SON YAYINLAR
latest

BEBEĞİNİZE YÜZME ÖĞRETMEK İÇİN 20 İPUCU

BEBEĞİNİZE & ÇOCUĞUNUZA YÜZME ÖĞRETME YOLLARI
Dokuz ay boyunca sıvının içinde asılı kalan bebeklerin su içinde olma hissini sevmeleri şaşırtıcı bir durum değildir. Fakat daha bebekken onları sudan uzak tutmamak, suya alıştırıp sevmelerini sağlamak, onlara hem yüzmeyi öğretecek hemde ileride oluşabilecek su-deniz korkularının önüne geçecektir.

Bir gerçek varsa o da bizim insanımızın bebeklerinin üzerine bazen biraz fazla düşerek onlara iyilik yaptığını düşündükleri sırada aslında onların öğrenmelerini ve becerilerini kısıtlamalarıdır. Baktığınızda göreceksiniz ki Avrupa ülkelerinde bebekler için bile yüzme eğitimleri vardır veya aileler çocuklarını havuzlara götürerek yada evdeki küvetlerine su doldurarak bunu kendileri öğretirler. Bebeğe katkıları ise saymakla bitmez, bu yüzden lütfen bebeğinizi sudan uzak tutmayın, buradaki ipuçlarını aklınızda tutun yeter. Size vereceğimiz bu ipuçlarını ister havuzda, ister evinizdeki su dolu bir küvette uygulayabilirsiniz.

Sıra geldi bebeğinize & çocuğunuza yüzme öğretmek için 20 ipucuna:

1) Sessiz Bir Zaman Seçin
Yüzme havuzları özellikle yüksek tavanlarından dolayı çok fazla yankıve gürültüye neden olabilir. Bu yüzden yetişkinlerin daha az gittiği, havuzu daha çok çocukların, yürümeye yeni başlamış bebeklerin kullandığı bir seansı seçin ya da kalabalıktan kaçınmak için hafta sonu erkenden gidin.

2) Bebeğinizi Hazırlayın
Havuza gitmeden önce bebeğinizin iyi beslendiğinden ve yorgun olmadığından emin olun. Eğer havuza götürdüğünüzde kestiriyorsa havuza soktuğunuzda yorgun ve huysuz hissederek sinirlenebilir.

3) Sıcaklığı Kontrol Edin
Sıcaklığın bebeğinize uygun olduğundan emin olmak için suyun ısısını kontrol edin. 12 haftadan büyük bir bebek için sıcaklığın en az 30 derece, daha küçük bebek için ise 32 derecenin üzerinde olması gerekir. Havuz yeterince sıcak değilse ve bebeğiniz üşümeye başlarsa anlarsınız çünkü dudakları ve tırnakları maviye dönmeye başlayacak, bu yüzden çabucak dışarı çıkıp bebeğinizi havluya sarın.


4) Doğru Seti Alın
Tek kullanımlık yüzme bezleri ıslanırlarsa normal bir bez gibi genişlemeyecekleri şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca herhangi bir sızıntıyı önlemek için bebeğinizin bacaklarının etrafına tam oturan uygun bezler de alabilirsiniz. Bebeğinizin sudayken üşüdüğü konusunda endişeleniyorsanız veya biraz daha fazla yüzdürme desteği sağlamak istiyorsanız suyun kaldırmasını kolaylaştıran destekli mayolar alabilirsiniz.

5) Önce Bir Duş Alın
Daha hijyenik olmanın yanı sıra ılık bir duş aldırmak havuza girmeden önce bebeğinizin alışmasına yardımcı olacaktır. Ancak çoğu bebek kafasının doğrudan duş akışının altına sokulmasından hoşlanmaz bu yüzden alıştırarak duş aldırmalısınız.

6) Yavaş Olun
Bebek havuzunun kenarında oturup bebeğinizi tutarak ve ona suyu göstererek alıştırmaya başlayın. Sonra yavaşça havuza doğru kayın ve bebeğinizle sık sık göz teması sağlayarak onu yavaşça koltuk altından tutarken sakince konuşun. İpuçlarını sizden alacağı için sakin ve pozitif olmanız gerçekten önemlidir.

7) Doğru Tutun
Suya girdikten sonra su seviyesi bebeğin göğüslerine gelene kadar suya batırın. Seansta, bebeğinizi çok yakın tutmaya, teninizin birbirine değmesini sağlayarak ona güvende olduğunu hissettirmeye devam edin. Sonra kolunuzun üzerinde çok hafifçe serbest bırakarak özgürce hareket etmesine ve daha bağımsız hissetmesine izin verin.

8) Su Sıçramalarına Gülün
Bebeğinizin hareketleri yüzüne veya size su sıçratmasına neden olduğunda gülümseyin. Gülmek onun endişesini bastırır, böylece ıslanmanın normal olduğunu anlar.

9) Ertelemeniz Gerektiğini Bilin
Bebeğiniz iyi besleniyor, yorgun düşmüyor veya hasta olmuyor ancak havuza her girdiğinizde titrek bir hal alıyorsa suya karşı korku beslemesinden önce vazgeçip ertelemek daha iyidir. Kötü bir gün geçiriyor olabilir, bir hafta sonra tekrar deneyebilirsiniz.

