SON YAYINLAR
latest

KOLİK BEBEK NEDENLERİ, BELİRTİ VE TEDAVİSİ

Kolik sancısı, Kolik bebek, Kolik tedavisi, Kolik gaz sancısı, Kolik bebeğe ne iyi gelir?, Kolik bebek tedavisi, Kolik bebek nasıl sakinleşir?, Bebeklerde kolik sorununa çözüm, GE,
Bazı bebekler kolik doğar, bunun için elimizde sihirli bir değnek yoktur. Ancak durumla başa çıkmak için atabileceğiniz adımlar vardır. Bu makalede kolik belirtileri ve denemeye değer tedavi yolları hakkında bilmeniz gereken her şeye göz atarken "Kolik bebeğe ne iyi gelir?, Kolik bebek nasıl sakinleşir?" gibi sorularınızı yanıtlayacak ve bebeklerde kolik sorununa çözüm bulmanızı sağlayacağız.

KOLİK NEDİR?
Kolik genel olarak sağlıklı ve iyi bakılan bir bebeğin günde en az üç saat, haftada en az üç gün boyunca aşırı derecede ve teselli edilemez ağlamaların tekrarlanan bölümleri olarak tanımlar. Kolik, bebeğinizin yaşamının ilk üç ayında ortaya çıkma eğilimindedir ve genellikle öğleden sonra veya akşamları kendini gösterir. Bebeklerin neredeyse yarısı kolikten muzdariptir ancak bu kadar yaygın bir durum olmasına rağmen bilinen kesin bir nedeni olmadığından tek ve net bir tedavisi de yoktur.

Kolik belirtilerinin birçoğu mide rahatsızlığına işaret ediyor bu yüzden bazı uzmanlar koliklerin reflü ile ilgili (midedekiler yemek borusuna geri dönüyor) olabileceğini söylüyorlar. Kolik aynı zamanda süt-protein alerjisi, laktoza karşı hassaslık ve rüzgâr ile de ilişkilendirilmektedir. Birçok uzman kolik sorununun bazı durumlarda mide rahatsızlığı (reflü) yerine stres ile ilişkili olabileceği konusunda da hemfikirdir.

KOLİK BELİRTİLERİ NELERDİR?
Belirtiler bebekten bebekte değişiklik gösterse de, genel belirtiler aşağıdaki gibidir:
 • Bebeğin acı çekiyor gibi ağlaması
 • Aniden başlayıp duran ağlama atakları
 • Ağlarken yumrukların sıkılıp, bacakların kitlenmesi ve gergin bir mide
Kolikten muzdarip bir bebek, rutin konfor önlemleriyle teselli edilemez.

FARKLI KOLİK TÜRLERİ VAR MIDIR?
Yüzlerce bebek üzerinde çalışan bazı uzmanlar her birinin kendine özgü semptom ve nedenlere sahip olduğu dört farklı kolik türü olduğunu belirtti.

1) SİNDİRİM KAYNAKLI KOLİK
Küçük bir bebeğin sindirim sistemi tam olarak gelişmemiştir bu nedenle midesinde veya karnında ağrı hissedebilir. Bu kolik hakkındaki geleneksel tıbbi görüştür.

Aşağıdaki maddelere baktığınızda bu sizin bebeğinize benziyor mu?
 • Bebeğim rahatsız görünüyor ve beslenmesinden bir saat sonra ve özellikle akşamları çok ağlıyor.
 • Bazen dizlerini göğsüne kadar çekiyor.
 • Ağladığında bazen bir inilti gibi ses çıkartabiliyor.
 • Karnı gurulduyor ve oldukça sert görünüyor.
 • Uykusunda inleme ve kıvrılmalarını fark ettim.
 • Çoğu zaman ağlaması normal başlıyor ancak daha sonra git gide yükseliyor.
 • Geğirmesi çok uzun zaman alabiliyor ancak geğirdiği zaman ağzından çok fazla miktarda süt geri geliyor.
 • Kaka yapmadan hemen önce oldukça rahatsız görünüyor.

