SON YAYINLAR
latest

OKUL ÖNCESİ OYUN ETKİNLİKLERİ

0-6 yaş çocuk oyunları, Çocuk oyunları, E, Evde oynanacak çocuk oyunları, GE, O, Okul öncesi oyun etkinlikleri, Okul öncesi oyunları, Oyun etkinliği örnekleri,
OYUN ETKİNLİĞİ ÖRNEKLERİ
Merhaba sevgili öğretmenler ve ebeveynler. Bu yazımda hem sizler için hem de evinde çocuğu ile kolaylıkla oyun oynayabilecek anne babalar için okul öncesi oyun etkinliklerini paylaşacağım. Oyun etkinliği örnekleri olarak hafıza oyunları,dikkat oyunları,dinlendirici oyunlar ve hareketli oyunlar olmak üzere dört kategoride yayınlayacağım.

Oyunlar 2-6 yaş dönemi için hem çocuğunuzun sosyal gelişimi açısından hem de zihinsel ve bilişsel gelişimi açısından son derece önemlidir. Hatta bana sorarsanız çocuğunuzla 1 yaştan sonra oyun oynamaya başlamalısınız.

Okul öncesi oyun etkinliklerine gelin beraber bakalım:

Hangi Renk Kayboldu Oyunu (Hafıza Oyunu)
Bu oyun çocuğunuzun hafızasını geliştirmesi için pratiksel ve güzel bir oyundur. Evde de rahatlıkla oynayabilirsiniz. Öncelikle çocuğun önüne renkli boya kalemleri, farklı renklerde kağıtlar koyun. Ardından çocuğa renkleri sorunuz. Çocuk önce renklere iyice bakması istenir ve ardından gözlerini yummasını isteyin. Siz bu esnada aralarından bir renk çıkartmalısınız ve çocuğun gözlerini açmasını istemelisiniz. Çocuğa “burada hangi renk yok.” diye sorup,sakladığınız rengi bulmasını söyleyin. Lütfen bu oyunda fazla renk kullanmayın. Çünkü bu, çocuğun kafasını karıştırabilir. Ayrıca oyunda aynı rengin hem açık hem koyu rengini kullanmayın. Bu oyun sayesinde çocuk dikkatini yönetmeyi öğrenir, hem de hafızasını geliştirmesine yardımcı olur.

Sıcak-Soğuk Oyunu (Dikkat Oyunu ve Hareketli Oyun)
Bu oyun yine evde rahatlıkla oynayabileceğiniz kolay ve eğlenceli bir oyundur. Öncelikle oyun için bir nesne seçin ve çocuktan gözlerini kapatması ya da odadan çıkması isteyin.  Ardından nesneyi saklayın. Çocuk odaya girdiğinde Ona nesneyi bulmasını söyleyin. Eğer çocuk nesneden uzaksa veya uzaklaşıyorsa “soğuk”, nesneye yakınsa veya yaklaşıyorsa “sıcak” deyin ve nesneyi bulmasına yardım edin. Bu oyun sayesinde çocuğun konsantrasyonu ve dikkati gelişir ayrıca çevresini keşfetmeyi öğrenir.

Küplerden Kule Yapma (Dikkat Oyunu,Konsantre Oyunu)
Bu oyunda yine evde ebeveynler tarafından çocukla oynanabilir. Bu oyun için ahşap küplere,2 uzun  çubuğa ya da kaleme ihtiyacınız vardır. Bu çubuklar ya da kalemler yardımıyla küpleri tutarak üst üste dizmesini isteyin. Yani küpleri iki çubuğun üstüne koyup yerdeki diğer küpün üstüne yavaşça indiriyorsunuz. İsterseniz önce siz uygulayın çocuk görsün daha sonra onunla birlikte yapın. Bu oyun sayesinde yine çocuk dikkatini toplamayı öğrenir ayrıca ince motor becerilerini, el- göz koordinasyonunu ve geometrik şekilleri tanıma becerilerine sahip olur.

