SON YAYINLAR
latest

KADIN DOĞUM HORMON TESTİ (FSH)

Fsh testi, G, Gebelikte fsh düşüklüğü, Gebelikte fsh yüksekliği, Kadın doğum hormon testi, Hamilelikte Fsh hormonu, Gebelikte hormonlar, Hamilelik ve fsh,

Kadın doğum hormon testi olarak bilinen Fsh hormonu testi özellikle kadınların regl dönemlerinin 3. günü yapılmaktadır. Bu testin yapılması ve sonucunda kısırlık ve testesteron hormonu konusunda bilgilerin verilmesi açısından önemlidir.

Hamilelikte Fsh Hormonu Ne İşe Yarar?
Kadın doğum hormon testi yani Fsh hormonu testi, özellikle kısırlık ile alakalı sorunlarda ve regl düzensizliklerinde oluşan sorunların tespiti açısından büyük önem taşımaktadır. Bu test hamile kalmak isteyen kadınlar için yapılır.  Erkeklerde ve kadınlarda salgılanan fsh hormonu hipofiz bezi yardımı ile salgılanmaktadır.

Fsh hormonu kadınlarda yumurtalıklarda bulunan foliküllerin uyarılmasına yardımcı olarak büyümesi konusunda katkı sağlarken,erkeklerde de testosteron hormonuna katkı sağlar. Bu foliküller yumurtaların taşınmasına yardımcı olan minik minik keseciklerden oluşur. Sonrasında taşınan yumurtalar fsh hormonu salgısı yardımıyla büyür, çatlama olur ve ardından hamile kalınır. Kadınlarda orta yaştan sonra ve menopoz döneminde yumurtalarda azalma olacağından hamile kalma olasılığı azalır ve fsh hormonu yüksekliği başlar. Yine kadınlarda yaş 35 ve üstü olursa fsh hormonu değerlerinde yükselmeler başlar.  Hormon değerlerinin daha hızlı şekilde yüksek seviyeye ulaştığı yaş da 40 ve üstüdür. Ayrıca yine kadının yaşında ilerleme olursa, yumurtalıklarında kist ya da hasar olursa da fsh hormonu değerleri daha hızlı şekilde yüksek seviyeye ulaşmaktadır.

Bu konunun tedavisinde kullanılacak olan uzman kontrolündeki ilaçlar, doğum kontrol ilaçları ve diğer korunma yöntemleri fsh hormonu ile alakalı yüksek seviyeler oluşturmaz ancak hamile olup olmamak ile alakalı sorunlar oluşturabilir.


Hamilelikte Fsh Hormonu Değeri Var Mı, Kaç Olmalıdır?
Regl döneminin 3. günü yapılması gereken  testin Fsh değeri 8 ile 10’un altında olursa normal değerlerde görülür. Ancak bu değerlerden yüksek olup test bu şekilde çıkarsa hamile olup olmama konusunda sorunlar oluşabilir. Regl döneminden sonra yapılacak olan testlerde değeri yüksek çıkar ve bu hamile kalmak için uygun değildir. Test sonucunda değer 15 ve daha yüksek çıktığında ise hamile olup olmama ile alakalı olan endişe artmalıdır. Yani bu testte hormon değeri yüksekliği hamilelik riskini ortadan kaldırır. Gebe kalanlar ve gebelikte hormon seviyesi değeri normal düzeyde olmalıdır.

Bu test bazı durumlarda yapıldığında regl döneminin 3. günü yapılmış olsa bile hormonun yüksekliği meydana gelebilir. Kişide birkaç ay sonrasında tekrar yapılacak tetkiklerde hormonun normal düzeye geldiği gözlemlenir. Bu tarz durumlarda en yüksek değer baz alınmaktadır. Bu konu için net bilgi almak adına hekim tarafından klomifen sitrat tetkiki tarzında işlemler yapılabilir.

Yüksek Olan Değerler Düşürülerek Hamile Olma Olasılığı Var Mı?
Hormon yüksekliği konusunda ve düşürme konusunda bir çok kuruluş araştırma yapmaktadır. Yaşın ilerlemesiyle beraber yumurtalarda azalmalar meydana geldiğinde geri dönüş var mıdır? Bunun cevabı,yoktur. Yani yumurta rezervi az kalan kişilerde uygulanacak ilaç tedavileri de işe yaramaz. Bu yüzden erken yaşta hamile kalan kadınlar bu anlamda şanslıdır. Burada önemli olan önemli olan erken dönemde yumurta rezervleri kontrol ettirmek ve gerekli önlemleri zamanında almaktır. Kalan rezerv doğrultusunda hamilelik olup olmayacağı ile ilgili olarak uzman kontrolü gerekir.

