SON YAYINLAR
latest

BEBEKLERİN PİŞİĞİNE NE İYİ GELİR?

Bebeklerin pişiğine ne iyi gelir,bebeklerin pişik nedenleri ve tedavi yöntemleri.
Sevgili anneler 'Bebeklerde Pişik' adlı yazımda pişik nedenlerini ve nasıl geçeceğini yazmıştım. Bu yazımda ise 'bebeklerin pişiğine ne iyi gelir? 'bunu yazacağım. Burada size sunacağım yöntem ve ürünler bebekler üzerinde birebir denenmiş ve bir çok anne tarafından önerilen ürünlerdir. Şu unutulmamalıdır ki,her bebeğin cilt yapısı,hassaslığı ve alerjik reaksiyonu değişkendir. Siz de bu ürünleri deneyip göreceksiniz.
Pişik nedir ve neden oluşur?kısaca tekrar hatırlayalım. Genellikle daha çok bez kullanmakta olan bebeklerde ve yine bez kullanmak durumunda kalan yaşlılarda da sıklıkla karşılaşılan bir cilt sorunudur. Pişik bez bağlanan bölgelerde, kasık ve kalçada oluşur. Ayrıca pişik önlenebilir bir cilt hastalığıdır. Ama hassas cilde sahip olan bebek ya da erişkinlerde görülme sıklığı daha fazladır. Bilindiği gibi hassas olan ciltler idrar, sıcaklık gibi durumlardan daha fazla etkilenmektedir. Bazı bebeklerin idrarları da daha asitli olmakla birlikte ciltte sık sık pişiğin oluşmasına neden olmaktadır.

Şimdi bebeklerin pişiğine ne iyi gelir? bakalım :)

Anne Sütü
İlk seçenek anne sütü! Bebeğin hem hayat kaynağı,hem de mucizevi bir besin olan anne sütünde yapılan çalışmalara göre anne sütünün pişik olan bölgeye uygulanması, diğer tedavi yöntemlerine göre çok daha başarılı sonuçlar vermiştir. Çalışmada bu uygulama 141 bebek üzerinde denenmiştir. Çalışma sonucunda ise anne sütü en az merhem kadar etkili bir sonuç vermiştir.

Nergis ve Aloe Vera
Yine bir araştırmada bebeklerde oluşan pişikler için nergis ve aloe vera tedavisi uygulanmış. Bebekler üzerinde uygulanan her iki bitkinin de oldukça etkili sonuçlar verdiği ortaya çıkmıştır.

Güvercin Ağacı (Kış Çiçeği)

Çiçekli bir bitki olan güvercin ağacı da pişik tedavisinde kullanılmıştır. Yapılan çalışmalarda pişik için güvercin ağacı ile yapılan bir merhem uygulanarak bebeklerde pişiğe yardımcı olduğu gözlenmiştir. Bu çalışma 309 bebek üzerinde denenmiş ve güzel sonuçlar vermiştir.

Pudra
Bebekler ve yetişkinlerin pişik tedavisi için en yaygın yöntemlerden birisi de bebek pişik pudrasıdır. Bu pudraları eczanelerden reçetesiz olarak kolaylıkla temin edebilirsiniz. Pudralar mısır nişastasından yapılmaktadır. Bebeklerde pişik tedavisi için kullanılan pişik pudraları, pişik olan bölgeyi kurutarak, oluşan kızarıklıkların ve tahrişin geçmesinde büyük bir etkiye sahiptir. Pişikli bölgeye uygulanan pudra ,o bölgedeki ovuşturma ve sürtünmeyi ortadan kaldıracağından pişiğin iyileşmesine büyük olanak sağlar.


Killi Şampuan

Killi şampuan için de yine çalışmalar yapılmış olup çalışma sonucunda bebeklerde görülen pişiklerin tedavisi adına etkili sonuçlar alınmıştır. Hatta bazı bilgilere göre nergisten daha etkili olduğu belirtilmiştir.

Anti-Mantar Kremleri
Önceki yazımda da belirttiğim gibi pişik sebeplerinin arasında mantar enfeksiyonu da bulunmaktadır.  Bebeklerdeki ikincil mantarlar genellikle açık kırmızı renge sahiptir ve ciltte kırışıklıklara sebep olabilir. Eğer bunlara benzer bir belirti var ise öncelikle en yakın sağlık kuruluşuna giderek bebeğinizin bir doktor veya hemşire tarafından muayene edilmesini talep etmelisiniz. Teşhis sonucu eğer mantar ise, anti-mantar kremini eczanelerden reçetesiz olarak temin edebilir ve pişik olan bölgeye sürerek, enfeksiyonun temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Zeytinyağı
Bebeklerin pişik tedavisi için özellikle çiğ zeytinyağı tercih edilmelidir. Pişikli bölgeye masaj yaparak uygulamak kısa sürede pişiğin geçmesini sağlayabilir.

Vazelin
Vazelin nemlendirici özelliği olan bir merhemdir. Pişiği giderme özelliğinin yanında bir çok cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılır. Eğer vazelini mısır nişastasıyla uygularsanız daha çabuk sonuç almanız da mümkün olur.

Lavanta Yağı
Lavanta yağı yine bebeklerde meydana gelen pişikler için kullanılan bir üründür. Uygulama sırasında bir damla olmak şartıyla günde sabah akşam masaj şeklinde pişikli bölgeye sürmeniz yeterli olacaktır. Eğer bebeğiniz hassas ciltli bir bebek ise lavanta yağını suda incelterek uygulamanız gerekir.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı da yine mucizevi yağlardan biridir. Pişikli bölgeye düzenli olarak hindistan cevizi yağını 3-4 gün boyunca günde 2 kere uygulamak pişiği ortadan kaldırır.

Yoğurt
Eğer bebeğinizdeki pişik aşırı terleme ile oluşan bir pişik ise yoğurdu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yoğurdun içeriğindeki maddeler gereği yanan bölgeyi rahatlatacak ve soğutacaktır.

Yazıyı beğendiniz mi?

« GERİ
İLERİ »

Hiç yorum yok