SON YAYINLAR
latest

GEBELİKTE DİŞ TEDAVİSİ

Gebelikte diş tedavisi,Gebelikte diş çekimi,Gebelikte diş iltihabı belirtileri,Gebelikte diş eti kanaması,Hamilelikte diş tedavisi,G,
GEBELİKTE DİŞ AĞRISI NEDENLERİ VE GEBELİKTE DİŞ TEDAVİSİ
Sevgili gebeler halk arasında sıkça duyduğunuz 'hamilelikte yaşanan diş ağrısı geçmez' kanısının aksine diş ağrısı çözülmez değildir. Gebelik döneminde de diş hekiminiz gebeliğinizin 4. ve 6. aylarına kadar kanal tedavisinden, diş eti kanamalarına kadar birçok duruma müdahale edebilir.

Gebelik sürecinde dişler üzerindeki bakteri ve diş taşları artar ve hamilelik döneminde bu taşlar dişlerden temizlenmezse dişlerde kızarma, şişme ve kanama görülebilir. Bunun nedeni sürekli artan progesteron ve seviyeleridir. Diş eti kanayan anne adaylarının dişlerini fırçalamaktan çekindiğini ve bu nedenle de dişlerde bakterilerin çok kolay oluştuğu açıkça görülmektedir. Bu sebepten dolayı hamilelik döneminde ağız ve diş temizliğine daha fazla özen gösterilmesi gerekmektedir.

HAMİLELİKTE DİŞ ÇEKİMİ
Hamilelikte Diş Çektirmek Zararlı Mı?

Gebeler genellikle bu konuda bazı endişelere kapılırlar. Örneğin hamileliğinde enfekte olmuş diş nedeniyle şiddetli diş ağrısı yaşayan ve diş doktoru tarafından dişinin çekilmesi gerektiği söylenen gebeler. Eğer sizler de gebelikte diş çektirmenin zararlı olup olmadığını merak ediyorsanız, sorunuzun yanıtını yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.

Bildiğiniz gibi hamilelikte meydana gelen hormonal değişiklikler, diş etlerinde hassasiyete neden olmaktadır. Bunun sonucunda ise diş etleri şişer, iltihaplanır ve kanama görülebilir. Bunun yanı sıra, diş etleri etrafında plak birikmesi de diş eti sorunlarına yol açabilmektedir. Gebelikte diş ve diş eti sorunları yaşayan kadınların, doktoruna gidip diş problemlerini bir an önce tedavi ettirmesi gerekir.


Eğer aşağıda geçen belirtilerden biri ya da daha fazlasından şikayetçiyseniz, dişinizi çektirmeniz gerekebilir.
  • Dişetinde veya dişte akut ağrı, 
  • Çürük ya da enfekte diş, 
  • Yiyecekleri zor çiğneme, 
  • Kanama, 
  • Şişmiş diş etleri, 
  • Konuşma zorluğu. 

Sevgili anne adayları anne karnındaki bir bebeğin herhangi bir zarar görmemesi için, gebelikte diş çektirmek ekstra özen gösterilmesi ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu sebepten dolayı, genellikle diş hekimleri hamile kadınlarda diş çekiminden kaçınmaktadırlar. Fakat, sorunlu dişi kurtarmak mümkün değilse ve enfeksiyon hızla yayılıyorsa, diş hekiminiz tarafından dişinizin çekilmesi önerilebilir.

Bu konudaki en önemli konu ise gebeliğinizin haftasıdır. Çünkü hekim tarafından diş çekimi, hamileliğin kaçıncı ayında olduğunuza bağlı olarak planlanır. Bu yüzden diş hekiminiz sizden doğum dokrotunuzun vereceği izin kağıdını ister. Ardından işlem yapabilir.

1.Trimester
Gebeliğin ilk 3 aylık döneminde, fetüsün organ gelişimi olur. Fetüs organları bu dönemde son derece hassastır ve bu yüzden de anne genellikle gerginlik ve stres yaşar. Genellikle uzmanlar hamileliğin ilk 3 aylık döneminde diş çektirmeyi önermemektedirler.

2.Trimester
Gebeliğin ikinci 3 aylık döneminde de yine fetal büyüme devam eder. Bu sebepten dolayı da diş hekimleri, diş çekimi ve diğer gerekli diş işlemleri için bu dönemi daha güvenli bir dönem olarak görürüler. Genellikle gebeliğin 3-6 ayları arasında gebelikte diş tedavisi yapılmasını uygun görürler.

3.Trimester
Gebeliğin son üçüncü 3 aylık döneminde ise hamile kadınlar diş hekimi koltuğunda saatlerce aynı pozisyonda oturmakta zorlanabilirler. Ayrıca bu dönemde gebede diş çekimi sırasında kanama artabilir ve zararlı olabilir. Bu yüzden doktor diş çekimi işlemini doğumdan sonraya erteleyebilir.

Gebelikte Diş Eti İltihabı Belirtileri
Gebelikte sıkça karşılaşılan diş eti iltihabı genellikle gebeliğin 2-8. ayları arasında ortaya çıkar. Bu rahatsızlığın belirtileri arasında eskiye göre daha da kırmızılaşan diş etleri gözlemlenir. Bunun yanı sıra dişinizi fırçalarken diş etlerinizde hafif kanamalar meydana gelebilir. Bunlar normaldir ve gebeliğin doğal süreçleri içerisinde yer alır.

