SON YAYINLAR
latest

SÜTLÜ MUHALLEBİ TARİFİ

Bebekler için sütlü muhallebi tarifi ve sütlü muhallebinin bebeklere faydası.
SÜTLÜ MEYVELİ BEBEK MUHALLEBİSİ
Sevgili anneler bugünkü tarifimde yine ek gıdaya geçen 6-12 aylık bebekleriniz için bir takviye gıda tarifi olacak. Bu dönem bebek için bir tamamlayıcı gıda dönemidir. Yani tamamlayıcı beslenme dönemi olarak adlandırdığımız dönemde anne sütünün tamamlayıcı gıdaları vardır. Bunlardan biri de ilk tercih edilmesi gereken muhallebidir. Özellikle zayıf bir bebeğiniz varsa sık sık yapıp yedirebilirsiniz. İçeriğindeki karbonhidrattan kaynaklı kilo almasını kolaylaştırır. Çünkü muhallebi bebeklere kıvamı gereği kolayca yedirilebilir. Bebek bağırsağı kolayca sindiririr, tadı güzeldir, alerji ve gaz yapmaz. İsteyen anneler evde kendi imkanlarıyla muhallebiyi hazırlayabilirler. Ben bugünkü tarife ek olarak besin değerini daha da arttırmak için meyve ekleyeceğim. Siz de bu tarifte farklı meyveler ekleyip bebeğinize yedirebilirsiniz.

Sütlü Muhallebi Tarifi Malzemeleri
200 ml süt (1 yaşından küçükse su ekleyiniz)
2 silme tatlı kaşığı pirinç unu 
2 silme tatlı kaşığı irmik
1 tatlı kaşığı şeker( isteğe bağlı, onun yerine dilerseniz pişince pekmez katabilirsiniz)
Yarım elma yada herhangi bir meyve
1-2 ceviz(isteğe bağlı)
Tarçın( isteğe bağlı)

Silme kaşık tabiri : Yemek kaşığına doldurduğunuz ürünün üstünü işaret parmağınızla sıyırmanız ,fazlalığını almanız anlamına gelir.

Sütlü Muhallebi Tarifi Yapılışı
Öncelikle muhallebi için hangi meyveyi kullanacaksanız hazırlayın. Örneğin bu tarifte elma kullanıldığından elmayı soyup cam rende de püre yapın.
Daha sonra sütü veya suyu kabınıza alıp, irmik ,pirinç unu ve şekeri katıp karıştırın. Ardından ocağa alın.
Sürekli pişene kadar karıştırın ve altını kapatmadan meyve püresini atıp bir iki karıştırdıktan sonra ocaktan alın.
Cevizi havanda ezebilirsiniz. İsterseniz de rendeleyin. 
Bunu tarifi meyvesiz de yapabilirsiniz. Bu hafif koyu kıvamlı bir tariftir. Siz daha cıvık isterseniz sıvı ölçülerini az daha arttırabilirsiniz.
Ezdiğiniz cevizi muhallebinin üzerine ekleyin ve isterseniz de biraz tarçın katıp karıştırın. Muhallebi soğuyunca bebeğinize afiyetle yedirin.

Yazıyı beğendiniz mi?

« GERİ
İLERİ »

Hiç yorum yok