SON YAYINLAR
latest

BEBEKLERDE ATEŞ VE İSHAL

Ateş düşürücü ilaçlar, Bebeklerde ateş ve ishal, Bebekte yüksek ateş, İshal bebek, İshal çocuğa ne yedirilir?, İshal tedavisi nasıldır?,Bebeğin ateşi nasıl düşer?,
BEBEKLERDE ATEŞ
Bebeğimin Ateşi Olduğunu Nasıl Anlarım?
Sevgili anne ve babalar bebeğinizin ateşinin olup olmadığını anlamak için öncelikle bebeğinizin alnını öpün ya da avucunuzla elleyin. Eğer alnı normalden sıcaksa ateşi var demektir. Bildiğiniz gibi ateş genelde vücudun enfeksiyon ile savaştığının işaretidir. Bu yüzden bebeğinizin ateşini ölçmek, hem ateşinin olup olmadığını anlamanız için, hem de doktorunuzun durumu takip edip sağlığına kavuşmasında uygun yolu bulması için en gereklidir.
Çoğu hekim ve sağlık otoriteleri bir bebeğin normal vücut ısısını 36 ile 37.9 derece olarak kabul etmektedirler. Ayrıca eğer bir bebeğin ateşi popodan ölçüldüğünde 38 derece veya üzerinde çıkarsa ateşi var demektir. Bu da ateşinin olup olmadığını anlamanız için bir diğer yöntemdir.

Bebeğimin Ateşinin Ciddi Olduğunu Nasıl Anlarım?
Şunu unutmayınız ciddi bir ateş durumunun göstergesi her zaman ateşinin derecesi ile belirlenemez.
Bu durumda yaş önemli bir faktördür. Genellikle 3 aylıktan daha küçük bebeklerde ateş varsa çok ciddi bir durum olarak sayılmaktadır.
Bunun dışında bebeğin davranışları diğer bir faktördür. Eğer bebeğiniz, yüksek ateşliyse ve oyun oynamasında ve yemek yemesinde bir farklılık yoksa, bir alarm durumu da yok demektir. Genellikle
ateş, akşamüstü saatlerinde yani akşama doğru yükselir ve gece yarısından sonra, sabaha doğru düşer. Bu durum, vücudumuzun iç termostatından kaynaklanan doğal bir döngüdür.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?
Ebeveynler bebeğinizin ciddi derecede hasta olup olmadığını en iyi siz anlarsınız. Bu nedenden dolayı eğer endişeleniyorsanız ateşi ne olursa olsun doktorunuzu arayın. Eğer bebeğinizin ateşi varsa doktora başvurmak için aşağıdaki hususları önce gözden geçirin.

Genel durumlar:
 • Eğer bebeğiniz 3 aylıktan daha küçükse ve 38 derece ya da üzeri ateşi varsa doktorunuzu acil arayın. Çünkü, bu kadar küçük bir bebek, ciddi bir enfeksiyon ya da hastalığa yakalanmış mı diye kontrol edilmelidir.
 • Bebeğiniz eğer 3 aylıktan büyükse, en önemli şey, nasıl göründüğü ve nasıl hareket ettiğidir. Bebeğiniz dışarıdan baktığınızda iyi görünüyorsa ve sıvı alabiliyorsa, (ateşinin 24 saatten uzun süredir düşmemesi ve yüksek olması durumu hariç) doktora gitmenize gerek kalmayabilir. Zaten bebeğinizin ateşi 40 derece ise semptomlar ne olursa olsun doktorunuz sizi çağıracaktır.
Eğer bebeğiniz;
 • 3-6 aylık arasındaysa ve 38,3 derece ve  daha yüksek ateşi varsa,
 • 6 aylıktan büyük ve 39,4 derece ve daha yüksek ateşi varsa,
 • Ve öksürük, kulak ağrısı,iştah kaybı, uyku ve halsizlik hali, kusma ve ishal durumlarından biri ya da birden fazlası varsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
Ayrıca şu durumlarda da doktorunuzu çağırın:
 • Bebeğinizin rengi dışarıdan farkedilecek kadar soluksa veya kızardıysa, bezleri de çok sıcaksa,
 • Vücudunda,yüzünde,ellerinde veya ayaklarında sebebi belli olmayan bir döküntü farkettiyseniz ve bu ateşle birleşince daha ciddi bir duruma sebebiyet verebilirse,
 • Yine vücudunda ya da yüzünde küçük, kırmızı benekler varsa (beneklerin üzerine bastırdığınızda beyaza dönmüyorsa) bu bakteriyel bir enfeksiyonun göstergesi olabilir.
 • Bebeğinizin burnunu temizlediğiniz halde solunum güçlüğü varsa (hızlı nefes alıyorsa ya da zor nefes alıyorsa) zatürre veya bronşit belirtisi olabilir.
 • Eğer bebeğiniz hasta görünüyor ve buna ek olarak ateşi 36 dereceden daha düşük ise korkmayın. Çünkü  yeni doğan bebekler hastayken bazen sıcak olmak yerine soğuk olabilirler.

Doktor Ne Yapacak?
Doktorlar genellikle 3 aylıktan küçük olan bebeklerin durumunu teşhis edebilmek için kan testleri isterler. Ayrıca bebeğinizin ateşini doğru bir şekilde ölçmeden ateş düşürücü ilaçlar vermemenizi söyleyebilir. Eğer aksine bebeğiniz 3 aylık veya daha büyükse, davranışlarında da bir sorun yok ve sıvı alıyorlarsa, ve ciddi bir hastalığın belirtisi olan diğer semptomlar gözükmüyorsa, doktorunuz kendisine göstermeden önce 24 saat beklemenizi tavsiye edecektir. Çünkü bu durumlarda ateş genellikle bir hastalığın ilk belirtisidir. Böyle bir durumda teşhis koyabilmek için henüz çok erken olduğundan doktorunuz belirli bir teşhis koyamayabilir.
Ayrıca bebeğinizin ne kadar rahatsız olduğuna bakarak doktorunuz bebeğiniz 6 aylıktan büyükse ateşi düşürmesi ,ateş düşürücü ilaçlardan olan ibuprofen ve eş değerlerini önerebilir. Endişe etmeyin bebeğinizin yaşı ne olursa olsun, ciddi bir hastalık ya da enfeksiyon belirtisi varsa, doktorunuz bebeğinizi her halükarda muayene edecektir.

Genelde ebeveynler tarafından sıkça sorulan bir soru vardır. 'Ateşi düşürmeye çalışmaktansa, vücut  ateşinin enfeksiyonla mücadele etmesini sağlamak daha mı iyi olur?' sorusuna istinaden cevabımız:
Bir insan vücudunda olan ateş, vücudun bakterilere ve virüslere karşı savunması olduğu için, bazı araştırmacılar bir miktar ateşin olmasının enfeksiyonlarla daha etkin mücadele ettiğini söylemektedir. (bakteri ve virüsler 37 derecelik ortamı tercih ederler.) Ayrıca ateş vücuda, enfeksiyonla savaşması için daha fazla beyaz kan hücresi ve antikor üretmesini söyler.
Öte yandan, eğer bebeğinizin ateşi çok yüksekse, yemek, içmek veya uyumak çok rahatsızlık verecektir. Bu da haliyle bebeğinizin iyileşmesini zorlaştıracaktır.
Dışarıdan baktığınızda eğer bebeğinizin ateşi onun hareketlerini etkilemiyorsa, ateşi düşürmek için herhangi bir şey vermeyin. Sadece sıvı alması için anne sütü ya da devam sütü verin. Üzerini de ince giydirmeye özen gösterin. Aksine eğer kalın giydirirseniz bundan ötürü bebeğinizin ateşi normalden yüksekse, üzerindekilerin bir kısmını çıkartıp serinletmeye çalışmalısınız. Ayrıca buna ek olarak serin bir yerde oynamasını veya dinlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bebeğimin Ateşini Düşürmek İçin Başka Yöntemler Var Mıdır?
Sevgili ebeveynler öncelikle bebeğinizin ateşini düşürmek için, vücudunu nemli bir bezle silebilirsiniz. Buna ek olarak bebeğinize ılık bir duş aldırmanız da ateşinin düşmesine yardımcı olacaktır. Yanlış bilinen ve anneler tarafından sıkça uygulanan bir yöntem olduğu için kesinlikle bebeğinizin vücudunu alkolle silmeyin. Çünkü alkol, vücut tarafından deriden emilir ve bebeğinizin kan dolaşımına karışır ve çok hızlı serinleme sağlar ve ateşini aniden yükseltir.

Bebeğimin Ateşi Neden Tekrar Çıkıyor?
Tedavi yöntemi olarak sıkça kullanılan ateş düşürücü ilaçlar, ateşi geçici olarak düşürmeye yararlar. Bu ilaçlar vücutta enfeksiyona neden olan bakterileri etkilemezler. Haliyle bebeğinizde enfeksiyon bitene kadar ateş devam eder. Bu da yaklaşık olarak en az 2-3 gün kadar sürebilir. Ama bazı enfeksiyonlar, grip,nezle gibi 5-7 gün arasında iyileşirler. Eğer bebeğinize bu bakteri sebebiyle antibiyotik tedavisi uygulanıyorsa, ateşi ancak 48 saat içinde düşer.

Bebeğimin Ateşi Var Ama Diğer Belirtiler Yok
Ebeveynler bir bebeğin ateşi olduğunda,beraberinde öksürük,burun akıntısı, kusma ya da ishal görülmüyorsa, rahatsızlığın ne olduğunu tahmin etmek zor olabilir.
Çünkü bir çok viral enfeksiyon, diğer belirtiler olmaksızın ateşe neden olabilir. Bunlardan bazıları 3 günlük yüksek ateş ve sonrasında gövdede pembe beneklerle ortaya çıkabilir. Bunun dışında
daha ciddi enfeksiyonlar; menenjit, idrar yolları enfeksiyonları veya bakteremi gibi, başka belirtiler olmaksızın çok yüksek ateşe sebep olabilir. Bu yüzden eğer bebeğinizde 24 saatten daha uzun süre 39 derece veya daha fazla düşmeyen ateş varsa ve geçmediyse, başka bir rahatsızlık olmasa bile doktora başvurun.

BEBEKLERDE İSHAL
Genellikle kadınlar anne olduktan sonra daha da bir sorgulayıcı ve pimpirikli oluyorlar. Bunun en büyük nedeni tecrübesizliktir. Benim gözlemlerime göre genelde tecrübeli anneler ikinci, üçüncü bebeklerini yetiştirirken daha rahat oluyorlar. Haliyle ilk kez anne olacak olan kadınlarda ve bende :) bu tecrübesizlik daha çok oluyor. 9 ay boyunca karnımızda taşıdığımız ,hiç bir ihtiyacı için koşturmadan ve hatta ihtiyacının ne olduğunun farkında bile varmadan giderdiğiniz o minicik insan doğduktan sonra dağlardan daha büyük bir sorumluluk yüklüyor üzerimize. Aslında yaşadığınız bu duygular çok normal.
Yeni doğum yapmış bir annenin en zor dönemleridir bebeğinin hasta olduğu dönemler. Genellikle bebeklerde anneleri en çok korkutan hastalıklardan biri ishaldir. Özellikle bebekler diş çıkaracağı dönemlerde daha sık ishal olurlar. Böyle bir durumda bebeğinizin ishal olduğunu görünce ilk olarak ağız içine bakmanızı tavsiye ederim. Yani ağzında çıkan dişleri var mı ya da çıkmaya çalışan? Tabi ki ishal sadece dişe bağlı oluşan bir rahatsızlık değildir. Aşağıda size ishalin olmasındaki farklı sebepleri ve tedavi yöntemlerini yazdım.

İshal Nedir?
Tıbben bebeklerde ishal,bir bebeğin ya da çocuğun normale göre daha sık,  sulu ve şekilsiz kaka yapmasıdır. Özellikle bir bebek doğduktan sonraki ilk üç ay çok sık (günde 6-10 defa olacak şekilde) ve az sulu kaka yapar. Bu durum yenidoğanlarda normaldir. İlerleyen aylarda ise sağlıklı bir bebeğin bir günde yaptığı kaka sayısı giderek azalır.

İshal semptomları özellikle ek gıdaya geçtikten sonra bebeğin midesinin alışık olmadığı ağır gıdaların yedirilmesi ve lifli besinlerin çok miktarda tüketilmesi sonucu daha çok görülebilir. Ayrıca yukarıda da dediğim gibi diş çıkarma dönemlerinde görülen ishalin yanı sıra virüsler, gıdalarla birlikte gelen parazit ve bakterilerde bebek ve çocuklarda ishale neden olabilir.  Bunun yanı sıra dezenfekte edilmemiş emzik,biberon, çatal, kaşık, bardaklar ve ateşli hastalıklarda ishal nedeni olabilir.

Bebeklerde ishal genelde kusma ile birlikte görülür. Böyle bir durumda hem ishalle hemde kusma ile vücuttan çokça su atılır. Atılan suyun vücuda tekrar alınmaması durumu bebeklerde ve çocuklarda ölüme bile yol açabilecek kadar önemlidir. Bu yüzden bebek ve çocuklarda ishal görüldüğü zaman bol miktarda sıvı takviyesi sağlanmalıdır.

Bebek/Çocuk İshal Olunca Ne Zaman Doktora Başvurmak Gerekir?
 • Bebeklerde ateş ve ishal birlikte seyrediyorsa,
 • Bebeğinizin dili çok kuruysa (keçe gibi beyaz ise),
 • Göz altları çökükse ve kapanıyor gibi oluyorsa,
 • Bebeğiniz günde 4 ya da daha fazla ishal şekilde tuvaletini yapıyorsa,
 • Dışkısında kan gördüyseniz,
 • Dışkısı kötü kokuyor ve sümüksü parçalar varsa,
 • Bebeğiniz son 12 saat içinde hiç çişini yapmadıysa,
 • İshalle beraber şiddetli kusma varsa,
 • Bebeğinizde ishal ve kusma 24 saatten fazla sürdüyse acilen doktora gidilmelidir.

Eğer bebeğinizde yukarıdaki belirtileri görmüyorsanız onu bir müddet takibe alın ve evde beslenmesine ve bol sıvı alımına dikkat ederek ishalin geçmesi bekleyin. Eğer bu sorunlardan biri yoksa bebeğinizin ishali 5-7 gün içinde kendiliğinden geçecektir. Unutmayın ishal olan bebek iştahsızlaşır ve bu süreçte bebek yemeğe zorlanmamalıdır. Zorlayarak bebeğinizin karnını doyurmaya çalışırsanız bebeği kusturabilirsiniz. Eğer bebeğiniz ishal olduğu dönemde anne sütü alıyorsa süt vermeye devam etmeli, mama ile besleniyorsa Humana Hn,Milupa Hn gibi ishal giderici mamalar verilmelidir. Özellikle 6 aydan küçük bir bebeğiniz varsa ve ishal olduysa bebeğinize su verirken mutlaka kaynatıp, soğuttuğunuz sudan vermelisiniz.

İshal Nasıl Tedavi Edilir?
İshal Çocuğa Ne Yedirilir?
Eğer bebeğinizde yukarıda saydığım belirtiler yoksa ve bebeğiniz 6 aydan büyükse ona muz ezmesi, ev yapımı taze yoğurt verebilirsiniz. Eğer bebeğiniz anne sütü almıyorsa inek sütünü yarı yarıya kaynatıp soğumuş su ile karıştırarak içirebilirsiniz. Bununla beraber bebeğiniz 6 aydan büyükse yağsız yayla çorbası, yağsız peynir ve ayran verebilirsiniz. Unutmayın özellikle muz ishale karşı oldukça etkili bir meyvedir.
Bebeğiniz ilk kez muz yiyorsa dışkısında solucana benzer şekiller görebilirsiniz. Ayrıca dışkısının rengi de farklı (beyazımsı) olabilir. Bu durumda korkmayın, bunun sebebi bebeğinizin ilk kez muz yemiş olmasıdır.

İshal çocuğa başka ne yedirilir? derseniz; üstte saydığım şeyler dışında başka şeyler vermenizi önermem. Örneğin ,ishal olan bebeklere şeftali, elma, erik suyu verilmemelidir. Çünkü bunlar, ishalin artmasına daha çok neden olur. Ayrıca yaşı büyük olan bebeklerde de ishal tedavisinde şekerli gıdalar tercih edilmemelidir.
Bebeğiniz kustuktan hemen sonra beslenmemeli, beslemek için en az 1 saat beklemelisiniz.
Ayrıca unutmayın,ishal olan bebeğin poposu pişik olur, bu yüzden her bez değiştirdiğinizde tenini iyice temizlemeyi ve pişik kremi kullanmayı ihmal etmeyin!.

Sevgili anne ve babalar ishal şikayeti sebebiyle doktora gideceğiniz zaman bebeğinizin bezini doktora gösterme amacıyla bir poşetin içine koyarak yanınızda da götürebilirsiniz. Böyle bir durumda doktorunuz muayene sonucunda bebeğinizin hastalığını daha iyi tespit eder ve duruma uygun çözümler getirir. Örneğin bebeğinizde ishale bağlı su kaybı varsa su kaybını gidermek için size ilaçlar ve hatta serum verebilir. Bebeğinize antibiyotik yazabilir ve ishal tedavi edici şurup verebilir.

Yazıyı beğendiniz mi?

« GERİ
İLERİ »

2 yorum

 1. Bebeklerde ateş ve ishal konusu tüm anne ve babaların ilgiyle ve dikkatli bir şekilde okuması gereken bir konu. Bu faydalı yazı için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 2. Çok önemli bilgiler ve ipuçları için teşekkürler

  YanıtlaSil