SON YAYINLAR
latest

HAMİLELİKTE KAŞINTI NEDENLERİ

Hamilelikte kaşıntı nedenleri, Hamilelikte ellerde kaşıntı, Hamilelikte kaşıntı nasıl geçer?, Hamilelikte kaşıntıya ne iyi gelir?, Gebelik kolestazı, Gestasyonel kolestaz, G, Ö,


HAMİLELİKTE KAŞINTI NEDENLERİ 
Hamileyseniz,vücudunuzda yaşanılacak pek çok değişimi görmeye hazır olun! Gebelikteki en büyük sorunlardan bazıları kilo artışı,cilt tonunda değişiklikler, kramplar, ve de ciltte kaşıntıdır. Birçoğunuz yaşanılacak bu sorunları bilse bile bu değişikliklerin normal olup olmadığını merak edebilirsiniz. Sevgili anne adayları gebe olduğunuzda vücudunuz hem hormonal, hem de duygusal bir dönüşüm geçirir. Genellikle hamile kadınların yaklaşık dörtte birinin ortak semptomu kaşıntıdır. Bildiğiniz gibi hamilelik vücudunuzda birçok değişiklik getiriyor. Haliyle bu değişikler beraberinde farklı sorunlar da getirir. Bunlardan bazıları mide bulantısı,vücut ağrıları,kramplar ve kaşıntılardır. Gebelik sırasında kaşıntılı deri canınızı sıkabilir. Kaşıntı vücutta oluşan farklı faktörlere bağlı gelişebilir. Bunlar ;kilo alma,hormonal dengesizlik ,hidrasyon eksikliği veya enfeksiyon gibi çeşitli faktörlerdir.
Üstte sözü geçen her durum, gebeliğin çeşitli aşamalarına özgüdür fakat,doğum uzmanınızın tavsiyelerini takip ederseniz hamilelik sırasında derinizdeki bu değişiklikler büyük bir zorluk haline gelmez.
Hamilelik evresinde iniş ve çıkışlar vardır. Gebelik bir anne adayı için büyük bir nimet olsa da, bazı sorunlar sizi rahatsız edebilir. Gebelikte görülen ekstra kan pompalama ve sallanan hormonların getirdiği kaşınma gibi yan etkiler şaşırtıcı değildir. Böyle bir durumda gerilen cildiniz, cildinizde artan kan akımı ve hormonal seviyedeki değişiklikler kaşıma isteğini daha da artırır. Genellikle gebelikte görülen bu kaşıntı kasıklarda, karın bölgesinde ve göğüslerde daha belirgin görülür.
Şimdi sizler tarafından sıkça sorulan sorulara cevap vereceğiz.

Hamilelikte Kaşıntı Nedenleri Nelerdir?
gebelik sırasında görülen hafif kaşıntı çok kaygı verici değildir ve çoğu zaman vücudunuzda meydana gelen değişiklikler sonucunda gelişen bir durumdur. Genellikle görülen kaşıntı nedenleri şunlardır:
 • Cilde artan kan akımı,
 • Gergin cilt,
 • Gelişen çatlaklar,
 • Hormonal değişiklikler,(özellikle östrojen seviyesindeki artış, kaşıntı hissinin başka bir sebebidir)
 • Cilt nemden yoksun kalır, genişler ve uzar,kurur ve kaşınmaya başlar. Bu durumda ciltteki kuruluğu tedavi etmek sorunu çözecektir.

Hamilelikte görülen diğer ciddi kaşıntı nedenleri:


Gestasyonel Uçuk
Gebelerde görülme sıklığı oldukça değişkendir. Çünkü bu rahatsızlık genellikle çok sayıda çocuğu olan kadınlarda görülür ve beyaz kadınların büyük bir bölümünde (yüzde 70) görülür. Bu rahatsızlık ilk önce kaşıntıyla başlar, sonrasında sinir bozucu bir kabarcığa dönüşür. Genellikle göbek deliğinin yakınında, karında ortaya çıkar.

Gestasyonel Uçuk Tedavisi
Yaşanılan bu durum bağışıklık sisteminizle ilgilidir ve kortikosteroidler veya antihistaminik ilaçlarla tedavi edilmelidir. Vücuttaki bu kabarcıklar doğumdan sonra bile birkaç hafta daha vücutta kalabilir.  Bu sebepten dolayı tedaviye doğumdan sonra da devam edilmelidir.

Polimorfik Döküntü
Gebelik sırasında belki de en sık görülen cilt şikayeti polimorfik döküntüdür. Özellikle ilk kez anne olan kadınlarda ve ikiz gebeliklerde görülme olasılığı daha yüksektir. Ayrıca aşırı kilolu olmanız, bu cilt hastalığına yakalanma olasılığınızı daha da artırır. Polimorfik döküntü ciltte büyük lezyonlara neden olan çok yoğun ve neredeyse dayanılmaz bir kaşıntı olarak tanımlanır. Ciltte görülen bu lezyonlara dokunulduğunda hissedilir ve kırmızımsı renktedir. Genellikle gebe kadının kalça, karın, kol ve bacaklarında görülürler.