Sindirim kaynaklı koliğin tedavisi nasıldır?
Bebeğinizde sindirim kaynaklı kolik varsa dedektif gibi davranma zamanı geldi demektir. Bu durumun mide asidi seviyelerindeki dengesizlik, reflü veya süte dayanamama gibi birkaç olası nedeni olabilir. Muhtemel sebepleri elemek için olasılıkları gözden geçirin ve sorunu çözebilmek için harekete geçin.
 • İpuçlarına bakın: Bebeğinizde ishal, kabızlık, kötü kokulu kaka, beyaz bir dil veya bezinde aşırı döküntü var mı? Bunlardan herhangi birini tespit ederseniz ağlamasına neden olabilecek başka bir şey olup olmadığını görmek için doktorunuzla konuşun.
 • Dikkatli besleyin: Bebeğinizde sindirim kaynaklı kolik varsa her üç ila dört saatte bir uygulanacak şekilde bir beslenme düzeninden fayda görmesi olasıdır. Bebeğinizin yemeğini düzgün bir şekilde sindirebilmesi için öğünler arasında yeterli zaman olduğundan emin olun. Bebeğinizi beslemeden önce onu besleyerek yatıştırmak yerine sakinleştirmek daha iyi bir fikirdir. Aksi takdirde süt emerken yutacağı hava kolik semptomlarını daha kötü hale getirebilir.
 • Beslenme pozisyonunuzu kontrol edin: İster biberonla beslerken ister emzirirken olsun çenesinin yukarı doğru kaldırılması gerekir bu sayede çok fazla emmeden beslenebilir, rahat nefes alabilir ve yutabilir ve böylece daha az hava yutmuş olur.
 • Bir seferde tek göğsünüzü boşaltın: Eğer emziriyorsanız göğsünüzü değiştirmeden önce ilk göğsünüzün boşalmasına izin verin çünkü bir taraftan diğerine geçme sırasında bebek emzirme öncesinde gelen sütsü sıvıyı da emer. Bu sıvı protein ve şeker açısından yüksektir fakat yağ oranı düşüktür. Bu nedenle açlığı giderse de sindirim kaynaklı koliği olan bebeklerin midesini rahatsız eder.
 • Biberonla beslenirken ara ara kontrol edin: Biberonla besleniyorsanız yaşı için doğru boyutta bir biberon kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin. Mamanın her zaman iyice karıştırıldığından ve doğru sıcaklıkta olduğundan emin olmak için her beslemeden önce kontrol etmek için bir dakikanızı ayırın.


2) FİZİKSEL KOLİK
Bazen hiçbir şeyin fiziksel koliğe neden olmuş olması gerekmez, bebeğiniz hala rahminizde sıkışık bir konumda olmanın etkilerini hissediyor olabilir. Genellikle boynunda, sırtında veya pelvisinde kas, iskelet veya eklem rahatsızlığı yaşıyor olabilir. Bu durum arkanıza yaslandığınız halde sırtınızda sizi rahatsız eden sabit bir ağrı olmasına benzer.

Aşağıdaki maddeler bebeğinizle uyuşuyor mu?
Yeni doğmuş bebeğim sürekli rahatsız görünüyor. Çok ağlıyor ama akşamları ağlaması daha da kötüleşiyor. Onu nasıl tuttuğumun önemi yok ama en azından sarılmam genellikle bir süre sonra onu teselli etmeye yardımcı oluyor.
Bebeğim kısa bir süre için kendi başına mutludur ve çoğunlukla iyi uyur. Ama uyandığında hemen ağlamaya başlar.
Solumasında bir sorun yok ve kakaları normal. Bazen besledikten sonra birazını çıkarır ama yediğinin tamamını kusmaz.
Onu omzuma dolaştırırsam kamburunu çıkartır ve sinirlenir.
Onu karnının üzerine koyduğum an ağlamaya başlıyor.

Fiziksel kolik nasıl tedavi edilir?
Bebeğinizin fiziksel kolik olduğunu düşünüyorsanız, vücudunu nazikçe germek her şeyin tekrar hizalanmasına ve daha rahat hissetmesine yardımcı olabilir.
 • Yumuşak hareketler: Bebeğinizi yavaşça ve nazikçe hareket ettirin.
 • Üst vücudu germe: Bebeğinizi kollarını tamamen açık halde sırtüstü yatırın. Alkışlamak için ellerini yavaşça bir araya getirin, sonra tekrar açın. Ardından kollarını vücudunun üzerinden çarprazlama uzatın (sanki kendi kendini kucaklıyormuş gibi) daha sonra kollarını açın. Sonunda iki kolu da başının üzerine kaldırın ve tekrar aşağı indirin.
 • Alt vücudu germe: Bebeğinizi sırt üstü uzatın. Ayak bileklerini iki elinizle tutarak bacaklarını hafifçe kaldırın, ayak tabanı hafifçe yükselirken omuzlarını yerde tutun. İndirin ve tekrarlayın. Sonra ayaklarını tutarak yavaşça dizlerini bükün ve dizlerinin dışarı doğru düşmesine izin vererek ayak tabanlarını birbirine çırpın. Tekrar edin.
 • Şimdi bacaklarını dizlerinin hemen altında tutun ve dizlerini bir araya getirip karnına doğru eğin. Birkaç tekrardan sonra bir bacağını düz bir şekilde yere bastırın sonra diğerini bükün ve dizini ters taraftaki omzuna doğru getirin. Birkaç kez tekrarlayın.
 • Bebek masajı: Fiziksel rahatsızlıklara yardımcı olması yönüyle harika bir yöntemdir.

