SON YAYINLAR
latest

BEBEKLERDE BURUN TIKANIKLIĞI

Bebeklerde burun tıkanıklığı,Bebeklerde burun tıkanıklığı hırıltı,Bebek burun spreyi, Bebek okyanus suyu, Burun spreyi bebek, Burun temizleme bebek, Ö,
BEBEKLERDE BURUN TIKANIKLIĞI NEDENLERİ NELERDİR?
Anatomik olarak burun tıkanıklığı, burundaki dokuların ya da kan damarlarının fazla sıvı ile şişmesi sonucu ya da aşırı mukus üretmesi sonucunda meydana gelmektedir. Diğer nedenlerden de kaynaklanabileceği gibi, yaygın olarak kış mevsimi başta olmak üzere mevsim geçişlerinde de sık rastlanmaktadır. Ayrıca  nezle,soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyon hastalıkları gerek yetişkinlerde, gerekse de çocuk ve bebeklerde burun tıkanıklığı ve hırıltı yaşanmasına neden olmaktadır.

Bebeklerde ve çocuklarda burun tıkanıklığı özellikle uyku esnasında rahatsızlık verirken, iştahlarını da olumsuz olarak etkilemektedir. Genellikle yenidoğan bebeklerde ise doğumu izleyen ilk bir kaç gün içinde burun tıkanıklığı görülmesi olağandır. Bunun sebebi ise anne karnında iken bebeğin su içinde bulunmasıdır. Ayrıca yenidoğan bebekler burunlarında bulunan sıvıyı dışarı aşabilmek için sıklıkla hapşırabilirler.

Genel olarak burun tıkanıklığına şu üç durum neden olmaktadır:
 • Kuru hava,
 • Sigara dumanı,toz ve parfüm gibi tahriş edici maddeler,
 • Soğuk algınlığı, grip gibi viral hastalıklar.

Bunların dışında burun tıkanıklığına neden olan diğer nedenler:
 • Akut ve kronik sinüzit,
 • Alerjiler,
 • Churg-Strauss sendromu,
 • Nezle,
 • Burun spreylerinin aşırı kullanımı,
 • Burna yabancı bir cismin kaçması,
 • Geniz eti büyümesi.


Üstteki nedenlerin bazılarından dolayı bebeklerde burun tıkanıklığı görülebileceği gibi, yetişkinlerde de bu nedenlerden kaynaklı burun tıkanıklıkları yaşanabilir. Ayrıca yetişkinlerde, hamilelik, hormonsal değişimler,yüksek tansiyon ilaçları,tütün ve sigara tüketimi, madde bağımlılığı,troid hastalıkları, stres, astım ve burun polipleri ile tümörleri de burun tıkanıklığına sebep olabilmektedir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?
Sevgili ebeveynler bebeklere nazaran ,yetişkinlerde ve çocuklarda tıkalı burunu temizlemek ve açılmasını sağlamak çok daha kolaydır. Eğer 0-4 yaş arasında olan bebek ve çocukların burun tıkanıklığının sebebi grip,soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonlarsa kesinlikle doktor tavsiyesi ile bebeğinize verilmemiş ve reçetesiz ilaçları kullanmayınız. Bildiğiniz gibi bu ilaçların bebeğinize hayati anlamda zarar verici yan etkileri olabilir. Bunun yerine öncelikle bebeklerde burun tıkanıklığı giderici olarak evde şu dört yöntemi deneyebilirsiniz.

1) Buharlı Hava
Buhar bir çok hastalıkta etkili bir yöntemdir. Bebeklerde görülen burun tıkanıklığı ve hırıltı gibi rahatsızlıklarda buharlı hava bebeğinizin burnunu tıkayan mukus tabakasının gevşemesini sağladığı için onu rahatlatır. Bu yüzden bebeğinizi rahatlatmak için bir buhar makinesi kullanabilirsiniz ya da buharlı bir banyoda onu biraz bekletebilirsiniz.
Eğer evinizde buhar makinesi kullanma imkanınız varsa, makineyi üretici firma tarafından belirtilen şekilde ve düzenli olarak temizlemeniz gerekmektedir. Aksi halde buhardan kaynaklı küf sporları nedeniyle oluşan rutubet bebeğinizi daha da kötü yapabilir. Eğer sadece bebeğiniz uyuduğu esnada tıkanıklık söz konusu ise buhar makinesini gece boyunca çalıştırmanız gerekir.
En iyi yöntemlerden biri de buharlı ve sıcak bir banyodur. Bunun için banyoya önce siz girin ve biraz sıcak su ile duş alın. Duş esnasında çıkan buharlar banyoya birikecektir. Ardından bebeğinizi banyoya alın ve duş aldırın. Bu yöntemle buharlı ve sıcak banyodaki buhar ,buhar makinesi gibi bebeğinizin tıkalı burnunun açılmasını sağlar. Dikkat etmeniz gereken bir nokta ortamın sıcaklık ayarıdır.  Banyonun sıcaklığı bebeğiniz açısından önemli olduğu için onun üşümemesini sağlamalı ve banyoda kaldığı süre boyunca yanından ayrılmamalısınız.


