dolayı doktorunuza danışarak aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz.

1. Bol Bol Dinlenin
Yeni doğmuş olan bir bebeğe bakmak, tam gün çalışılan bir işten daha fazla efor gerektirir. Haliyle yeni anneler bu nedenden dolayı genellikle uyumaya ve dinlenmeye zaman ayıramayabilirler. Yeni doğum yapmış olan kadının iyileşmesi zaman alır ancak vücuduna uygun dinlenme ve bakım yöntemini uygulayarak bu süreci hızlandırabilir.

Yetersiz uyku depresyona yol açabilir.
Yeni anne olan bir kadının sorumlulukları ile bir arada gerçekleşmesi zorunda olan dinlenmenin yeterli düzeyde olmamasının annede kaygı ve depresyonun alevlenmesine yol açabileceği unutulmamalıdır. Tabii bunun için ,babalara da biraz iş düşüyor.

2. Oturma Banyosu Size Yardımcı Olabilir
Doğum sonrasında yaşadığınız ağrı ve rahminiz normal boyutuna geri döndüğünde hissettiğiniz kramp çoğu zaman dayanılmazdır. Doğum esnasında yapılmış olan epizyotomi veya perineotomi perineye ve arka vajen duvarına uygulanan planlı cerrahi kesim işlemi de anneye rahatsızlık verebilir. Bu yüzden doğum sonrasında banyonuzu bir süre oturarak yapmanız önerilir.


3.Dikişleri Temiz Tutmak Önemlidir
Doğumda epizyotomi uygulandıysa bu dikişleri temiz tutmak,acıyı ve hassasiyeti azaltmak için, bir oturma banyosunun kullanılması tavsiye edilir. Genellikle bu tür banyolar, genital bölgenizi temiz tutmaya ve acıyı büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olur. Bu konuda doktorunuza ne sıklıkla ve ne şekilde uygulamanız gerektiğini danışın.

4. Bu Dönemde Bir Buz Torbası İşinize Yarayacaktır
Normal doğum sonrası vajinanızın etrafında oluşan şişlik veya ağrıyı azaltmak için buz paketleri çok faydalıdır. Soğuk uygulama vücutta sinirleri uyutur, bu da acıyı ve şişmeyi azaltır.  Bunu uygulamak için önce birkaç buz küpünü bir havluya sarın ve 5 ile 10 dakika boyunca ağrıyan bölgeye yerleştirin. Bu uygulamayı günde birkaç kez yapabilirsiniz. Vücudunuza koyduğunuz buz paketini asla 15 dakikadan uzun süre tutmayınız. Eğer cildiniz hassassa cildiniz ve buz paketiniz arasında mutlaka koruyucu bir kumaş tabakasını bulundurun.

5. Ped Kullanımında Hijyenik Yollara Başvurun
Doğumunuzu ne yolla yapmış olursanız olun, doğum sonrası yaşadığınız kanama normaldir. Bu tip kanamalar tıpta lochia olarak adlandırılır ve doğumdan sonra 2 ile 6 hafta kadar sürebilir. Bu süre zarfında, tampon kullanmamanız tavsiye edilmektedir. Çünkü  tampon ve benzeri yöntemler uterusunuzun içine bakteri girmesine olanak sağlar. Tampon yerine, ekstra koruyucu maksi pedler kullanabilir ve gerektiğinde yenisiyle değiştirebilirsiniz. Pedlerdeki ekstra emicilik ve koruma bu süre boyunca size çok yardımcı olacaktır. İsterseniz taşmaları önlemek için örgü iç çamaşırları bile kullanabilirsiniz.

6. Hafif Egzersizler Yapın
Vajinal doğumdan sonra hızlı bir iyileşme için, pelvis kaslarınızı güçlendirmeniz son derece önemlidir. Güçlendirme işlemi vajinal doğum sırasında uzayan alanın (vajina ile rektum arasındaki alan) iyileşmesine yardımcı olacaktır.
Not: Egzersiz yaparken vücudunuzu dinleyin ve aşırı zorlamaktan kaçının.

Bu konuda uzmanlarca da ilk olarak önerilen egzersiz kegel egzersizidir. Doğum sonrasında 1 ile 2 hafta sonra pelvik kaslarınızı güçlendirmek adına doktorunuza danışarak bu egzersiz yapın. Bu egzersizi yapmak için:
 • Önce sırt üstü uzanın ve dizlerinizi kırarak ayaklarınızı yere basın.
 • Ardından kollarınızdan da destek alarak kalçanızı yukarı doğru kaldırın.
 • İdrar yaparken idrar akışını durdurmak için kullandığınız kasları sıkın. 
 • Bu işlemi yapıp 10 saniye bekleyin, ardından 10 saniye bırakın. 
 • İşlemi 10 ile 15 defa tekrarlayın. 
 • Bu egzersizi günde 2 veya 3 kez tekrarlamanız gerekir.
 • Bu tür egzersizlerin dışında ,bir hafta içinde yürüme ve germe gibi hafif egzersizler de yapabilirsiniz.

