SON YAYINLAR
latest

HAMİLEYKEN TÜY DÖKÜCÜ KREM KULLANILIR MI?

Hamileyken tüy dökücü krem kullanılır mı?, Tüy dökücü krem gebelikte kullanılır mı?, Hamilelikte tüy dökücü krem kullanımı, GZ, Gebelikte tüy dökücü krem, Hamilelikte tüy dökücü, G,
TÜY DÖKÜCÜ KREM GEBELİKTE KULLANILIR MI?

Hamileyken tüy dökücü krem kullanılır mı? sorusu aslında birçok kadının merak ettiği bir durum. Çünkü normalde bakımlı olan ve tüylerinden rahatsız olan kadınlar gebelikteki bu ani tüylenmeden dolayısı ile rahatsız oluyorlar.

Gebelikte tüy dökücü krem kullanmak güvenlidir ancak cildinizi eskiye göre daha fazla tahriş ettiğini görebilirsiniz.

Tüy dökücü kremlerdeki kimyasallar tüylü alanların keratin denilen yapısal bileşeni üzerinde etkilidirler. Bilindiği gibi tüy dökücü kremler tüylerinizin cildinizden kopmasına, ayrılmasına neden olur ve bu kimyasalların ayırt edici kokusununun üzerini örtmek için güçlü kokular kullanılır.

Bu tüy dökücü kremlerin içeriğindeki kimyasallar cildinizi tahriş edebilir veya alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Hamilelik döneminde cildiniz daha hassas olabileceğinden bunların hamilelik sırasında yaşanabilmesi daha olasıdır.

Bu nedenle her ne kadar rahatsız edici buluyor olsanızda cımbızla alma, mumlama, epilasyon veya tıraş bıçağı kullanma gibi diğer yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Hamilelik sürecinde saç ve tüylerinizin büyüme hızında ve çoğalmasında artış görülebilir. Koltuk altında, kasık bölgenizde, bacaklarınızda, karnınızda ve bazen yüzünüzde bile bu artışı görebilirsiniz. Bu ekstra tüylenmeyi tetikleyen şey hamilelik dönemindeki büyüme hormonlarıdır. Bu durumunuzun doğumdan sonra altı ay içinde normale dönmesi gerekir.


Hamilelikte tüy dökücü kremleri kullanmayı düşünürseniz aşağıdaki güvenlik adımlarını dikkate alın:
 • Kremi uygulamadan önce üzerindeki talimatları dikkatlice okuyun.
 • Kremi sağlıklı görünmeyen cilt üzerinde veya yüzünüzde kullanmayın.
 • Hassas ciltler için özel olarak formüle edilmiş bir ürün kullanın.
 • Ürünü hamile kalmadan önce kullanmış olsanız bile kremi tekrar kullanmadan önce cildinizin küçük bir alanı üzerinde test yapın.
 • Odayı iyi havalandırın. Tüy dökücü kremler rahatsız edici, güçlü kokulara sahiptirler.
 • Sürdükten sonra kremi cildinizde gereğinden fazla tutmayın. Kremin cildinizde ne kadar süre kalacağını zamanlamak için saat kullanın. Talimatlarda önerilen minimum süre dolduğunda temizlemeye başlayın.

HAMİLELİKTE TÜYLENME ARTIŞININ NEDENLERİ

Hamilelikte saç büyümesinin artmasının yaygın nedenleri şunlardır:
 • İlk üç aylık dönemde vücutta androjen düzeyinde bir artış olur ve bu da tüylerin büyümesini arttırır. Ayrıca tüy dökülmesi düşük oranda olduğu için yeni çıkan tüylerle birlikte hacimli, dolgun ve kalın olur.
 • Doktorlar hamilelik sırasında kadınlara vitamin takviyesi önerirler ve bu da tüylerin daha hızlı büyümesini sağlar. Pasif saç kökleri progesteron adı verilen hormonun varlığı nedeniyle canlanırlar. Daha az tüy-saç dökülmesinden ve daha kalın tüylerden sorumlu olan hormon da budur.
 • Uzun süreli iyi uykular ve daha büyük öğünler hamile kadının vücudundaki stres düzeylerinin azalmasına katkıda bulunur. Bu da daha hızlı tüylenmeye neden olur.
 • Hamilelik sırasında fazla androjen üretimi vücudun diğer bölgelerinde de tüylerin uzamasına neden olabilir. Kollardaki, bacaklardaki, karındaki, yüzdeki ve bazen meme uçlarındaki kıllanma rahatsızlık verici olabilir ama bu sürecin doğasında vardır.
 • Uzun saçlı kadınlarda kalınlık ve saç dokusunda değişiklik olması muhtemeldir. Vücut kılları ise doğumdan sonraki 6 ila 7 ay içinde kaybolur.

Yazıyı beğendiniz mi?

« GERİ
İLERİ »

Hiç yorum yok