Bu test için gebe kalan kadınların kol damarından alınacak olan örnek ile test yapılmaktadır. Bu tetkiklerin değerlerinin kaç olacağı konusunda ancak uzman olan kişiler aydınlatma yapmalıdır. Bu test sonucunda değeri düşük olup ya da değeri yüksek olup gebe kalan kişiler bulunmaz. Gebe kalan kişilerde değerlerin kaç aralığında olması gerektiği ve kaç seviyesinde olması gerektiği bellidir. Örneğin ; ben 0 ile 10 seviyesinde iken gebe kaldım ama bu değerlerin altında kalan ya da üstünde çıkan değerlerde iken gebe kalınması mümkün değildir.
Genellikle sorulan bir diğer soru da 'Yumurtlama işlemlerinin normal şekilde devam etmesi için Fsh hormonu değerleri var mıdır ve kaçtır?' sorusudur. Uzmanlarca belirlenmiş olan değerler şöyledir:
 • 0 ila 6 aylık olan bebeklerde: 1,00-4,00 mIU/ml
 • 7 ila 12 yaş aralığında: 0,20-3,00 mIU/ml
 • 13 ila 15 yaşlarında iken: 1,00-8,00 mIU/ml
 • 16 ila 50 yaşlarında: 2,00-10,00 mIU/ml
 • 51 ila 60 yaş aralığında: 20,00-140,00 mIU/ml
 • 60 yaş ve daha üzerinde olanlarda: 30,00-118,00 mIU/ml

Eğer size ,Fsh hormonu seviyesine bakarak hamile kaldım diyen biri varsa ona değer aralığını sormak gerekir. Böyle hamile kaldım demek için hormonun seviyesinin tam olarak oluşması ve salgılanması gerekir. Bu salgı esnasında gebe kaldım demek için emin olmak gerekmektedir. Gebe kaldım demek için önce hekim tarafından gerekli kontrolleri ve tedavileri yaptırmak gerekir.


Hormon Seviyesi Nasıl Düşürülür?
Üstte de söylediğim gibi 'bu yöntemle bebe kaldım' demek için önce hormon seviyesinin normal düzeye düşürülmesi gerekir. Ayrıca yumurta rezervinin olup olmadığı gebe kaldım demek için öncelikli şarttır. Bu konuda ilk olarak uzman hekiminizin planlamış olduğu ilaç tedavisi yöntemi tercih edilmelidir. Bununla beraber ise diğer tedavi yöntemi olan bitkisel yöntemler tercih edilebilir. Sizler için bitkisel çözümlerin içinde fayda sağlayabilecek olan bitkileri paylaşacağım,bunlar:
 • Adaçayı
 • Sabır otu
 • Civanperçemi
 • Hayıt otu
 • Aslanpençesi yer alır.

Bu otların demleme usulü olarak kullanılması gerekmektedir. Bu otları özellikle fsh değeri yüksek seviyelerde olanların kullanması gerekir.
Fsh yükseklik sorunu yaşayan kişilerin uygulayabileceği basit kür ise;
 • 1 çay kaşığı adaçayı
 • 1 çay kaşığı hayıt otu
 • 1 t çay kaşığı aslanpençesi
 • 1 çay kaşığı civanperçemi

Üstte belirtilen otların tamamı önce hazırlanır ve 2 su bardağı kaynamakta olan suyun üstüne atılır. Kısık ateş üzerinde yakşalık 10 dakika boyunca kaynatılır. Ilıması için kenara alınır ve süzülür. Bu karışımın her gün düzenli sekilde ve aksatılmadan 2 su bardağı içilmesi gerekir. Gün içinde içilen ilk bardak kahvaltıdan 1 saat önce, ikinci bardak da akşam yemeğinden 1 saat önce içilmelidir.

Yazıyı beğendiniz mi?

« GERİ
İLERİ »

Hiç yorum yok