SON YAYINLAR
latest

ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRMANIN YOLLARI

Çocuk emziren kadınlar, Süt yapan yiyecekler, Emziren anne, Emziren anne ne yemeli, Gece emzirmesi, Anne sütünü arttırma, anne sutunu artiran yiyecekler kadinlarkulubu, Kadınlar kulübü, GB,
Maalesef ülkemizde çocuk emziren kadınlar beslenmelerine ve emzirme sürelerine pek dikkat etmiyorlar. Halbuki emziren anne eğer beslenmesine ve emzirme aralığına dikkat etmezse çocuğunun geleceğini ciddi şekilde etkileyebilir çünkü bu durum bebeğin gelişimini değiştirmektedir.

Bebeğinizi beslediğiniz anne sütüyle ilgili ne kadar bilginiz var?
Biliyor muydunuz emzirme günde 500 kalori yakmanızı sağlayabilir. Aynı zamanda anne sütünde yüzde 80-90 arasında su bulunduğu için fazla su içmenin sütünüzün artmasına yardımcı olması şaşırtıcı değildir. Yine de anne sütünün kalitesini ve miktarını arttırmaya yardımcı olmak için beslenmenize ekleyebileceğiniz diğer bazı önemli bileşenler vardır:

STRES GİDERİCİ GIDALAR TÜKETİN
Stres ve anksiyetenin anne sütünün akışını yavaşlattığı kanıtlanmıştır bu yüzden sakin olmaya çalışmak size de bebeğinize de çok şey kazandırır. Anksiyete karşıtı maddeler yönüyle zengin yiyecekler yemek, mutluluğu tetikleyen nörotransmiterlerin salınımını tetiklemeye yardımcı olur ve daha sakin ve az stresli hissetmenize yardımcı olur, böylece sütünüz de artar.

Emziren anne ıspanak yiyebilir mi? sorusunun cevabı işte tam da burada yatmaktadır.
Kendinizi bunalmış hissediyorsanız sinirlerinizi yatıştırmak için ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebze alımınızı artırmanın zamanı geldi demektir. Ispanak tüketmek sizi sakinleştirecek ve böylece süt miktarınızda artış olacaktır.


BESLENMENİZE FARKLI TATLARA SAHİP GIDALAR EKLEYİN
Yapılan çalışmalar bazı tatların bebeğinizin beslenme süresini uzatacağını göstermektedir. Fark yarattığı kanıtlanmış lezzetlerden biri sarımsaktır, bu yüzden beslenmenize sarımsak ekleyin ve yeni sütünüzün bebeğinizin de hoşuna gidip gitmediğine bakın (Daha önceki makalemizde de anlattığımız gibi anne sütünün tadı yediğiniz yemeklere, beslenme şeklinize göre değişir). Eğer sarımsakla beslendikten sonra bebeğiniz sütünüzü sevmezse sarımsağı beslenmenizden geri çıkarın.

SU İÇİN
Sütünüzün % 80-90'lık kısmı su olduğundan fazla su içmek süt miktarınızı arttırmak için önemlidir. Uzmanlar emziren anneler için daha fazla su içmeleri gerektiğini ısrarla söylüyor ve örnek olarak günde ortalama 1,5 litre su içen bir kadının emzirmeye başladığında ek olarak 800 ml daha su içmesi gerektiğini söylüyor (Ya da bu hesaplarla uğraşamam derseniz günde toplam 2,5-3 litre su içmeye dikkat etmeniz gerek). Bebeğinizi beslerken vücudunuz oksitosin hormonunu serbest bırakarak susuzluğu hatırlamanıza yardımcı olur böylece susamış hissedersiniz, fakat eğer bu hissi çok yaşamazsanız bile siz yine de ne kadar su içtiğinize dikkat etmeyi unutmayın.

