SON YAYINLAR
latest

PLASENTA PREVİA

Plasenta Previa, Plasenta Praevia, G, Bebeğin rahim ağzında olması, Plasentanın rahim ağzında olması, Rahme yakın bebek, Rahim ağzı, Gebelik kesesi,
PLASENTA PREVİA NEDİR?
(ÖNDEN GELEN PLASENTA)

Plasenta embriyonun rahimde kendisini yerleştirdiği yerde büyür. Eğer embriyo rahmin altına yerleşirse, plasenta rahim duvarının veya rahim boynunun üzerinde büyüyebilir ve Plasenta Previa'ya neden olur.

Hamileliğin başlarında var olan Plasenta Previa genellikle hamilelik ilerlediğinde kendini çözer. Çünkü uterus genişledikçe plasentayı uzağa rahim boynundan (serviks) yukarı doğru çeker.

Bununla birlikte plasenta hamilelik sırasında herhangi bir noktada rahim ağzını tamamen kaplıyorsa kendiliğinden çözülmesi olası değildir. İki çeşit Plasenta Previa vardır. Plasenta kısmen rahim ağzını kaplıyorsa Küçük Plasenta Previa, tamamen rahim ağzını kaplarsa Büyük Plasenta Previa olarak adlandırılır.

PLASENTA PREVİA'NIN BELİRTİLERİ

Plasenta Previa'nın belirtilerinin uzun bir listesi yoktur ve genellikle ağrıya neden olmaz. Hamileliğinizin ikinci yarısında Plasenta Previa'nız varsa bu vajinal kanamaya neden olabilir. Bunun nedeni plasentanın rahim duvarının içinden uzaklaşmaya başlamasıdır. Bu durum gerçekleştiğinde ise kanama görmeniz muhtemeldir. Genellikle ağrısız olan bu kanamanın cinsel ilişkiden sonra ortaya çıkması da muhtemeldir.

Plasenta Previa'dan kaynaklanan kanama biraz ağır olabilir bu nedenle herhangi bir kanama yaşarsanız doktorunuza daha fazla bilgi verebilmek adına kullandığınız tuvalet kağıtlarını iyi inceleyin. Hamileliğin erken veya geç dönemlerinde lekelenme veya kanama farklı nedenlerden dolayı da gerçekleşebilir yani her kanama Plasenta Previa'nın nedeni olmayabilir fakat yine de doktora bilgi verilmelidir.

Bazı kadınlar kanama ile birlikte ağrı veya kasılmalar da yaşarlar. Eğer kronik mide ağrıları çekiyorsanız doktorunuza danışın. Herhangi bir kanama, kasılma veya ağrınız varsa her zaman hastane ile iletişime geçmeniz gerektiğini unutmayın.


PLASENTA PREVİA'YI TETİKLEYEN FAKTÖRLER

Daha Önce Plasenta Previa Geçirmiş Olmak
Daha önceki bir hamilelik sırasında Plasenta Praevia teşhisi konduysa bu durum minicik bir ihtimalle de olsa tekrarlanmasına neden olabilir.

Daha Önce Sezaryen Olmak
Eğer daha önce sezaryen olduysanız Plasenta Previa olma ihtimaliniz bir tık daha fazladır. 2011 yılında gerçekleştirilen ve BMC Gebelik Doğum Günlüğü dergisinde yayınlanan çalışmalar sezaryenin bu riski artırdığını doğruladı.

'İlk doğumunu normal yapan kadınlar için ikinci doğumda Plasenta Previa oranı 1000 doğumda 4.4 iken ilk doğumunu sezaryen ile yapan kadınların ikinci doğumunda bu oran 1000 doğumda 8.7 idi.'

Sigara İçmek
Hamilelik sırasında sigara içmek bu riski artırabilir. Uzmanlar hamilelikte sigara kullanmanın doğmamış bebeğinize zarar verebileceğini ve birçok gebelik komplikasyonunun riskini arttıracağını belirtmektedir.

Çoğul Gebelik Yaşamak
Daha önce ikiz, üçüz vb. doğumlar gerçekleştirmiş olmak Plasenta Previa riskinizi artırabilir. Bunun nedenlerinden birinin de çoğul doğumlarda genelde Plasenta Previa riskini artıran etkenlerden biri olan sezaryen ile doğum yapmış olmak olduğu düşünülmektedir.

Yazıyı beğendiniz mi?

« GERİ
İLERİ »

Hiç yorum yok