SON YAYINLAR
latest

ÇOCUĞUNUZUN UYKU HORMONUNU ARTTIRMANIN YOLLARI

5 yaş uyku problemi, Çocuklarda uyku, Bebek uyutma, Çocuklarda uyku, Bebeklerde uyku, Çocuğum uyumuyor, Çocuğum geç saatlere kadar ayakta, GE, Çocuklarda uykusuzluk,
ÇOCUKLARDA UYKU PROBLEMİ
Eğer çocuğunuzu yatırmadan önce sinir krizi geçiriyorsanız ve çocuğunuz normal uyku saatlerinde uyumuyorsa bunun nedeni çocuğunuzun vücut saatinin dengesiz olması yada farklı zamanlara ayarlı olması olabilir. Çocuğunuzun uyuması 30 dakikadan fazla sürüyorsa bunun nedeni vücudun iç saatinin yatma zamanının farkında olmadığını açıkça ortadadır, her şey beyinde başlayıp biter, bunlardan biri de uykudur.

Bazı uzmanlara göre çocuğunuzun vücut saatinin çalışma şekli kısmen genetiğe bile bağlı olabilir. Yani bazılarımız "sabah insanı" olma eğiliminde iken bazılarımız da"gece kuşları" olma eğilimindeyizdir. Ama gece kuşları bile uykusuz kaldıkları için düşen başlarını ayakta tutmak için mücadele ederler :) Uyku hissi beynimizin içindeki hücrelerin derinliklerinde melatonin adlı bir hormon tarafından düzenlenir.

UYKU BİLİMİ
Melatonin gün içindeki durumu şöyledir:
Gündüzleri bu hormonun seviyesi düşük iken akşamları artar, geceleri ise melatonin hormonu zirvededir.

Melatonin seviyelerimiz uyumaya başlamadan yaklaşık iki saat önce yükselmeye başlar ve bu iki saat dolduğunda 'uyku penceremiz' açılır ve ya uyuruz yada düşen başımızı kaldırmaya veya kapanan gözümüzü açık tutmaya çalışırız.

Çocuklarda uyku en önemli şeylerden biridir, dolayısı ile önemsenmeyecek bir durum değildir. İyi haber şu ki birkaç basit adımda çocuğunuzun melatonin üretimini en üst düzeye çıkararak onun daha kolay ve düzenli uyumasına, uykulu hissetmesine yardımcı olabilirsiniz. En başta doğal ışığa maruz kalmak vücut saatinin gündüz uyanık kalmasına ve geceleri aktif hale gelmesine yardımcı oluyor, bu nedenle eğer düzensiz uyuyan bir çocuğunuz var ise amacınız gündüzleri çocuğunuzun mümkün olduğunca ışığı görmesini sağlamak olmalı.


ÇOCUĞUNUZUN UYKU HORMONUNU ARTTIRMANIN YOLLARI

PERDELERİ AÇIN
Uyandığında perdelerini açtığınızdan emin olun. Gökyüzüne bakarak zaman geçirebileceği oyunları oynayın ve bu oyunu eğlenceli hale getirmek için onu bulutlarda şekiller bulmaya, uçak saymaya ya da farklı kuşları görüp size göstermeye teşvik edin.

DIŞARI ÇIKIN
Her sabah dışarı çıkmaya hazır olmak adına yarışa girmeye hazırlanın. Gün ışığını görebilmesini  maksimuma çıkarmak için bahçede veya parkta beş dakikalık gezintiye çıkın.

ÖĞLE YEMEĞİNİ TEKRAR DÜŞÜNÜN
Özellikle sabahları karanlık olan kış mevsiminde öğle yemeği düzeninizi değiştirmek ve öğle yemeğinden önce beş dakika kadar dışarı çıkmak her şeyi değiştirebilir. Bunun uzun bir süre olması bile gerekmiyor, yakınınızdaki bir alana kadar yürüyüp geri dönmek bile yeterlidir.

AÇIK HAVADA OYUN OYNATAN BİR KREŞ SEÇİN
Çocuk yuvalarını ziyaret ederken sorulması gereken önemli bir soru çocuğunuzun dışarıda ne kadar zaman geçireceğidir. Dışarıda oynamak için dış mekânları olan ve buna zaman ayıran bir kreş bulduğunuzdan emin olun. Çünkü uyku hormonu söz konusu olduğunda gün ışığı ve iç mekanlardan çok daha etkilidir.

AYARLANABİLİR IŞIK KULLANIN
Ayarlanabilir ışık kullanmak ve çocuğunuzun uyku vaktinin yaklaştığı sırada ışığın yoğunluğunu azaltmak da uyku hormonunun artmasını sağlayarak çocuklarda uyku probleminin önüne geçmenize yardım edecektir. Bu uygulama ile loş ışık çocuğunuzun daha kolay uyumasına yardımcı olabilir. Eğer çocuğunuzun bulunduğu odada zaten loş bir ışık var ise (diğer odalardan, koridordan gelen ışık vb.) ilaveten ayarlanabilir ışık kullanmak gerekmeyebilir.

ÖYKÜLER ANLATIN
Çocuğunuzun uyku saatinden 90 dakika önce TV izlemesine veya iPad, cep telefonu gibi cihazlardan müzik dinlemesine izin vermeyin. Yani bebek uyutma videoları gibi arayışlarda bulunmayın. Bu cihazların güçlü ışıkları uyanıklığı arttırarak uyku üzerinde büyük olumsuz etkilere neden oluyor. Çocuğunuzun uyku hissini bozmadan hafif tonlarca anlatılacak bir masal gevşemesine ve uyumasına yardımcı olacaktır. Eğer çocuk değil de bebek ise ninni söyleyebilir yada bebekleri rahatlatan müzikler çalarak uyumalarına yardımcı olabilirsiniz.

AKŞAM YEMEĞİNDE BİR BARDAK SÜT VERİN
Çocuğunuza akşam yemeği ile birlikte meyve suyu yerine bir bardak süt verin. Tavuk, hindi ve fasulyenin yanı sıra sütte de triptofan adı verilen bir amino asit vardır ve bu aminoasit uykuya neden olan melatoninin yapılışında kullanır.

Yazıyı beğendiniz mi?

« GERİ
İLERİ »

2 yorum

  1. Harika öneriler için tesekkurler

    YanıtlaSil
  2. Çocuklarda uyku düzeni ciddi bir sorun olabiliyor maalesef. Özellikle geceleri geç saatlere kadar uyumayan çocuklar annelerin en büyük endişelerinden. Çok güzel önerilerde bulunmuşsunuz. Teşekkürler.

    YanıtlaSil