KALSİYUM ALIMINIZI ARTTIRIN
Doğum yaptıktan sonra kanamanızın yeniden başlamasına ilişkin net bir kural yoktur, bazı kadınlar için tekrar adet olma süresi bir ayken bazıları için bir yıla kadar zaman aldığı bile görülebilmektedir. Adet döngünüz yeniden başladığında bu dönemin ilk birkaç günü sütünüzün yeniden oluşmasında biraz düşüş yaşayabilirsiniz. Yumurtlama zamanından adetinizin üçüncü gününe kadar kalsiyum ve magnezyum alımınızı arttırmanın süt azalmasının önüne geçtiği düşünülmektedir.

UYKUYA NEDEN OLAN YİYECEKLERDEN TÜKETİN
Beş ile altı ay arasında bebeklerin% 64'ü en az bir kez yeniden emmek için uyanır. Bu durum vücudunuzun saatini değiştirip anne sütü hormonlarını kargaşaya sokabilir. Vücudunuz geceleri daha fazla süt oluşmasını sağlayan prolaktin üretir ancak uyanıksanız ve gece bebeğinizi beslerseniz bu durum süt oluşumunuzu azaltabilir yani mümkün olduğunca bebeğinizi belli saatlerde emmeye alıştırmak, emmesini bir düzene sokmak böylece gece emzirmesinden mümkün olduğu ölçüde uzak durmak daha iyi bir tercihtir.

Sütünüzün akmasını sağlamak için gün boyunca uykuya dalmanıza öncelik vermeniz ve dinlenmenize yardımcı olması için uykuya teşvik edici yiyecekleri beslenmenize dahil etmeniz önemlidir. Muz ve yulaf doğal ve rahatlatıcı maddelerdir çünkü uykuya neden olan nörotransmiter melatoninin öncüsü olan amino asit triptofanı içerirler.

UFAK ÖĞÜNLER VE ATIŞTIRMALIKLAR YİYİN
Vücudunuz emzirirken çok fazla enerji harcar ve bir sonraki emzirmede yeterli süt üretmek ekstra kaloriye ihtiyaç duyar. Çok az ve sık yemek vücudunuzu hazır tutmanıza yardımcı olabilir ve bu da bebeğiniz için süt yapım sürecini en üst düzeye çıkaracak sabit bir besin kaynağı sağlar.

RENKLERE ODAKLANIN
Daha önce hiç gerçekten endişelenmemiş olsanız bile vitaminlere odaklanmanın tam zamanı. Bebeğinizin gelişiminin iyi tamamlanmasına yardımcı olması için alabileceğiniz tüm vitamin ve besinlere ihtiyaç duyar. Ona ihtiyacı olan her şeyi verdiğinizden emin olmanın en iyi yolu bol miktarda meyve ve her renk sebzeden yediğinizden emin olmaktır.

PROBİYOTİKLERLE GÜÇLENDİRİN
Emziren anne ne yemeli? Sorusunun en önemli cevabı "probiyotik"lerde gizlidir. Emzirme konusunda probiyotiklerin (sindirim sisteminizi yönlendiren iyi bakteri) adeta bir "anahtar" olduğunu biliyor muydunuz? Doğal yoğurt ve mayalanmış yiyeceklerin hepsi iyi birer probiyotik kaynağıdır. Ayrıca yulaf, kuşkonmaz ve muz gibi bu iyi bakterileri besleyen prebiyotikler açısından zengin yiyecekler yemek de iyi bir fikirdir.

İYİ YAĞ ASİTLERİ BULUNDURAN GIDALAR TÜKETİN
Araştırmalar iyi yağ asitleri açısından yüksek bir diyet uygulayan emziren annelerin bebeğin beyin gelişimi üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bu yüzden fındık ve tohum gibi iyi yağ asitleri içeren gıdalarla beslenin ve dolabınızı somon veya uskumru gibi yağlı balıklarla doldurun.

Yazıyı beğendiniz mi?

« GERİ
İLERİ »

1 yorum