3) ZİHİNSEL KOLİK
Aşırı uyarılmış bir bebek başa çıkması gerektiği çok fazla şey olduğunda üzülebilir. Bu özellikle ilk aydan sonra atik, dikkatli ve çok zeki olan bebeklerle daha fazla oluyor gibi görünmekte.

Aşağıdaki sizin bebeğinize benziyor mu?
 • Bir aylık bebeğim özellikle geceleri görünürde bir neden olmamasına rağmen sık sık ağlıyor.
 • Onu yormak için birçok aktivite yapsak bile bir seferde sadece 20 dakika kadar uyuyor, uzun süre uyumuyor, uyanırsa da hemen ağlamaya başlıyor.
 • Çamaşır makinesi, fön makinesi gibi ses çıkaran aletler çalıştığında susuyor ya da rahatlayıp uyuyor.
 • İlk birkaç haftada böyle değildi ama şimdi ağladığında sakinleştirmesi çok zor oluyor.
Zihinsel kolik olan bebeğinize nasıl yardımcı olabilirsiniz?
Zihinsel kolikli bir bebeği yatıştırmak tamamen bu çılgın yeni dünyaya uyum sağlamasını kolaylaştırmakla ilgilidir.

Sesler çalın: Mırıltıya benzeyen, rahminizde duyduklarına benzer sürekliliği olan bir gürültü zihinsel kolik olan bebeğinizi rahatlatır.

4) DUYGUSAL KOLİK
Bazen bu tür bir kolik için gerçek bir sebep görmek zordur. Bu yeni dünyada kendinden emin hissetmiyor ve sizden her şeyin yolunda olduğuna dair güvence ihtiyacı hissediyor olabilir. Ya da mümkün olan en iyi işi yapmaktan endişe ediyorsanız veya ağlaması sizi üzüyorsa duygularınızı algılıyor ve daha fazla ilgi için ağlıyor olabilir.

Aşağıdakiler bebeğinizle ne kadar uyuşuyor?
Bebeğim en kötü anda, yorgun olduğum günün sonunda veya banyoya girmek üzereyken ağlar.
Bazen ne istediğini bilmediğimi hissediyorum, bu yüzden de üzülüyorum.
Ağlama uzun bir süre devam eder ve bebeğim kendini büker.
En ufak bir gürültü bile onu uyandırdığı için yorgun hissediyorum.
Yapmakta olduğum şeyi bırakıp onunla ilgilenirsem mutlu olur ancak bıraktığım an sinirlenmeye başlar.

Duygusal kolik bebeğinize nasıl yardım edebilirsiniz?
En etkili tedavi aslında bebek değil de sizin içindir. Kendinizden ne kadar emin olur ve güvende hissederseniz bebeğiniz de kadar rahatlar.
 • Olumlu olun: Harika bir iş çıkarıyorsunuz! Sezgilerinizi dinleyin ve yeni annelerin işleri rayına oturtması için endişelenmesinin normal olduğunu unutmayın.
 • Biraz zaman ayırın: Bebeğiniz kolik bir akşam geçirirken, dışarıda kısa bir yürüyüş yaparken eşinizin 10 dakikalığına bebekle baş başa kalıp ilgilenmesine izin verin. Daha iyi ve dinlenmiş bir zihin ile geri döneceksiniz bu da onun sakinleşmesine yardım edecektir.
 • Bebeğinizi kundaklayın: Aşırı hassas bir bebeğin kundaklanması rahim benzeri sınırların bilinmesi sayesinde bir güvenlik hissi yaratabilir ve bu güvence onun sakinleşmesine yardımcı olabilir.

KOLİK NE KADAR SÜRER?
Çoğu durumda kolik sadece birkaç ay sürer ve bebeğiniz dört ila altı aylık olduğunda durulur.

KOLİK BEBEĞİME ZARAR VERİR Mİ?
Bebeğiniz acı çekiyor gibi görünebilir ancak vücudu zarar görmez. Aslında kolik bebeğinizden ziyade sizin için daha streslidir. Olabildiğince sakin olmanız ve bunun sizden kaynaklanmadığını bilmeniz önemlidir.

Yazıyı beğendiniz mi?

« GERİ
İLERİ »

Hiç yorum yok