Polimorfik Döküntü Tedavisi
Bu cilt rahatsızlığının en önemli nedeni, parakeratoz yani ciltte doğal keratini değiştiren ve aşırı ısınma ve kaşınmaya neden olan hücrelerin oluşmasıdır. Tedavi için ise lezyonlara günde birkaç kez güçlü bir ilaç olan 'kortikosteroid' sürülmelidir.

Folikülit
Folikülit de yine bir cilt döküntü türüdür ve çok kaşıntılı sivilcelere yol açmaktadır. Ayrıca gebe kadınların vücudunda da ortaya çıkabilir. Özellikle ikinci trimesterde fark edilebilir ve doğumdan sonra yok olma eğilimi gösterir. Bu rahatsızlık akne ve hormonal reaksiyonlarla ilişkilidir.

Folikülit Tedavisi
Hekimler tarafından gebelik döneminde folikülit tedavisi için kortikosteroid uygulanmaktadır. Ayrıca yine uzmanlar tarafından benzoil peroksit ve ultraviyole B terapileri de önerilmektedir.

Prurigo
Prurigo adındaki cilt hastalığının görülme sıklığı gebeliğin ilk trimesterinde daha yüksektir. Bu rahatsızlık nodüllere dönüşen gözle görülen yüksek lezyonlar üretir. Vücutta yaygın olarak kol ve bacaklarda görülür ve yoğun kaşıntı yaratır.

Prurigo Tedavisi
Bu hastalığın tedavisi için hekim tarafından verilen kortikososyal kullanımında fetüs üzerinde doğrudan bir etkisi yoktu. Bu tedavi için en etkili olanıdır. Ayrıca antihistaminik ilaçlar, kaşıntı eğer kadın için dayanılmaz bir hâl alırsa kullanılabilir.

Hamilelik Sırasında Oluşan Kaşıntı Normal Midir ?
Evet sevgili anne adayları,gebelikle birlikte büyüyen göbeğinizden dolayı cildiniz gerilir ve bu nedenle kaşıntı da normaldir. Bazı durumlarda hamilelikte ellerde kaşıntıyla birlikte, göğüsleriniz, avuçlarınız ve ayaklarınız da kaşınmaya başlayabilir. Bunun nedeni ilerleyen gebelikle birlikte gelişen hormonal değişiklikler ve cilt durumlarından kaynaklanmaktadır . Eğer kaşıntınız ciddileşirse, hemen sağlık uzmanınıza danışmalısınız.

Gebelikte Kaşıntı Ne Zaman Başlar ?
Genellikle gebelikte kaşıntı ikinci trimesterde yani 13 ila 28 hafta arasında başlayabilir. Fakat, ilk veya üçüncü üç aylık dönemde de ortaya çıkabilir. Ayrıca eğer ikiz gebeliğiniz varsa cildiniz normal gebelikte olduğundan daha fazla gerebileceği için kaşıntınız daha çok olacaktır.

Gebelikte Kaşıntı Bebeğime Zarar Verir Mi ?
Gebelikte görülen hafif semptomlu kaşıntı vakalarının çoğunda bebeğe bir zarar gelmez ve etkilemez. Gebe için sadece acı veren bir süreçtir , ancak bebeğinize herhangi bir zarar vermez.

Gebelikte Kaşıntının Tehlikeleri Nelerdir? 
Sevgili gebeler vücudunuzda görülen kaşıntılı bir karın ciddi bir tıbbi durumun belirtisi olabilir. Şiddetli kaşıntı ile birlikte, döküntüler de gelişebilir. Böyle bir durumun habercisi olan rahatsızlık 'kolestaz'dır. Bunun oluşumundaki neden karaciğer enzimleridir ve tedavi ile önlem alınmazsa annede ve bebekte ciddi tehlikeler yaratır.


Gestasyonel Kolestaz(Gebelik Kolestazı)
Bu rahatsızlık ciltte şiddetli kaşınma şeklinde görülür. Bu kaşıntı öyle yoğundur ki kendinizi yaşadığınız acıyı unutup kendinizi yaralayabilirsiniz. Bir başka deyişle, cilt lezyonları kaşıntıdan değil, kaşıntıyı hafifletmek için tırnaklarınızın yaptığı hareketten kaynaklanır. Ayrıca bu kaşıntı sadece karında görülmez, hamilelikte ellerde kaşıntı şeklinde de görülebilir. Bazı gebelerde kaşıntılı cilt biraz sarı olabilir. Tıbben bu durum sarılık olarak bilinir. Bunun sebebi bromin sulfataleine denilen bir maddeyi salgılayan karaciğerdir. Bununla birlikte gebelik sırasında östrojen artışı da bu durumda rol oynar.

