SON YAYINLAR
latest

HAMİLELİKTE KAŞINTIYA NE İYİ GELİR?

Hamilelikte kaşıntıya ne iyi gelir?, Gebelikte vajinal kaşıntı, Hamilelikte kaşıntıya iyi gelen kremler, Gebelikte kaşıntı, Gebelikte çatlak, G,
Gebelikte Vajinal Kaşıntı
Hamilelik sırasında genellikle görülen bir çok fizyolojik değişim mevcuttur. Haliyle bu değişimlerin getirdiği olumsuz etkiler vardır. Hamilelik sırasında görülen ve çok yaygın bir semptom olan vajinal kaşıntıdır. Genellikle bu rahatsızlık hamilelik sırasında vajinal akıntıda bir artış olduğu için ortaya çıkmaktadır. Aşırı görülen vajinal akıntı da kadın vulvasındaki cildin tahriş olmasına neden olmaktadır. Bunun dışında vajinal kaşıntıya yakalanmanızın bir başka nedeni de sabun, losyon veya bazı deterjanlardan dolayı cildiniz tahriş olmasıdır. Bu nedenden dolayı, vajinal kaşıntı sadece vajinal akıntı nedeniyle olabilir diyemeyiz. Vajinada görülen bazı nadir durumlarda, bir bakteri vajinozisi, maya enfeksiyonu,trikomoniyazis,herpes veya HPV gibi bir enfeksiyonun işareti de olabilir.

Gebelik sırasında oluşan hormonal değişiklikler vajinadaki pH seviyesinde bir değişikliğe neden olmaktadır. Haliyle oluşan bu pH dengesizliği de bir maya enfeksiyonuna neden olabilmektedir. Ayrıca aşırı miktarda şeker ve karbonhidrat içeren zayıf bir diyet bile bu enfeksiyona neden olabilir. PH dengesizliğinin ve kötü beslenmenin sonucu olan, genital bölgede mantar enfeksiyonuna neden olan mantar büyümesi de görülebilir. Sevgili gebeler hamileliğiniz sırasında vajinal kaşıntıya yakalandığınızda ilk olarak herhangi bir ilişkiden kaçınmanız tavsiye edilmektedir. Çünkü cinsel ilişkiye girmeniz cildinizi daha fazla tahriş edebilir ve kaşınmanın artmasına neden olabilir.

Bu yazımda öncelikle sizlere hekimler tarafından gebelere verilen ve gebelikte kaşıntıya iyi gelen kremleri paylaşacağım. Şu unutulmamalıdır ki bu kremler reçetesiz de satılmaktadır. Burada adı geçen her krem size uygun olmayabilir. O yüzden hekiminiz tarafından reçete ile yazılmadıkça bu kremleri kendi başınıza kullanmayınız. 


Hamilelikte Kaşıntıya İyi Gelen Kremler
 • Pruzon,
 • Mecitefendi Aynısafa Kremi,
 • Eumovate Krem,
 • Sudocrem,
 • Dermovate Krem,
 • Advantan,
 • Hipokort,
 • Stilex,
 • Fenistil.

