SON YAYINLAR
latest

BEBEKLERDE AĞIZ KOKUSU

Bebeklerde ağız kokusu neden olur ve nasıl geçer?
BEBEKLERDE AĞIZ KOKUSU NEDEN OLUR?
Genellikle bebeklerde ağız kokusu, yaygın olarak görülen,çoğu zaman normal karşılanan ve çok önemsenmeyen durumlar arasında yer almaktadır. Bunun dışında sağlık açısından bebeklerde görülen ağız kokusu birtakım hastalıkların habercisi olabileceği gibi, çok ciddi olmayan bazı gerekçelere bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Eğer bebeğinizde gözlemlediğiniz bu türden bir şikayetiniz varsa endişeye kapılmadan sebebini araştırmalı veya gerekli önlemleri almalısınız.

Bebeklerde ilk doğduğu andan itibaren rastlanan ağız kokusu çok farklı sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Bunların başında gelen nedenlerden biri de; minik bedenlere sahip olan çocukların mide ve ağızlarının birbirine çok yakın olmasıdır. Bunun yanı sıra genellikle 6. aydan itibaren başlayan diş çıkarma evreleri de dönem dönem ağız kokusu yapabilmektedir.  Ayrıca yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de yeterli ağız bakımının yapılmadığı, ağız içi hijyeninin tam anlamıyla sağlanamadığı durumlarda ağız kokusu sorunu yine ortaya çıkabilir. Bildiğiniz gibi ağız içinde yemek artıklarının birikmesi ve zamanla bozulmaya uğraması kötü bir kokunun oluşmasına neden olmaktadır. Yine bebeklerin yetişkinlere benzer biçimde uzun süre aç kalması ağızda kokuyla sonuçlanır. Özellikle de sık kusan bebeklerde ağızda kusmuk kalması da bir diğer sebeplerden biridir.

Ayrıca bebeklerde ağız kokusu, sıklıkla olmasa da böbrek, idrar yolları, gastrit, ülser ya da şekerle ilgili bazı hastalıkların habercisi de olabilir. Genellikle sıklıkla görülen geniz eti rahatsızlıkları çocuğunuzu ağızdan nefes almaya zorladığından koku oluşumuna sebep olan bir diğer neden olarak kabul edilmektedir. Bunun yanında geniz akıntılarının da aynı sonucu doğurması mümkün olan diğer nedenlerdendir.


BEBEKLERDE AĞIZ KOKUSU NASIL GEÇER?
Sevgili ebeveynler öncelikle bebeğinizde ortaya çıkan ağız kokusunu gidermek için bu kokunun nereden kaynaklandığını teşhis etmeniz gerekmektedir. Eğer sorunun, yukarıda saydığımız açlık, ağız temizliği eksikliği gibi basit sebeplere bağlı olduğunu düşünmüyorsanız o zaman mutlaka bir uzman hekimden destek almanız gerekmektedir.

Ayrıca bebeğinizde süreklilik arz eden, ne yaparsanız yapın geçmek bilmeyen ağız kokuları için hekiminize başvurun. Hekim tarafından sorunun kaynağı tespit edildikten sonra gerekli tedavi yöntemini uygulayarak bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz.

Bebeklerde Ağız Kokusu Olmaması İçin Alınabilecek Önlemler
Bebeklerde ağız kokusunu gidermek için alabileceğiniz birtakım önlemler bulunmaktadır. Bunların en  başında gelen ağız bakımını ihmal etmemeniz gerekir. Eğer çocuğunuzun yaşı uygunsa ve çocuğunuzun dişlerini fırçalayamıyorsanız bile günde en az bir ya da iki defa ağzını suyla çalkalamaya çalışın.

Ayrıca ev yapımı yoğurt da bebeğin(ek gıdaya geçen bebekler için ) ağız kokusunu gidermek için etkili bir yöntem olarak bilinmektedir. Bebeğinizin yeterince su içtiğinden emin olun. Bildiğiniz gibi az su içmek kimi zaman ağız kokusuyla sonuçlanabilir.

Ek olarak bebeğinizin yaşı uygunsa ağız kokusunu yok etmek için bebek ağız bakım ürünlerinden de faydalanabilirsiniz. Fakat bu türden ürünleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Yazıyı beğendiniz mi?

« GERİ
İLERİ »

1 yorum