Gebelik kolestazı belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:
 • Genellikle en belirgin belirtisi ayaklarda ve ellerde yada karında kaşınma hissi olması.
 • Koyu renkli idrar,
 • Safra taşı olmadan ağrı hissi,
 • Bağırsak hareketlerinde (dışkıda)soluk-açık renkler,
 • Yorgunluk veya halsizlik,
 • İştah kaybı,
 • Depresyon hali,
 • Aynı zamanda ciltte yer yer göz ve mukoza zarlarında sarılık ve mide bulantısı da görülebilir.

Kolestaz Bebeğe Zarar Verir Mi?
Eğer kolestaz tedavi edilmezse bebek için maalesef erken doğum ya da ölü doğum riskini arttırabilir. Anne karnında gelişmekte olan bir bebek, kanındaki safra asitlerini atmak için annenin karaciğerini kullanır. Bu sebepten dolayı da annede safra seviyesi yükselir ve bebek karaciğeri de bundan etkilenir. Kolestazı olan kadınlar yakından izlenmeli ve bebeğin akciğerleri olgunlaştıktan sonra öncelik doğuma verilmelidir. Yani genellikle bebeği riske atmamak için doktorlar bebeğin akciğer gelişimini gözlemledikten sonra doğumu erken başlatabilirler.

Başka Bir Hamilelikte Kolestazın Tekrar Etme Olasılığı Nedir?
Gelecekte yaşayacağınız gebeliklerde tekrar kolestaz yaşayıp yaşamayacağınızı bilmek neredeyse imkansızdır. Bazı araştırmalara ve kaynaklara göre kolestaz gelecekteki hamileliklerde yüzde 90 tekrarlıyor ancak bu araştırmalarda kesinlik belirtilmemiştir. evgili anneler eğer tekrar hamile kalmayı planlıyorsanız, önce doktorunuza danışarak çeşitli önlemleri alın. Ardından kolestazı durdurmak için neler yapabileceğinize birlikte karar verin

Kolestaz Tedavisi
Bu rahatsızlık için öncelikle hekim tarafından bir kan testi yapılır. Çıkan kan sonucunda alkalin fosfataz, transaminaz ve bilirubin artışı görülecektir. Bu sebeple, genellikle tedavi üredeoksikolik asit yanında resinkholestiramine ve antipruritik ilaçlarla yapılmaktadır.
Kolestaz yaşayan çoğu gebe tedaviyle birlikte kısa sürede iyileşecektir. İyileşme sonucunda gebenin derisinde izler kalabilir bunun nedeni de rahatsızlıktan dolayı deride kaşıma esnasında ciddi yırtılmalardır.

Hamilelikte Kaşıntı Nasıl Geçer?
Sevgili gebeler hamilelik sürecinde kendinize en iyi şekilde bakmanız ve böylece büyük rahatsızlıklara neden olabilecek şeylerden kaçınmanız oldukça önemlidir. Gebelik sırasında yaşayacağınız kaşıntılı cildinizi yatıştırmak için birçok ürün bulunmaktadır. Bunlarla beraber tahriş olmuş cildinizi herhangi bir yan etki olmadan rahatlatan doğal olarak mevcut bileşenler de bulunmaktadır. Eğer hafif kaşıntılarınız varsa doktorunuz size doğal ürünleri de önerebilir. Eğer aksine şiddetli kaşıntı yaşıyorsanız, o zaman altta yatan bir enfeksiyon veya işlev bozukluğu olabilir.  Bu durumda derhal doktorunuza başvurmanız gerekir.

Hamilelikte kaşıntı nasıl geçer derseniz önce aşağıdaki önlemleri alıp kaşıntıyı önleyebilirsiniz.
 • Her duşta vücudunuzu çok iyi temizleyin,
 • Günde en az 2-3 litre su için,
 • Kış ayındaysanız her gün cildinizi nemlendirici kremlerle cildinizi nemlendirin,
 • Yaz ayındaysanız kendinizi güneşten koruyun ve koruyucu kremler sürün,
 • Yaz ayındaysanız üstünüze serin tutan kıyafetler giyin,
 • Çok yağlı gıdalardan kaçının,
 • Parfümlü veya alkol içeren losyonları kullanmayın.

Nihayetinde, gebelik döneminde cildinizde değişimler yaşanacağını kabul etmelisiniz. Gebelikle beraber karnınız büyür ve bu durum, cilt dokusunun esneyip gevşemesine neden olur. Haliyle, vücudunuzda çatlak izleri ortaya çıkar.
Ayrıca ısı ve terleme aynı zamanda kıvrımlı bölgeleri tahriş ederek daha fazla kaşıntıya neden olabilir. Gebeler,yaşadığınız bu rahatsızlıkların büyük bölümünün doğumdan sonra kaybolacağını ve cildinizi yenilemek için çeşitli madde veya kremleri kullanabileceğinizi unutmayın.

Yazıyı beğendiniz mi?

« GERİ
İLERİ »

1 yorum

 1. Bilimsel tarafı ağırlıklı harika bir yazı.Onemli ipuçlarını defalarca okudum.
  Teşekkürler editor

  YanıtlaSil