SON YAYINLAR
latest

HAMİLELİKTE AYAK ŞİŞMESİ NASIL AZALTILABİLİR?

Hamilelikte şişkinlik kaçıncı haftada başlar?, G, Hamilelikte ayak şişmesi, Gebelikte ayak şişmesi, Hamilelikte el ve ayaklarda şiş, Gebelikte ödem, Hamilelikte ödem,
HAMİLELİKTE AYAK ŞİŞMESİ

Gebelik belirtileri zaman zaman oldukça güçten düşürücü olabilir. Aşırı yorgunluktan sabah hastalığına, sırt ağrısından migrene kadar. Ancak yeterince konuşulmayan sorunlardan biri şişmiş ayaklar veya teknik adı ile ödemdir.

Hamilelik boyunca vücudunuzda hafif bir şişlik olduğunu fark etmek edersiniz ancak yer çekimi kanunları nedeniyle bunu özellikle ayak bilekleriniz ve ayaklarınızda hissedebilirsiniz.

HAMİLELİKTE AYAKLAR NEDEN ŞİŞER?
Ayak bilekleriniz ve ayaklarınız hamileyken şişebilir çünkü hem sizi hem de bebeğinizi beslemek için vücut sıvılarınız artmaktadır. Büyüyen uterusunuzun (rahim) pelvik damarlar üzerindeki baskısı nedeniyle vücut dokularınızda sıvılar birikir. Kulağa her şey çok teknik geliyor olabilir ancak bunun kısa ve net açıklaması hamilelikte ayaklarınızda hatta ellerinizde bile şişme yaşayacağınızdır.


Gebelikte Şişlikler Ne Zaman Başlar?
Kadınların çoğu 22 ila 27. haftalar arasında ayaklarda ve ayak bileklerinde şişme sorunu yaşarlar. Bu durum genelde doğuma kadar uzar. Ancak bu sorunu hiç yaşamayacak kadar şanslı da olabilirsiniz çünkü her 4 kadından 1'i hiç şişlik yaşamıyor!

Yaşadığınız şişme miktarı saate göre de değişebilir. Akşamları artabilir, havadan etkilenebilir. Örneğin sıcak havalarda genellikle bu şişlikler daha sık görülür.

HAMİLELİKTE OLUŞAN ŞİŞKİNLİKLERDEN NE ZAMAN ENDİŞE ETMEK GEREKİR?
Vakaların çoğunda hamilelikte şişme sorunun tehlikeli olmadığı görülmüştür. Ödemin neden olduğu ayak bileklerinin ve ayakların şişmesi durumu tamamen zararsız ve normaldir! Fakat olağanın dışında, ciddi bir şişkinlik durumu yaşarsanız pre-eklampsi belirtisi olabileceği için bir doktora başvurmalısınız. Bu gibi durumların beraberinde genellikle yüksek tansiyon, hızlı kilo alımı ve idrardaki protein gibi diğer çeşitli belirtiler görülür. Kan basıncınız ve idrarınız normal ise (doğum öncesi her ziyarette kontrol edilir) endişelenecek bir şey yok demektir.

Şişliği Nasıl Azaltabilirsiniz?
  • Otururken bacaklarınızı kaldırın.
  • Yürüme veya yüzme gibi hamilelik dostu bir egzersiz yapmaya çalışın. Bu şişkinliğin önüne geçerek kanın dolaşmasını sağlar.
  • Uzun süre ayakta durmaktan hatta oturmaktan kaçının.
  • Çok oturuyorsanız her saat 5 dakikalık bir yürüyüş yapın.
  • Sıkı çoraplar giymeyin.
  • KONFORLU ayakkabılar giyin.
  • Bolca su için. Günde sekiz ila on bardak su içmek aşırı sodyum ve diğer atık ürünlerin sisteminizden atılmasına yardımcı olur ve şişliği en aza indirir.
  • Eşinizden ayak masajı yapmasını isteyin.

Yazıyı beğendiniz mi?

« GERİ
İLERİ »

1 yorum