Hamilelikte Kaşıntıya Ne İyi Gelir ?
Kaşıntılarınız dayanılmayacak kadar kötü hale gelmeden önlem almanızda fayda var. Şimdi sizlere evinizde de rahatlıkla uygulayacağınız bitkisel yöntemlerden ve hamilelik sırasında cildinize iyi gelmeyen bitkisel ürünlerden bahsedeceğim. Burada dikkat etmeniz gereken hamilelik sırasında cildin alerjik reaksiyonlara karşı daha hassas olduğudur. Size önce dokunmayan bir ürün gebeliğiniz sırasında dokunabilir. Bu yüzden bunları kullanmk için önce cildinizde küçük bir alerji testi yapabilir veya doktorunuzdan izin alabilirsiniz.
 • Yumuşatıcı özellikleri ile bilinen ve gebeler tarafından sıkça kullanılan yulaf ezmesi. Gebeliğiniz sırasında kullanacağınız yulaf ezmesi içeren bir uygulama , kaşıntı belirtilerinizi hafifletebilir. Cildinizi yumuşatır, enfeksiyonlarla savaşır ve çatlaklarınızın oluşmasını önler. uygulama olarak önce bir bardak yulaf ezmesini sade su veya sütle karıştırın ardından etkilenen bölgeye sürüp 15 veya 20 dakika boyunca hafifçe ovun ve durulayın.
 • Size önereceğim ikinci bitki Aloe Vera . Bu bitki antimikrobiyal özelliklere sahip doğal olarak mevcut bir nemlendiricidir. Taze Aloe Vera jeli, kaşıntılı ve tahriş olmuş cildinizi rahatlatmak için cilde doğrudan uygulayabileceğiniz bir üründür. Gebelik sırasında yan etkisi olmadığı için kullanımı güvenlidir. İsterseniz jeli uygulayıp bırakabilir ya da bir süre sonra bekledikten sonra yıkayabilirsiniz.
 • Yine etkili bir ürün olan kabartma tozu, her türlü kaşıntı ve kızarıklıkta anında rahatlama sağlayabilir. Kabartma tozu cildi rahatlatır ve her türlü kirletici veya mikroptan arındırır. Bu ürünü inceltmek için önce biraz su ile kabartma tozunu 2-3 çay kaşığı döküp karıştırın. Ardından karışımı etkilenen bölgeye uygulayın ve 15-20 dakika bekledikten sonra yıkayın.
 • Yoğurt , genital bölge etrafındaki kaşıntılara neden olan maya enfeksiyonlarını kıran çok popüler bir probiyotik ve ev ilacıdır. Yoğurdun faydalarında sadece tüm sisteminizi rahatlatma yoktur. Aynı zamanda cildinizi de rahatlatır,nefes almasını sağlar. Bunun yanı sıra cildinizi besler, tahriş olmuş bölgeyi yatıştırır ve nemlendirir.
 • Sıkça duymuş olacağınız bri yağ var. Bu hindistan cevizi yağıdır. Bu yağ kuru cilt ve ilgili cilt problemleri için yaşça eski bir ilaçtır. Gebelik sırasında vücutta hidrasyon eksikliği yaygın olur ve kaşıntılı cilde yol açar. Siz de bunu önlemek için günlük olarak hindistancevizi yağını kullanarak bu sorunu azaltabilirsiniz. Ayrıca hindistan cevizi yağı etkili bir nemlendiricidir ve  bunun yanında cilde herhangi bir bakteri veya mantar enfeksiyonu bulaşmasını engelleyen etkili bir antimikrobiyal etkiye sahiptir.
 • Bildiğiniz gibi kolestaz, hamilelik sırasında kaşıntılı deriye en çok katkıda bulunanlardan birisidir. Bunu engellemeniz için de size önerim var. Karahindiba kökü karışımının tüketilmesi, karaciğerinizi temizler ve kaşıntılı cilt dahil kolestaz belirtilerini hafifletir. Uygulamak için sadece bir bardak suya bir çay kaşığı karahindiba kökü ekleyin ve tüketin. Ayrıca karahindiba kökü kapsülleri de eczanelerde bulunmaktadır. Kullanmadan önce hekiminize danışmayı unutmayın.
 • Biberiye, yasemin, gül, adaçayı,fesleğen ve ardıç gibi bazı esansiyel özellik içeren yağlar hamilelik sırasında önerilmemektedir.
 • Bildiğiniz gibi limon suyu C vitamini açısından zengindir ve cilt faydaları ile bilinir. Limon suyu size sadece harika bir cilt kazandırmaz, aynı zamanda kaşıntınızı da hafifletir. Unutmayın limon suyu doğada asidiktir ve cildinizi tahriş edebilir. Bu yüzden uygulamadan önce cildinizde limon suyu kullanmak istediğinizde, su ile seyreltmeniz ve pamukla sürerek uygulamanız gerekir.
 • Yine çay ağacı yağı antifungal ve antiviral özelliklere sahiptir. Eğer cildiniz herhangi bir enfeksiyondan dolayı kaşıntılıysa, çay ağacı yağını önce biraz su ile seyreltin ve etkilenen bölgenize uygulayın. Ayrıca bu yağı biraz zeytinyağı veya hindistan cevizi yağıyla karıştırabilir ve ek bir nemlendirici etki için etkilenen bölgenize masaj yapabilirsiniz.
 • Soğuk kompres yine kaşıntılı ciltler için en kolay ev yöntemidir. En zararsız uygulamalardan biridir. Çünkü soğuk su hiçbir katkı maddesi içermez. Uygulamak için önce soğuk suya bir bez daldırın ve etkilenen bölgenize uygulayın. Kaşıntılı bölgenize koyduğunuz soğuk kompres anında rahatlama sağlar, kızarıklığı ve tahrişi azaltır. Eğer kaşıntınız devam ederse doktora başvurmanız her zaman iyi bir fikirdir. Eğer üstüne düşülmezse, kaşıntınız artabilir ve daha kötü cilt koşullarına yol açabilir.
 • Sevgili gebeler kuru cilde yol açtığından güçlü kokulu sabun ve jeller kullanmayınız. Cildinize faydalı olan sabun veya duş jelleri kullanın. Üstünüze temiz ve kuru gevşek giysiler giyin. Sıkı ve ıslak kıyafetler kuruluğu etkileyen cilde sürtünür ve kaşınmaya neden olur. Ayrıca,güneşten gelen UV ışınlarının kuru cilt üzerindeki döküntüleri şiddetlendirdiği bilinmektedir. Lütfen cildinizi sık sık ve yeterli bir şekilde nemlendirin. Nötr pH değerine sahip iyi nemlendiriciler kullanın.

Hamilelik hormonal değişiklikler sırasında kaşıntı için temel nedenlerden biri olabilir. Fakat,bu rahatsız edici kaşıntı sorununa maruz kalabileceğiniz farklı nedenler de vardır. Bu sebeple aşırı derecede kaşıntınız varsa mutlaka hekiminize görünün. Ayrıca üstte de belirttiğim gibi makalede yer alan herhangi bir uygulamadan önce mutlaka hekiminize danışın!

Yazıyı beğendiniz mi?

« GERİ
İLERİ »

1 yorum

 1. Çok dikkat edilmesi gereken bir konu.
  Bu konuda çok yazı aradım durdum.
  İlk defa önemli ipuçları içeren yazı okudum.
  Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil