SON YAYINLAR
latest

AŞI TAKVİMİ

Bebek aşı takvimi,Aşı takvimi,Bebeklerin olması gereken aşılar,Bebek aşı tarihleri,GE,
BEBEK AŞI TAKVİMİ

Anne ve babalar bebeğinizi hastalıklardan korumak için, doğumdan itibaren bebeğinizin aşılarını tam ve eksiksiz yaptırmanız gerekir. Hangi aşıların ne zaman yapılacağı konusunda bebeğinizin vücuduna bağışıklık sağlanması istenilen hastalığın bakterisi ufak dozlarda aşı takvimine uygun olarak verilecektir. Böylelikle kolaylıkla takip edeceğiniz aşı takvimi sayesinde, bebeğinizin bu hastalıklara karşı antikor üretmesi sağlanmış olacaktır. Yine bebeğinize yaptıracağınız aşı sayesinde hayatının bir döneminde o bakteri veya virüs ile karşılaştığında o hastalığa karşı savunma mekanizmasına sahip olan bir bebeğiniz olacaktır.

Aşı takvimi Sağlık Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu şekilde doğumdan sonraki 14 yılı kapsamaktadır. Sizler de bebeğinizin ve kendinizin aşılarınızı, aşı takvimine uygun bir şekilde, bağlı olduğunuz aile sağlığı merkezlerinde yaptırabilirsiniz. Sizler için Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan aşı takvimini aşağıda paylaşacağım. Şimdi genel olarak ilk 24 ayda hangi aşılar yapılıyormuş detaylı olarak bakalım:

Doğum Anı
Aşı takvimi çizelgesine göre doğumdan hemen sonra bebeğinize Hepatit B aşısının ilk dozu yapılır. Bilindiği gibi Hepatit B, sarılık olarak da bilinen karaciğer üzerinde oluşan bir hastalıktır. Genellikle yeni doğan bebekler, ilk dönemlerde bu hastalığa geçici olarak maruz kalabilirler. Ancak düzenli bakım ve tedavinin ardından sağlıklarına hızlı bir şekilde kavuşurlar. Ama eğer bebek 2 kg’ın altında doğduysa bu bebeklerin aşıları bir süre geciktirilebilir.


1.Ay  Aşı Takvimi
Bebek doğduktan 1 ay sonra aşı takvimine uygun olarak Hepatit B aşısının ikinci dozu uygulanır.

2.Ay  Aşı Takvimi
Anne ve babalar,bebeğiniz doğduktan sonraki ilk rutin kontrollerine mahsus olmak üzere rutin 3 farklı aşı olması gerekmektedir. Bu aşılar,KPA ve 5’li karma aşı’dır. Verem aşısı yani BCG, tüberküloza neden olan mikroorganizmaya bağışıklık sağlanması için uygulanır. Bu aşıdan sonra bazı bebeklerde aşı yapılan yerde ufak bir iz oluşabilir. Karma aşı nedir? derseniz 5'li karma aşının içeriğinde ise aselüler boğmaca,difteri, inaktif polio(İPA),tetanoz ve hemofilus influenza tip B aşısı bulunmaktadır. Bu aşı sayesinde bebeğiniz  yeni doğan tetanozuna,difteriye ve aselüler boğmacaya karşı antibadiler üretecektir. İnaktif polio aşısı da bir çocuk felci aşısıdır. Hib aşısın ise,(hemofilus influenza tip B aşısı)bebekleri menenjite karşı korumak için uygulanan bir aşıdır. KPA aşısı ile de, açık haliyle konjüge pnömokok aşısı ile bebeğiniz pnömokok bakterisinin sebebiyet verdiği orta kulak iltihabı,menenjit ve zatürreye karşı bağışıklık kazanır.

4.Ay Aşı Takvimi

Bu ayda bebeğinize verem aşısı dışındaki bir önceki aşılarının ikinci dozları yapılır. 5’li karma aşı ve KPA aşılarının dozları da yine bu ayda bebeğinize uygulanır.

6.Ay Aşı Takvimi
Bu ayda bebeğinize Hepatit B aşısının üçüncü dozu ile 4. Ayda uygulanan 5’li karma aşının ve KPA aşısının üçüncü dozları uygulanır. Yine bu ay bebeğiniz kendisi için çok da yeni olmayan bir aşı ile tanışır. OPA aşısı, daha önceden yapılan ve bu ayda da olduğu için İPA, yani inaktif polia aşısı ağızdan oral damla olarak tekrar verilir. Böylece bebeğinizin aşı takvimi için ilk 6 ay tamamlanmış olur.

12.Ay Aşı Takvimi
1 yaşında bebeğinize KPA’nın son ve rapel dozu yapılacaktır. Ayrca bu ayda bebeğinize yine yeni bir aşı yapılacaktır. Bu aşı KKK aşısıdır. Açılımı ise kızamık,kızamıkçık,kabakulak aşısıdır. Yine su çiçeği aşısı da bebeğinize bu ayda uygulanmaktadır.


18.Ay Aşı Takvimi
Bebeğiniz 1 buçuk yaşına geldiğinde 5’li karma aşı’nın son ve rapel dozu yapılır. 6.ayda yani bir sene önce yapılmış olan OPA’nın ikinci dozu yapılır ve ilk olarak Hepatit A aşısının ilk dozu uygulanır. Hepatit A ,Hepatit B'nin farklı bir formudur. Daha önceden Hepatit B aşısı olan bebeğinize Hepatit A’ya karşı da bağışık kazanması için bu aşı uygalanır.

24.Ay Aşı Takvimi
Bebeğinizin aşı takvimi çizelgesine uygun olarak bu ay sadece ona bir sene önce almış olduğu Hepatit A aşısının ikinci dozu uygulanır.

Madde madde çocuklarda yapılması gereken aşılar ve ayları.

1.Ayda: Hepatit B

2.Ayda: BCG (Verem), Beşli karma aşı(DaBT-İPA-Hib), KPA


4.ayda: Beşli karma aşı (DaBT-İPA-Hib), KPA


6.ayda: Hepatit B, Beşli karma aşı (DaBT-İPA-Hib), KPA, OPA


12.ayda: KKK(Kızamık, Kızamıkçık ve Kabakulak), Suçiçeği, KPA


18. ayda: Beşli karma aşı(DaBT-İPA-Hib), OPA, Hepatit A


24.ayda: Hepatit A


İlköğretim 1.sınıf: KKK(Kızamık, Kızamıkçık ve Kabakulak), DaBT-İPA, Suçiçeği


İlköğretim 8.sınıf: TD aşısı

Yazıyı beğendiniz mi?

« GERİ
İLERİ »

1 yorum

  1. Bakanlık asi takvimini değiştirip yeni asi ekleme ve çıkarma yapabiliyor.Bu konuda henüz bir standart yok olmaması da doğal.. Hastalıkların kuluçka süreleri değişkenlik gösterdiğinden değişiklik olması kaçınılmaz.Mutlaka ciddi bir şekilde takip edilmeli

    YanıtlaSil