SON YAYINLAR
latest

PROBİYOTİK YOĞURT BEBEĞE VERİLİR Mİ?

Anne bebek, BE, Bebek beslenmesi, Bebek ve yoğurt, Probiyotik yoğurdun faydaları, Probiyotik yoğurt,
Sevgili anneler bugünkü yazımda probiyotik nedir ve faydaları nelerdir ,probiyotik yoğurt bebeğe verilir mi ? Bu konulara yer vereceğim. Bilindiği gibi probiyotik kısaca yararlı bakteri demektir. Bu bakteriler bağırsaklarda bulunur ve zararsızdır. Bağırsaklarımızda yaklaşık 100 milyon bakteri bulunmaktadır. Bunların bir kısmı yararlı bir kısmı da zararlıdır. Yararlı bakteriler doğal olarak daha çok sağlıklı insanlarda bulunur. Bu bakteriler bağırsaklarda emilimi arttırıp sindirimi kolaylaştırır, aynı zamanda bazı vitaminleri de üretirler.

Probiyotikler bazı besinlerde bulunsa da ek olarak kapsül,tablet ve toz şeklinde satılan probiyotikleri de kullanabilirsiniz.

Hadi gelin içerisinde probiyotik olan besinlere bakalım:
*Yoğurt
*Ayran
*Peynir
*Keçi Sütü
*Bitter Çikolata
*Turşu
*Lahana Turşusu
*Kambu Çayı

Şimdi de probiyotiklerin faydalarına bakalım:
*Kan şekerini dengeler
*Alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılır
*Kabızlık,hazımsızlık,ishal ve şişkinlik gibi rahatsızlıklara iyi gelir
*Reflü,gastrit,ülser vb bağırsak rahatsızlıklarını giderir.
*Bağışıklık sistemi bozukluklarına iyi gelir.
*Kandaki kolestrol seviyesini düzenler.
*Zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar.
*Karaciğer hastalılarının tedavisinde yararlıdır.
*Kemik erimesini önler
*Kansere karşı bağışıklığı güçlendirir.

Probiyotik Yoğurt Bebeğe Verilir Mi ?
Anneler öncelikle probiyotik anne sütünde bile bolca bulunur. 6 aydan önce bebeklerinize kesinlikle anne sütünden başka ek bir gıda vermeyin. Burada yazacağım bebeklerimiz 6 ayını tamamlamış bebekler olacak. 6.aydan sonra ek gıdaya geçeceğiniz için bebeğinize haliyle yoğurt,süt ,çorba gibi gıdalar vermeye başlayacaksınız. Bu gıdaların arasında en önemlilerinden biri de yoğurttur. Yoğurdun içerisinde bolca probiyotik bakteri bulunmaktadır. Ek gıdaya başladığınız andan itibaren sık sık bebeğinize yoğurt yedirmeye çalışın. Probiyotik yazımın başında da yazdığım gibi bağırsaklarda bulunur. Yoğurdu bebeğinize yedirdiğinizde haliyle kabızlık,ishal,gaz gibi sorunları da ortadan kalkar. Bebeğiniz çok daha rahat olur. Bağışıklığı güçlü kalacak,zinde olacak,sindirim sistemi düzenli çalışacak. İsterseniz evinizde kendiniz mayalayabilirsiniz, isterseniz de hazır olanlardan alabilirsiniz (tabi bilinmiş markalardan) . Ama ben hep evde yapımını daha sağlıklı bulurum. İçerisine meyve koyup tatlandırabilir ve besin değerini de zenginleştirebilirsiniz. Ayrıca unutmadan evde mayaladığınız yoğurdun suyunu kesinlikle dökmeyin ya içine karıştırın tekrar ya da kaşık kaşık çocuğunuza verin . Çünkü en yararlı besinler özellikle yoğurdun suyunda bulunmaktadır.

Sağlıcakla kalın,diğer yazımda görüşmek üzere :)

Yazıyı beğendiniz mi?

« GERİ
İLERİ »

Hiç yorum yok