7. Hijyene Dikkat!
Tüm doğum yapmış kadınların vajinal doğumdan sonra dikişe ihtiyacı yoktur, fakat bazılarının doğum esnasında bunlara ihtiyacı olabilir. Eğer dikişleriniz varsa (çoğu çözünebilir), oluşabilecek enfeksiyonu önlemek için onları temiz tutmanız oldukça önemlidir. Örneğin,tuvaleti kullandıktan sonra temizlik için ılık su dolu bir su şişesi kullanın. O şişeden idrarınızın sulandırılmasını sağlayacak kadar su için. Bu yöntem idrar yaparken daha az ağrı duymanızı sağlayabilir. Tuvalete oturduğunuzda, alt kısımdaki basıncı azaltmak için tuvalette şişirilebilir bir halka kullanmayı da deneyebilirsiniz.


8. Hemoroidlerle Başa Çıkabilirsiniz
Doğum yapan annelerde şişmiş çevre dokuları nedeniyle, bağırsak hareketleri doğum sonrasında çok acı verebilir. Bazı kadınlar bu ağrılar sebebiyle bağırsak hareketlerinden kaçınmaya bile başlarlar. Böyle bir durumda kabız olmak iyi değildir.

Vajinal doğum sonrasında bağırsak sorunlarını önlemeniz için:
 • Bolca taze meyve ve sebze yemeniz gerekir.
 • Öğünlerinizde tam tahıl ve lif bakımından zengin besinler tüketin.
 • Bol su içip, gazlı içeceklerden de kaçının.
 • İyileşme sürecine kadar doktorunuza bir dışkı yumuşatıcı sorup almanız yardımcı olabilir. 
 • Bu konuda yine doktorunuza danışarak bir topikal hemoroid kremini de tercih edebilirsiniz.

9. İlk Aşamada, Göğüsleriniz Ağır ve Acı Verici Olabilir
Doğumdan sonra göğüsleriniz emzirmeyi planladığınızdan bağımsız olarak, beslenme için hızlıca süt üretmeye başlar. Sadece bebeğinize değil aynı zamanda iyileşmenize yardımcı olduğu için de emzirmek en iyi yöntemdir.

Göğüsleriniz için yapabileceğiniz bazı yöntemler vardır. Bunlar:
 • Sızıntıyı önlemek adına bebeğinizi sık sık emzirmeye çalışın. Bununla beraber pompayla sağma işlemi de gerçekleştirebilirsiniz.
 • Sütün rahat inmesine yardımcı olmak adına göğsünüze sıcak kompresler kullanın.
 • Göğüslerinizdeki acıyı hafifletmek için buz paketleri kullanın.
 • Eğer meme uçlarınız ağrıyorsa, bebeğinizin düzgün bir şekilde emdiğinden emin olun.
 • İyi destekli bir emzirme sütyeni giyin. 
 • Süt sızıntısını önlemek adına göğüs pedlerini kullanın.

10. Enfeksiyon Belirtilerini Kontrol Edin
Doğumdan sonra her türlü enfeksiyon iyileşme sürecinizi geciktirebilir ve yeni bir anne için işleri daha da kötüleştirebilir. Vajinal doğumdan sonra, bir enfeksiyonun oluşması için en sık rastlanan bölgeler vajinadaki dikişleriniz, uterusunuz ve mesanenizdir. Dikişler üzerindeki oluşan bir enfeksiyonun ilk belirtisi, artan ağrı ve dikişlerin etrafından kalın sarı veya yeşilimsi bir akıntıdır. Rahimde oluşan bir enfeksiyonun en belirgin belirtisi, vajinal kanda çürümüş bir kokudur. Mesane enfeksiyonundaki belirti ise, idrar yaparken yanma hissi, daha sık idrara çıkma ve aciliyet hissi gibi belirtilerdir. Eğer bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, derhal doktorunuza danışınız.

11. Duygularınızı Anlatın
Lohusa kadınlar bebeklerinin doğumundan sonra duygusal hissederler ve bazen bu duygular olumlu yönde değildir! Doğum yapan annenin vücudunda devam eden hormonal değişiklikler genellikle duygulara zarar verir. Yeni doğmuş olan bir bebeğin sorumlulukları bile lohusa kadını depresif veya endişeli hissettirebilir. Fakat, 2 haftalık bir doğumdan sonra bile depresyonda gibi ya da modunuzu düşük hissediyorsanız, bunu içinize atmayın. Böyle bir durum yaşarsanız doktorunuzla,eşinizle  konuşun.

12.Birkaç Basit Öneri Daha
Üstteki önerilerin dışında sizlere vereceğim bir kaç öneri daha olacak. Doğumdan sonra;
 • 5 veya 6 hafta boyunca uzun yolculuklardan kaçının ve uzun süre arabada oturmayın.
 • Eğer seyahat etmeniz gerekiyorsa, seyahat esnasında sık sık dinlenin ve bacaklarınızı uzatın.
 • Öksürürken veya hapşırırken karnınızın üzerine bir yastık koyun.
 • Doğumdan sonraki birkaç ay yüzmeye gitmeyin.
 • Eşinizle beraber yaşayacağınız cinsel ilişki için iyileşene kadar bekleyin (yaklaşık 4-6 hafta).

Yazıyı beğendiniz mi?

« GERİ
İLERİ »

Hiç yorum yok