SON YAYINLAR
latest

HAMİLE ULTRASON REHBERİ

Ultrason, 3 boyutlu ultrason, 4 boyutlu ultrason, Bebek ultrason, Anne karnında bebek, Ense taraması, Ense kalınlığı ölçümü, Ultrasonda neler görülebilir?, G,
GEBELİK ULTRASON TARAMA REHBERİ

Her hamilelik ultrason taraması oldukça heyecan verici ve biraz da korkutucudur. Çünkü bir yandan bebeğinizi görürken sevinir diğer yandan gördüğünüz ve duyduğunuz her şeye anlam vermeye çalışıp paniklersiniz. Bu yüzden ultrasonlara hazırlıklı olmak için iyi bir yoldur.

Muhtemelen bir arkadaşınızın çokta net olmayan bir ultrason resmine bakıp başını salladığını görmüş ve tam olarak neye baktığını-ne gördüğünü merak etmişsinizdir. Şimdi ultrason taramaları yaptırma ve heyecanlanma sırası sizde :)

ULTRASON NASIL ÇALIŞIR?
Ultrasonların ne yaptığını biliyorsun ama peki ya nasıl çalıştıklarını da biliyor musun?

İlk olarak karnınıza tutulan cihaza dönüştürücü denir.

Bu cihaz bebeğinizin sıkışmış olduğu karın bölgenize yüksek frekanslı ses dalgaları gönderir. Bu dalgalar bebeğinizden sekerek bilgisayara geri döner ve bir görüntüye çevrilir (bunu genelde ultrasonlardaki beyaz alan olarak görürüz. Renkli ultrasonda renk olayı biraz daha farklıdır).

Birçok uzman "Belirli nedenlerden ötürü endişe duyuluyorsa hamilelikte ek taramalar yapılabilir" demektedir. Fazladan yapılan taramalar ile aşırı veya az büyüme durumları, cenin anomalileri, sıradışı plasental pozisyonlar veya diyabet gibi sorunlar kolayca tespit edilebilir.


ERKEN TARAMA
Bu taramaların eğer önceden bir düşük öykünüz varsa, kanama, ağrı yaşıyorsanız veya doğurganlık tedavisi görüyorsanız 6 ila 11. haftalar arasında yapılması tavsiye edilir.

Bazı doktorlar bebeğinizi henüz tespit edemeyebileceğinden vajinanıza yerleştireceği özel bir tarama cihazı kullanabilirler.

12 HAFTALIK (TANIŞMA TARAMASI) TARAMA
Bu ultrason doktorların hamileliğinizi doğru şekilde belirlemelerine yardımcı olmak için teklif edilir ve 11 ila 16. hafta arasında yapılır. Uygulama genel olarak pelvisiniz üzerine yerleştirilerek yapılır.

ENSE TARAMASI (ENSE KALINLIĞI ÖLÇÜMÜ)
10 ila 13. hafta arasında yapılan bu tarama sıklıkla randevu taramasıyla bağlantılı olarak bebeğinizin boynunun arkasındaki oluğun boyutunu ölçerek down sendromlu bir bebeğe sahip olup olmama ihtimalinizi gösterir. Doktorunuz bu riski hesaplamak için tarama ölçümünü, yaşınızı ve kan testini kullanır.

ANOMALİ TARAMASI
19-20. hafta civarında çoğu kadına sunulan bu ultrason bebeğinizin doğru şekilde geliştiğinden ve herhangi bir sorun ya da anormallik olup olmadığından emin olmak için yapılan bir ayrıntılı taramadır.

20 HAFTA SONRA
Plasenta previa gibi bir komplikasyonunuz varsa size ekstra tarama yaptırmanız önerilebilir. Kalp rahatsızlıkları gibi bir ailesel doğum sorunları öyküsü varsa, ikiz veya üçüz beklerken de yapacağınız gibi daha sonra uygulanmak üzere ek kontrolleriniz de olabilir.

3D VE 4D ULTRASONLARIN FAYDALARI
Hem 3B hem de 4B ultrason taramaları 2B taramalar kadar güvenli olarak kabul edilir çünkü görüntü fotoğrafa dönüştürülen iki boyutlu görüntülerin bölümlerinden oluşur.

Bununla birlikte bebeğinizi daha net ve farklı açılardan görmenin eğlencesi ve heyecanı da daha fazladır. Hatta genellikle her annenin evinde bir tane renkli & detaylı ultrason görüntüsü bulunur ve bu çıktılara genelde yüzleri ödem toplamış olan bebekler eşlik eder :)
Genelde anneler bu ultrason çıktısını baş köşeye asarlar çünkü 3D ve 4D taramalarla bebeğinizin iç organlarını kaplayan cildini görme avantajına sahipsiniz. Ayrıca bu taramalar ile bebeğinizin ağzının ve burnunun şeklini, esnemesini veya dilini çıkarmasını görebilirsiniz.

2D ultrasonlar anne ve bebeğin içinden yalnızca birkaç milimetre kalınlığında ve bebeğin iç yapılarını görmek için faydalı olan bir dilimi alıyor. 4D tarama ancak bebek iyi bir pozisyondaysa ve mükemmel bir şekilde çalışıyorsa işe yarar. Bu tarama ile bebeğinizin yüz yapısını bile daha detaylı olarak görebilirsiniz; ki bu size bebeğinizin doğduktan sonra nasıl görünebileceği hakkında bir fikir de verebilir. Tabi ödemlerin oluşturduğu şişliklerin doğduktan sonra kaybolacağını bilmeniz gerek aksi halde detaylı ultrasonda bebeğinizi görünce kalp krizi geçirebilirsiniz :)

Yazıyı beğendiniz mi?

« GERİ
İLERİ »

Hiç yorum yok