SON YAYINLAR
latest

HAMİLELİKTE DİŞ ETİ KANAMASI

Diş eti kanaması, Gebelikte diş eti kanaması, Diş eti kanaması nasıl durur?, Hamilelikte diş eti kanaması, G, Hamilelikte ağız kokusu, Gebelikte ağız kokusu,
HAMİLELİKTE DİŞ ETİ KANAMASI NEDEN OLUR VE NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Hamilelikte diş eti kanaması sık görülen bir şikayettir, neredeyse her iki kadından biri bu sorunu yaşamaktadır ve bu durum kısmen hormonlara bağlıdır. Endişelenecek bir durum teşkil etmez ama doğumdan sonraki lohusalık sürecinde ve sonrasında diş etlerine daha fazla bakmaya çalışmak gerekir.

DİŞ ETİ KANAMASI HAMİLELİĞİN YAN ETKİSİ MİDİR?
Hamilelik vücudunuzu değiştirir ve bu değişim diş etlerinizi de içerir!  Bu da daha fazla diş eti hastalığı riski altında olduğunuz ve diş eti kanaması gibi belirtileri yaşayabileceğiniz anlamına gelir. Bu işaretler hamilelik sırasında diş eti hastalığı tedavisi güvenli, etkili ve önemli olduğu için göz ardı edilmemelidir.

Hamilelikte diş röntgeni çektirmenin, lokal anestezi yaptırmanın anneye veya bebeğe bir risk oluşturmadığını bilmelisiniz. Belirtilere sahip olmasanız bile hamileyseniz diş eti taraması yaptırmak ve diş eti hastalıklarını önlemek için gerekli tedbirleri almak her zaman iyi bir fikirdir.

HAMİLELİKTE KANAYAN DİŞ ETLERİNİZİ NASIL TEDAVİ EDEBİLİRSİNİZ?
Herhangi bir sorunu çözmek için hamileliğiniz sırasında düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret edin. Diş hekiminizden size adım adım dişlerinizi nasıl etkili bir şekilde nasıl temizleyeceğinizi göstermesini isteyin, bunda çekinilecek bir durum yok.


GEBELİKTE DİŞ ETİ KANAMASI NASIL ÖNLENİR?
Hamileliğiniz sırasında herhangi bir diş probleminden kaçınmanın en iyi yolu dişlerinizi ve diş etlerinizi sağlıklı tutmaktan geçer. Dişlerinizi temiz tutmak, diş eti kanaması, taş oluşumu, diş çürümesi gibi durumların önüne geçecektir. Özellikle hamilelikte daha dikkatli bakılması gereken dişlerinizi temiz tutmak çok çok önem arz eder.

Çoğu insan dişlerini çok etkili bir şekilde temizlemiyor ve hamile kadınlar bundan kaynaklanan sorunlara karşı daha duyarlı oluyorlar çünkü bilindiği gibi hamilelikte annenin vücudunda bulunan birçok vitamin ve mineral bebek tarafından emiliyor.
Dişleri fırçalamak yeterli değildir, nasıl ki evinizi temizlerken sadece halıyı süpürüp geçmiyor, koltuk ve kapı arkalarını süpürüyorsanız dişlerinizi temizlerken de diş ipi kullanarak (veya evinizdeki uygun, ince yapılı bir ip) dişlerinizin arasına giren yemek artıklarını temizlemelisiniz aksi halde o artıklar çürüyecek, ağzınızda koku yapacak, diş taşı oluşturacak ve hatta dişlerinizin dökülmesine bile sebep olabilecektir.

Birçok diş hekimi günde en az iki kez diş fırçalamayı ve diş ipi ile temizleyip geceleri yatmadan önce de tuzlu su gargarası yapmayı veya hazır ağız gargaralarından kullanmayı tavsiye etmektedir.

Fırçalarken de en az iki dakika zaman harcayın, diş etlerinizi nazikçe, çok hafif bir şekilde masaj yaparak fırçalayın, dişlerinizi ise çok sert fırçalamayın çünkü bu sık yapılan bir hatadır.

GEBELİKTE SAĞLIKLI DİŞ ETİ İÇİN BESLENMEDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Şekerli yiyecek ve içeceklerden özellikle öğün aralarından kaçının. Ayrıca bitkisel çaylar, domates, limon ve hatta beyaz ekmek gibi asitli yiyecekler dişlerinizi mahveder, bu yüzden onlardan da uzak durmak yada çok çok az kullanmak doğru olacaktır.

Hamilelik döneminde yiyecekelriniz arasına bol miktarda meyve ve sebze eklemeyi (tercihen taze ve çiğ tüketmeyi) unutmayın, bu dişlerinizi daha sağlıklı tutacaktır.

Portakal, brokoli ve dolmalık biber gibi besinler ve yiyeceklerden alacağınız C Vitamini de diş eti kanamanızın azalmasına yardımcı olabilir.


ANNE ADAYLARI İÇİN EVDE UYGULANABİLECEK İPUÇLARI:
Gündelik rutininizde diş arasını fırçalayın veya diş ipi kullanın. Sadece diş fırçası ile yapılan normal bir fırçalama dişin ön, arka ve ısırma bölgesi dahil olmak üzere diş yüzeyinin sadece% 60'ını temizler. Kalan % 40'a dokunulmaması diş eti hastalığına, ağız kokusuna ve diş çürümesine yol açabilecek olan bakteri, plak ve yiyecek kalıntılarının diş arasında birikmesine neden olabilir.

Dişlerinizi etkili bir şekilde fırçalamak için dişleriniz için doğru ebattaki fırçayı seçtiğinizden emin olun. Herkesin diş yapısı farklıdır bu yüzden diş arası için fiş fırçası alırken fırçanın ucunun kalınlığına ve şekline dikkat edin ve diş aralığınıza sığacak genişlikteki bir fırça seçin.

Diş ipi kullanın. Diş ipi dişler arasındaki artıkları temizlemenin önemli bir parçasıdır. Aslında bir insan düzenli olarak dişlerini fırçaladıktan sonra diş ipi kullansa ve gece yatarken gargara yapsa diş arası için özel fırça kullanmasına bile gerek kalmayabilir.

Yazıyı beğendiniz mi?

« GERİ
İLERİ »

Hiç yorum yok