SON YAYINLAR
latest

SÜT KANALI TIKANIKLIĞI NASIL AÇILIR?

Süt kanalı tıkanıklığı neden olur ve nasıl açılır?
SÜT KANALI TIKANIKLIĞI NEDEN OLUR?
Sevgili anneler tıkalı süt kanalları problemi bir ya da birden fazla süt kanalı tıkandığında oluşmaktadır. Bu durum genellikle, göğsün basınca maruz kalması (örneğin sütyendeki destek telinden) ya da emzirme esnasında sütün tamamen boşalmaması nedeniyle meydana gelebilmektedir. Eğer sizin göğüslerinizden birinde süt kanalınız tıkanırsa genellikle belirti olarak göğsünüz sıcak ve ağrılı bir hale gelir. Ayrıca üzerinde de kızarıklıklar görebilirsiniz. Bununla birlikte süt kanalının tıkandığı bölgede bir sertlik de oluşabilir. Kendinizi bu süreçte grip olmuş gibi hasta ve ateşli hissedebilirsiniz.

Genellikle tıkalı süt kanalı, emziren anne göğsünde ağrı ,yine göğüste pütürlü ve dolu görünümlü olabilen kırmızı bir bölge olarak ortaya çıkar. Sütün çıkışı sırasında da ağrı yapabilmektedir. Bu durum süt üretiminin her hangi bir döneminde ortaya çıkabilir. Tedavi edilmeyen tıkalı kanallar ise göğüs iltihabına (Mastit) neden olabileceğinden, hemen tedaviye başlanması gerekmektedir.

Göğüs İltihabı (Mastit)
Tıpta mastit göğüs dokusunun iltihaplanmasına verilen bir addır. Bu rahatsızlıkla birlikte bazen enfeksiyon olabilir. Belirti olarak göğüsün tümü veya bir kısmı kırmızı renkte, şişkin, sıcak ve ağrılı olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca göğüs derisi parlak olabilir ve üzerinde kırmızı çizgiler bulunabilir.

Eğer tıkalı süt kanallarınız açılmazsa, meme uçlarınız çatlamışsa ve ateşiniz 12 saatten uzun bir süredir devam ediyorsa, göğüslerinizde iltihap gelişiyor olabilir. Böyle bir durumda yardım ve tavsiyeler için hemen doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. Mastitde enfeksiyonun temizlenmesi için, bazen antibiyotikler gerekli olabilir. Fakat emzirmeyi bırakmanıza da gerek yoktur.

Bu rahatsızlıkla birlikte sütünüz kan veya sarı renkte bir iltihap taşıyabilir. Ayrıca ateşlenebilir ve grip benzeri belirtiler taşıyabilirsiniz. Bu bebeğinizi sütten kesmenize sebep değildir. Unutmayın tedavi edilmeyen mastitler göğüs apsesi'ne neden olabilir.


Mastit (Mastitis) Nasıl Önlenir?
Bu rahatsızlığa yakalanmamanız için sizlere bir kaç tavsiyem olacak sevgili anneler. Ama sahipseniz aşağıda sizinle paylaşacağım maddeleri uygulayın. Yine faydasını göreceksiniz.

Yapılması gerekenler:
 • Öncelikle mastite yakalandıysanız tedaviye derhal başlayın.
 • Tıkanmış süt kanalları için yukarıda verdiğim tavsiyeleri yapmaya devam edin.
 • Eğer sizin için de mümkünse, bebeğinizi de yanınıza alarak yatağınıza gidin ve dinlenin.
 • Göğsünüzü sürekli boşaltmak için sık sık emzirin. Unutmayın rahatsız olsanız da sütünüz bebeğiniz için her zaman güvenlidir.
 • Bebeğiniz sütünüzü emmeye ilk başladığında daha kuvvetli emeceği için, emzirmeye ilk olarak problemli taraftan başlayın.
 • Elle veya pompa yardımıyla sütünüzü sağarak göğsünüzün tamamen boşalmasını sağlayın.
 • Eğer gerek duyuyorsanız, ağrı giderici için doktorunuza başvurun.
 • Gün içinde acele ile yapılan ve yarıda kalan emzirmelerden sakının.
 • Göğüslerinizin aşırı şekilde dolmasına asla izin vermeyin.
 • Ayrıca sıkı sutyen, elbise giyiyorsanız daha rahat kıyafetler seçin.Yüzükoyun uyumak gibi göğüsleriniz üzerinde baskı yapacak şeylerden kaçının.
 • Genel sağlığınıza önem verin ve stresinizi elinizden geldiğince en aza indirmeye çalışın.
Unutmayın ,en başta gelen ve önemli olan bu rahatsızlıkta tedaviye hemen başlamanızdır. Ayrıca
tıkanmış süt kanalını 12 saat içerisinde temizleyemezseniz veya ateşiniz çıkarsa,kendinizi kötü hissederseniz ya da iltihaplanma daha kötü bir hal alırsa hemen doktorunuza başvurun.