Bebeğe yüzme öğretmek, Yüzme öğretmek, Bebeklere yüzme eğitimi, Çocuklara yüzme öğretmek, Çocuğa yüzme eğitimi, E, S, Ö,

10) Doğru Malzemeyi Seçin
Çok küçük bebekler yüzme öğretilirken güvenli ve emniyetli bir şekilde tutuldukları için kolluklara ve lastik halkalara gerçekten ihtiyaç duymazlar. Bebeğiniz büyüdükçe yüzme yeleği yerine makarna kullanarak onu yukarıdaki fotoğrafta gösterilen şekilde makarna ile desteklemek (makarnayı bebeğin göğsünün altından geçirerek iki yandan desteklemek) daha iyi olacaktır çünkü kol bantları yürümeye başlayan çocuklar içindir, bebeğe taktığınızda yüzme hareketini yapmasını, kolunu hareket ettirmesini zorlaştırır.

11) Baloncuk Yapmak
Bebeğiniz yüzmeye alıştıktan sonra kafanızı suya yarım sokarak ağzınızdan baloncuklar üfleyin ve bebeğinizi de sizi taklit etmeye teşvik edin. Bebeğin nefes alma yeteneklerini geliştirmesi için harika bir yoldur.

12) Oyuncağını Getirin
Bebeğinizin en sevdiği lastik ördeği veya teknesini havuza getirin. Böylece banyodaki eğlenceli zamanları havuzda olmakla ilişkilendirir ve suya karşı olan korkusu iyice azalır.

13) Teşvik Edin
Çocuklar özellikle yüzmeye geldiklerinde ebeveynlerini taklit etmeyi severler. Bu nedenle okul öncesi çocuğunuz havuza atlamadan önce havuzun kenarında parmak uçlarını tutuyor veya havuzun etrafında geziniyorsa havuza nasıl girileceğini ona kendiniz yaparak gösterin ve sizden sonra yapmasını isteyin. Muhtemelen suya ilk atlayışında ellerinizi tutmak isteyecektir, ancak suya atlaması, yüzünün, saçlarının ıslanmasına ve suyun sıçramasına alışması için harikadır.

14) Endişelenmeyin
Dünya sağlık örgütü artık yüzmeye başlamadan önce bebeğinizin aşılarını beklemeniz gerekmediğini söylüyor. Ancak bebeğiniz erken doğmuşsa veya yakın zamanda hastalanmışsa iğneleri bitene kadar beklemeye değer.

15) Süreyi Kısa Tutun
Çok küçük bebekleri 20-30 dakikadan daha uzun süre suya sokmamalısınız aksi takdirde üşümeye başlarlar. Fakat daha büyük olan enerjik çocuklar ve okul öncesi çocuklar muhtemelen daha fazla hareket edecekleri için vücut ısıları daha yüksek olacak ve üşümeyerek daha uzun süre kalabileceklerdir. Fakat özellikle bebeklerin çabuk yorulduklarını göreceksiniz bu yüzden suda fazla kalmayın.

16) Değiştirme Matı Alın
Bebeğinizin mayosunu sıkmaya çalışırken soyunma odasındaki oturaklardan yuvarlayıp düşeceğinden endişeleniyorsanız yanınızda plastik bir mat getirin böylece soyunma odasında çocuğu üşütmeden veya zemini kirletmeden kolayca üzerini değiştirebilirsiniz.

17) Bol Miktarda Havlu Getirin
Havuzun yanında bir havlu bulundurun, beğinizi dışarı çıkar çıkmaz sarın ve ne zaman değiştiğinizi aklınızda tutun. Havlu çok nemli gelirse, suyu emdiğinde çok nemli duruyor ise başka bir havluyla ikinci kez sarmalayın. Nemli, soğuk havlular bebeğinizi mutsuz yapacağı gibi suyun dışındaki sıcaklık düşük ise üşütmesine de neden olabilir.

18) Yüzme Sonrası İçin İçecek Hazırlayın
Suda yüzmek yada oynamak bebeğinizin veya yürümeye başlayan çocuğunuzun susuz kalmasına neden olabilir bu yüzden çantanıza mutlaka bir içecek koyun. Ayrıca kendi giysilerinizle uğraşmanız veya saçınızı kurutmanız gereken zamanlarda onu sessiz tutmak için de kullanışlı bir dikkat dağıtma aracıdır.

19) Doğru Elbise
Kot vb. sert ve rahatsız edici kıyafetler giymeyin ve çocuğunuza da giydirmeyin. Özellikle sudan çıktıktan sonra sertsert batan ve rahatsız eden bir kıyafetten daha kötü bir şey yoktur. Giyip çıkarması kolay olay, özellikle de fermuarlı kıyafetler hepiniz için en iyisi olacaktır.

20) Sonra Değil, Şimdi Başla
Bebeğinizi/çocuğunuzu suya alıştırmaya ve yüzmeyi öğretmeye şimdiden başlayın, bunu ertelemeyin çünkü muhtemelen bir kez ertelediğinizde hep öyle gidecektir ve bir ihtimalle çocuğunuzun ilerde yetişkin olduğunda yüzmekten ölesiye korkacak yada su fobisine sahip biri haline gelebilecektir. Yüzmeyi bebeklikten öğretip ona aşılamanız, sudan korkmamasını sağlayacağı gibi aynı zamanda yüksek enerjilerini harcayabilecekleri bir etkinlik-oyunları olmasını ve bu enerjiyi yakarken de sürekli hareket etmelerinden dolayı vücutlarının daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Yazıyı beğendiniz mi?

« GERİ
İLERİ »

Hiç yorum yok