SON YAYINLAR
latest

HAMİLELİKTE HANGİ GÜZELLİK ÜRÜNLERİ GÜVENLİDİR?

G, Cilt çatlakları, Hamile çatlak kremi, Gebelikte çatlak önleyici, Gebelikte güzelli ürünü kullanımı, Gebelikte çatlak ne zaman başlar?, Gebelikte çatlak, Hamilelikteki çatlak görüntüleri,
HAMİLELİKTE GÜZELLİK
Hamilelik sırasında bazı anneler parlayan cilde sahip olurken diğerleri ne yazık ki lekeler, döküntüler veya sivilcelerle uğraşmak zorunda kalabiliyor.

Cildiniz ne kadar güzel olursa olsun günlük olarak çatlak ve kırışıklıklar ile mücadele ve kendinizi iyi hissetmek için hala güzellik ürünleri kullanmak istediğinizden eminim.

Piyasada adı bile duyulmamış kurumlarca onaylanan binlerce güvenilmez güzellik ürünü bulunmakta ve birçoğu zararlı kimyasal maddeler içeriyor.

Fakat hamileyken tek kişi değilsiniz çünkü karnınızda bebeğiniz büyüyor, dolayısı ile değerli bebeğinizi taşırken veya onu büyütürken (emzirirken kullanılması uygun olmayan ürünler de mevcuttur) atılması, kullanmaktan kaçınılması yada bir süreliğine rafa kaldırılması gereken bazı ürünler vardır. Ama endişe etmeyin bakımlı olmayı seven sizler için zarar verme riski olmayan güzellik yöntemleri de mevcut.

GEBELİKTE HANGİ GÜZELLİK ÜRÜNLERİ KULLANILABİLİR?
Dermatolojik olarak test edilmiş hafif, narin cilt bakım ürünlerine dikkat etmek en iyi yoldur. En güvenilir markalardan bazıları Vichy, La Roche-Posay ve Avene gibi Fransız markalarıdır. Bu markalar bebeklerin kullanımı için bile güvenlidir.

Potansiyel olarak hassas cildi tahriş edebilecek kokulu vücut ürünlerinden uzak durmak en iyisidir.

Hamilelik sırasında sabah bulantısından veya güç içindeki mide bulantılarından muzdaripseniz ağır kokulara karşı aşırı duyarlı olabilirsiniz. Bu yüzden çok kokulu ürünlerden kaçınmak size daha iyi gelecektir, ayrıca eşinize de kolonyadan kurtulmasını söylemeniz gerekebilir :)

Kullanmamız gereken ürünlerle ilgili panik yapıyor olsanız da yaygın olarak kullanılan, bilinmiş kozmetik malzemeler hakkında belgelenmiş bir durum yoktur. Antioksidanlar ve cildi onarmaya yönelik içeriği olan cilt bakım ürünlerinin kullanımı şiddetle tavsiye edilir, ancak yine doktorunuza danışıp tavsiyelerine uymakta fayda vardır.


HAMİLELİKTE HANGİ GÜZELLİK ÜRÜNLERİNDEN KAÇINMALISINIZ?
Geçtiğimiz yıl boyunca her yerde ortaya çıkan retinol ürünlerinin farkına vardık. Retinol, yaşlanmayı geciktirici mucizevi etkiye sahip bir tedavi yöntemi olarak bile görüldü.

Ancak retinoidlerin henüz keşfedilmemiş karanlık bir tarafı olabilir. Bunlar güçlü maddelerdir bu yüzden eğer kullanacaksanız bile çok az miktarda olmasını tavsiye ederim. En güçlü cilt tipleri üzerinde bile güçlü reaksiyonlara neden olabilirler bu yüzden hamilelik döneminde hassas olan cildiniz için zararlı olabilir.

Retinoidler cilt yenilenmesini hızlandıran A Vitamini içerirler. Ağızdan yüksek dozlarda alındığında A vitamininin doğmamış çocuklara zararlı olduğu görülmüştür. Bu tabii ki cildinizde retinoid içeren kremler uygulamakla aynı şey değildir. Bununla birlikte riske etmemek için cilt bakım uzmanları ve doktorlar hamile kadınlara retinoid kullanmaktan kaçınmalarını önerdiler.

Birçok doktor hamilelikte Retinol kullanmaktan kaçınmanın daha doğru olduğu çünkü içeriğindeki Hidrokinon'un cilt bariyerine nüfuz edebileceği konusunda hemfikirdir. Cilt tarafından emilimi az olsa bile risk almamak en iyisidir.

Bazı yağları da alışveriş listesinin dışında tutmak gerekiyor. Geleneksel olarak onları doğal yararlarla ilişkilendiririz ancak kan dolaşımına nüfuz etme kabiliyetleri vardır ve gelişmekte olan cenine zarar verebilirler. Biberiyeler kan basıncını artırabileceğini gibi yüksek oranda karanfil, adaçayı ve tarçının da kasılmalara neden olabileceğini bilinmektedir.

Kısacası gebelikte çatlak önleyici kremler dışındaki güzellik ürünlerini doktor onayı olmadan kullanmayınız, küçümsenecek bir olay değildir. Konuyla ilgili olarak gebelikte çatlaklar ne zaman oluşur? diye merak edenlerin sayısının da azımsanamayacak kadar fazla olduğunu görüyorum çünkü hamilelikteki çatlak görüntüleri güzelliğini önemseyen kadınları ciddi derecede rahatsız edebiliyor.

Aslında gebelikte oluşan bu çatlakların zaman olarak bir standardı yok çünkü bu durum herkesin cilt elastikiyetine (cildin esneklik derecesi) göre değişiklik gösterir. Özellikle çocuğun büyümeye başladığı 5.ay itibari ile genel olarak çatlaklar görünmeye başlasa da cilt yapısı çok daha esnek olanlarda çok daha geç dönemlerde bu çatlaklar görünebilirken cildi esnemeye çok yatkın olmayanlarda 4-5.aylarda bile çatlaklar oluşmaya başlayabilir. Bu sorunun önüne ise çatlak önleyici kremler ile geçebilirsiniz. Bu konuyla ilgili ayrı bir makale hazırlayacağım.

Yazıyı beğendiniz mi?

« GERİ
İLERİ »

2 yorum