SÜT KANALI TIKANIKLIĞI NASIL AÇILIR?
Emziren Anne Göğsünde Ağrı,Ateş Ve Hassasiyet
Sevgili anneler eğer göğsünüzde aşırı duyarlılık ,ağrı hissederseniz ve özellikle de ateşiniz varsa, hemen doktorunuzla iletişime geçiniz. Doktorunuza gidene kadar da acıyı hafifletecek ve ateşinizi düşürecek bir şey alın ve size acı verse dahi bebeğinizi emzirmeye devam edin. Unutmayın tıkalı süt kanallarının tek gerçek tedavisi bebeğinizdir. Bunun dışında siz emziren annelere bir kaç önerim daha olacak. Eğer bunları uygularsanız kolaylıkla bu sorundan kurtulur veya hiç yakalanmazsınız:
 • Bebeğinizi tercihen her iki saatte bir olmak üzere emzirmeye devam edin. Ayrıca hassaslaşan göğsünüzün boşaltılmasına yardım etmek için bebeğinizi uyandırmanız gerekebilir. Bebeğinizin uykusu bölünse de, şu an için bunun en iyi tedavisi budur.
 • Lütfen mümkün olduğu kadar hassaslaşan göğsünüzle emzirin (bir iki gün boyunca emzirmeye bu rahatsız olan göğsünüzle başlamanız iyi bir fikir olabilir). Eğer bebeğiniz meme ucunuzu kavramakta zorlanıyorsa, meme ucu çevresini yumuşatmak ve kavramasını kolaylaştırmak için emzirmeye bir miktar elle sağarak başlayabilirsiniz.
 • Ağrılı olan göğsü emzirmek vasıtasıyla mümkün olduğunca boş tutun. Çünkü bir çok tıkalı süt kanalı bebeğin emmesiyle açılmaktadır. Özellikle bebeğiniz emmeye ilk başladığında daha kuvvetli emeceği için emzirmeye ilk olarak problemli taraftan başlayın. Bir de diğer göğsünüzde şişlik ve tıkanma olup olmadığını devamlı kontrol edin.
 • Bu rahatsızlıkta masaj son derece faydalıdır. Özellikle emzirme sırasında ve sonrasında şiş bölgeye göğüs ucuna doğru nazikçe fakat kuvvetlice masaj yapın.
 • Ayrıca göğsünüzü boşaltmaya yardımcı olması için emzirme pozisyonunuzu da değiştirebilirsiniz.
 • Emzirirken bebeğinizin çenesini problemli bölgeye doğru yönelterek o bölgeye en etkili emmenin olmasını sağlayın.
 • Emzirmeden önce ağrılı olan bölgeye ısı uygulamanızda fayda vardır.
 • Emzirmeden sonra da göğsünüze uygulayacağınız buz torbası ile ağrılarınızın azalmasına yardımcı olabilirsiniz
 • Elinizden geldiğince çok istirahat etmeye çalışınız.
 • Eğer emzirmek çok acı veriyorsa veya bebeğiniz emmiyorsa elle veya pompayla sütünüzü sağabilirsiniz.
 • Giydiğiniz kıyafetlere dikkat edin. Giydiğiniz sütyenin göğsünüze basınç uygulanmadığından ve cildinizde iz bırakmayan gevşek bir sütyen olduğundan emin olun.
 • Özellikle sıcak iyileşmeye yardım etmektedir. Problemli olan bölgeye ılık su torbası uygulayabilirsiniz(fakat bastırmayın). Ayrıca ılık duş altındayken göğsünüzdeki hassasiyetin azaldığını ve ağrının hafiflediğini görebilirsiniz.
 • Bebeğinizi beslerken elinizi özellikle tıkalı süt kanalının etrafına koyun ve sabit basınç uygulayın. Ayrıca emzirirken göğüs ucunuza dairesel hareketlerde masaj yapmak da size yardımcı olacaktır.
 • Lütfen bol bol uyuyun ve bu bölgeyi sıcak tutun (özellikle de göğüslerinizi sıcak tutun). Bol su için, huzurlu olduğunuzdan ve dinlendiğinizden emin olun. Sonuç olarak kendinize çok iyi bakın. Çünkü;siz bebeğinizin besin görevini yürütmektesiniz.
 • Eğer bebeğiniz yeterince süt ememiyorsa, tekrar yumuşayana dek etkilenen göğsünüzü elle sağın ya da bir süt pompası kullanın. Süt üretiminizi arttırabileceğinden, çok fazla pompalamayın.

Sevgili anneler,tıkalı süt kanallarını tedavi etmek sabır ister. Ancak bu rahatsızlıkta genellikle en erken 2 saat içerisinde kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacaksınız. Sakin olun bunları uygulayın. Yakında ateşiniz düşecek ve göğsünüz giderek daha az kırmızı ve daha az ağrılı hale gelecektir. Bu uygulamaları göğsünüz tamamen iyileşene dek uygulamaya devam edin. Bu rahatsızlık bir kaç gün devam edebilir ve tabi ki en önemli şey, iyileşmeye devam etmenizdir.
Eğer tıkalı süt kanalları rahatsızlığınız 48 saatten uzun sürerse, terapötik ultrason genelde sorunu çözer. Bu konuda fizyoloğa  ya da doktorunuza danışabilirsiniz.

Yazıyı beğendiniz mi?

« GERİ
İLERİ »

Hiç yorum yok