Diş Eti İltihabı Nasıl Önlenir?
Diş eti iltihabını önlemek için ilk olarak rutin diş sağlığınıza daha da önem göstermelisiniz. Yani günde en az iki kere dişinizi fırçalamalı, bir kere de diş ipi kullanmalısınız. Ayrı bunlarla birlikte mikropları yok edici ağız gargaralarını da tercih edebilirsiniz. Bu dönemde kullanacağınız diş fırçası ve diş macunu seçimine de dikkat etmeniz gerekmektedir.


Gebelikte Diş Temizliğine Dikkat Etmeniz Gerekir
Bildiğiniz gibi özellikle gebeliğin ilk aylarında oluşan mide bulantısı ve kusmalar nedeniyle ağızda asit miktarının arttığı ve tükürüğün azaldığı görülmektedir.  Yine gebeliğin ilk aylarında anne adaylarının karbonhidrat içeren bazı yemeklere aşırı ilgi gösterdikleri bilinmektedir.  Gebelikte çok sık yemek yedikleri için ve yemeklerden sonra ağız ve diş temizliğine dikkat etmedikleri için anne adaylarında diş eti problemleri ve çürük oluşumu hızlanmakatadır. Bu sebepten dolayı yemekten sonra mutlaka dişlerinizi fırçalamanız gerekir.

Şunu unutmayın sevgili gebeler diş eti hastalıkları kendiliğinden geçmez ve tedavi gerektirir. Hekim tarafından enfeksiyonların en uygun antibiyotiklerle geriletilmesi gerekebilir. Size verilen bu antibiyotiklerin gebelik süresince kullanılabilir olup olmadığını doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Halk Arasında Geçen Yanlış Bilgilere İnanmayın
Sevgili gebeler lütfen halk arasında geçen “Her gebelik bir diş götürür“,“Hamileyken diş doktoruna gidilmez“, “Bebekler anne karnındayken annelerin dişlerinden kalsiyum alır” bu ve buna benzer yanlış bilgilere asla inanmayın. Üstte de söylediğim gibi gebeyken ağızda çürük oluşumu, çürüğün gelişmesi ve diş eti problemlerinin görülmesi hamilelik döneminin çok hassas bir dönem olmasına bağlıdır. Bu dönemde yapmanız gereken sadece bu dönemde ağız ve diş temizliğinin daha dikkatli yapılmasıdır.

Gebeler Ne Zaman Diş Hekimine Gidebilir?
Anne adaylarında sıkça görülen diş ağrıları sebeplerinin başında gemellikle; diş eti sorunları,diş çürükleri, 20 yaş dişi ağrısı nadiren olsa da, eklem kökenli ağrılar gelmektedir. Bu yüzden diş hekimlerinin ve jinekologların anne adaylarına ilk olarak tavsiyesi, gebe kalmadan önce tüm ağız ve diş sorunlarını çözmeniz gerektiğidir. Fakat gebelik sırasında ortaya çıkan ağız ve diş sorunları için diş hekimlerince hastanın tedavisi ertelenmeli ve tedavileri doğumdan sonraya bırakılmalıdır. Önce de belirttiğim gibi hekimlerce uygun görülen diş tedavilerinin gebeliğin 4. ve 6. ayları arasında yapılmasıdır. Son 3 ayda da yapılabilen diş tedavileri gebenin artan vücut kitlesi ile beraber diş hekimi koltuğunda oturamamasından dolayı yapılamamaktadır. Fakat bunların dışında gebede dayanılmayacak kadar ciddi bir ağrı varsa hasta hangi gebelik haftasında olursa olsun jinekoloğuna danışarak tedavi için izin isteyebilir. Hangi dönemde olursa olsun bu dönemlerde anne adaylarına radyografi işlemi yapılmaz, varsa daha önce yapılan radyografiyeler ile ölçülür.

Gebelikte Karşılaşılan Diş Problemleri Karşısında Ne Yapılabilir?
Eğer anne adayında aniden bir diş ağrısı varsa bu dişin sinirinin hastaya eziyet verdiğinin göstergesidir. Böyle bir durumda hasta için kanal tedavisi gereklidir. Anne adayının bir sefere mahsus olmak üzere ve jinekoloğuna danışmak kaydıyla anestezi altında kanal tedavisi yapılabilir. Eğer sadece diş eti problemi yaşıyorsanız diş eti problemlerinde gebeliğin her ayında müdahale yapılabilir. Bunun dışında damak içerisinde 20 yaş dişleri genellikle ağrıya neden olur ve keskin bir ateşleme sonucu yeniden pasif döneme geçer. Diş hekiminin yapacağı muayene sonucunda yapılacak olan tedavi doğumdan sonraya ertelenebilir. Çünkü 20lik dişler için durumu görmek adına genellikle tomografi istenir ve bu ancak doğumdan sonra çekilebilir. Yine doktor tarafından eklem sorunu yaşayan bir gebeye gece plağı ya da splint verilir. Bu malzeme gebenin ağzına takarak gece rahat uyumasını sağlar. Ayrıca eklem ağrısı tedavisi gebeliğin her döneminde yapılmaktadır.

Sevgili gebeler son olarak eğer bu sorunların yaşanmasını istemiyorsanız mutlaka hamilelikte diş sağlığınıza ekstra önem gösterin. Dişlerinizi günlük olarak fırçalayın, diş ipi ve gargara kullanın. Ayrıca ağız gargaranızı florürlü ve alkolsüz seçmeye özen gösterin. Bunlarla beraber düzenli olarak diş hekiminize uğramayı da ihmal etmeyin.

Yazıyı beğendiniz mi?

« GERİ
İLERİ »

1 yorum