2) Burun Aspiratörü ve Tuzlu Su (Serum Fizyolojik)
Eğer ilk bebeğinize hamileyseniz, bebeğiniz için yapacağınız alışverişlerde burun aspiratörünü de listenize eklemenizi şiddetle tavsiye ederim. Burun temizleme bebek için ne kadar zor olsa da burun aspiratörünün özellikle kış aylarında elinizin altında olması hem sizi hem de bebeğinizi rahatlatacak, emin olabilirsiniz.
Bu bebek burun spreyi eczanelerde serum fizyolojik olarak satılmaktadır. İçerisinde bulunan tuzlu su çözeltisi bebeklerde burun tıkanıklığı için birebirdir. Ayrıca evde hazırlayacağınız tuzlu su ile de bebeğinizin tıkanmış burnunu aşağıdaki adımları izleyerek açabilirsiniz.

 • İlk önce bir su bardağına bir çay kaşığı tuzu ilave edin, karıştırın ve tuzu iyice eritin.
 • Eriyen tuzlu suyu bir şırıngaya çekin.
 • Bu işlemi bebeğinize uygularken yanınızda mutlaka biri bulunsun. Yanınızdaki kişiden yardım isteyerek bebeğinizi başı hafif yüksekte kalacak bir biçimde bir yastıkla destekleyerek sırt üstü yatırın.
 • Bu sırada bebeğiniz durmak istemezse yanınızdakilerden yardım isteyin.
 • Şırıngaya çekmiş olduğunuz tuzlu sudan iki-üç damla bir burun deliğine, iki-üç damla da diğer burun deliğine dikkatlice sıkın. Ayrıca şırınganın mekanizmasının sert mi yoksa yumuşak mı olduğunu anlamak için uygulamadan önce test etmenizde fayda var. Ancak bu sayede bebeğinizin burnuna ne kadar damlattığınızı daha iyi anlayabilirsiniz. Aksi halde çok fazla sıvı sıkabilirsiniz.
 • Eğer bebeğiniz yatarken kalkmak istemezse bir iki dakika kadar yatar pozisyonda kalmasını sağlayın ki, tuzlu su burun içini nemlendirsin.
 • Bu işlemden sonra bebeğinizi oturur pozisyona getirin ve burun aspiratörünün ucunu burun deliğine dikkatlice yerleştirerek, burun aspiratörünün ağız kısmından havayı içinize doğru çekin. Bebeğinizin nemlenen burundan mukus tabakalarının geldiğini göreceksiniz. Aynı işlemi diğer burun deliği için de tekrarlayın.
 • Bu işlemlerden sonra burun aspiratörünün ucunu iyice temizleyin.

Dikkat: Bu işlem için hazırladığınız tuzlu suyu günde bir kere olmak üzere, üst üste bir kaç günden fazla kullanmayın. Belirtilen günden fazla kullanırsanız aksi halde bebeğinizin burnu kuruyabilir ve içi tahriş olabilir.

3) Sıvı Kaybı ve Yorgunluk
Bebeklerde görülen burun tıkanıklığı grip,nezle gibi enfeksiyonlar nedeniyle geçirdikleri hastalık dönemlerinde aşırı susuz kalmalarından da kaynaklı olabilir. Bebeklerinizin hastalık dönemlerinde özellikle su başta olmak üzere mutlaka bol miktarda sıvı tüketmelerini sağlamanız oldukça önemlidir. Hekimler tarafından hasta olan bebekler için sadece su verilmesi önerilirken, biraz daha büyük çocuklara sıvı kaybını önlemek için taze sıkılmış, doğal meyve suları ve çorba içirilmesi önerilir.
Bununla beraber hastalıktan dolayı bebek ve çocuklar, çok fazla yorulacak şekilde faaliyetlerde bulunmamalarına rağmen vücudun hastalıkla mücadelesi yüzünden oldukça bitkin düşerler. Böyle durumlarda bebeğinizin hızla iyileşebilmesi için bol bol dinlendirmeniz gerekmektedir.

4) Rahat Nefes İçin Rahat Yatış
Bebeklerde burun tıkanıklığı hırıltı özellikle gündüz ve gece uykularında gözlemleniyorsa, bebeğinizin başının altını yükseltmeniz gerekir. Bunun için bir bebek yastığı ya da yumuşak dörde katlanmış bir havlu kullanabilirsiniz.
Sevgili ebeveynler bebeğinizin burun tıkanıklığı size çok zor zamanlar yaşatabilir. Çünkü hasta olan bebeğiniz bitkin, iştahsız ve huzursuz olacaktır. Haliyle sizin de hayat kaliteniz bu durumdan olumsuz olarak etkilenecektir. Özellikle bebeklerin gece uykusu esnasında derin uykuya dalamaması ebeveynlerinin de uykularını bölmektedir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda bebeğinize sakin bir şekilde yaklaşarak, yukarıdaki tuzlu su uygulamasını ya da serum fizyolojik(bebek burun spreyi) ve burun aspiratörü ile temizleme yapabilirsiniz. Üstte de sizlere belirttiğim gibi lütfen bebeğinize reçetesiz ve doktorunuzun önermediği ilaçları vermeyiniz.

Yazıyı beğendiniz mi?

« GERİ
İLERİ »

Hiç yorum yok