Zıp Zıp Zıpla Oyunu (Hareketli Oyun)
Bu oyun yine grup olarak anaokulunda oynansa da siz ebeveynler çocuğunuzla birlikte rahatlıkla evde oynayabilirsiniz. Bu oyunda bir oyun alanı belirleyin. Çocuklar veya çocuğunuzla siz ebeveynler aşağıda sözleri geçen tekerlemeyi söyleyin. Tekerlemede geçen devinimleri (eylemleri) tekerlemeye uyarak çocuğunuzla birlikte yapın.

Zıp zıp zıpla ( tek ayakla zıplanır )
Hop hop hopla ( iki ayakla hoplarlar. )
Top top topla ( Son iki hecede yere çömelirler.)


Çevir Salla Oyunu (Hareketli Oyun)
Bu oyunu yine evinizde çocuğunuzla rahatlıkla oynayabilirsiniz. Öncelikle oyunda çocuğunuz veya çocuklar yere otururlar. Öğretmenler ya da ebeveynler aşağıda gösterilen sözleri söyleyin ve devinimleri yapın. Bu esnada çocuklar da veya çocuğunuz aynı eylemleri size öykünerek yaparlar.

Başını çevir, çevir ( başlar soldan sağa, sağdan sola çevrilir )
Başını salla, salla ( Başlar sağa-sola, öne-arkaya sallanır )
Kolunu çevir, çevir ( kollar önden arkaya, arkadan öne çevrilir )
Kolunu salla, salla ( kollar, aşağıya indirilir, avuçlar yere birbirine koşut olarak önde tutulur, soldan sağa, sağdan sola sallanır, sonra da yine iki kol birbirine koşut olarak, ön tarafta bir daire çizecek biçimde sallanır. )

Büyü Büyü, Küçül Küçül Oyunu (Hareketli Oyun)
Yine evde oynayabileceğiniz bir oyun. Oyunda çocuklar ayakta durur. Siz ebeveynler ya da öğretmenler, aşağıda geçen sözleri söyleyin ve çocuklarla veya çocuğunuzla beraber bu sözlere göre eylemleri yapın.

Büyü büyü
Kollarını yukarıya kaldır
Daha çok kaldır, daha çok kaldır
Ayak parmaklarının ucuna bas
Daha çok yüksel, daha çok yüksel
Büyü büyü kocaman ol, büyü büyü kocaman ol…
( Çocuklar en çok yükseldikleri anda, ara vermeden küçül küçül oyununa geçilir )
Küçül küçül
Kollarını indir
Çömelerek büzül
Daha çok büzül, daha çok büzül
Küçül küçül, minicik ol…

Yağmur, Kar, Fırtına (Hareketli Oyun)
Evde oynayabileceğiniz bir oyundur. Öncelikle bu oyuna başlamadan önce 'Yağmur, Kar, Fırtına 'sözcüklerine karşılık gelen hareketleri çocuklara veya çocuğunuza gösterip öğretin. Oyunda yönetici (öğretmen yada ebeveyn) yağmur dediği zaman oyuncular (çocuklar) parmaklarını yere doğru çevirerek kollarını aşağı yukarı indirip kaldırmaya başlarlar. Kar dediğinizde ise eller göğüse vurulur. Fırtına denildiğindeyse bütün oyuncular ‘’vuuuuuuu’’ seslerini çıkarır ve el çırpmaya başlarlar. İsterseniz önce oyunun bir denemesini yapın daha sonra oyuna geçin. İsterseniz de oyunda değişiklik olarak ‘’Benim söylediğimi yapın. ‘’Sizi şaşırtmak için bazen yanlış hareketler gösterebilirim’ ’diyebilirsiniz. Eğer söylediğiniz şeyin eylemini yanlış yapan olursa o oyuncular seyirci olarak kalır, hareketlere katılmazlar.

Çömel Kurtul Oyunu (Hareketli Oyun)
Bu oyun evde oynanabilir ancak en az 3 kişi olmanız gerekmektedir. Oyunca önce bir ebe seçilir, diğer çocuklar oyun alanına serbestçe dağılırlar. Ardından ebe çocuklardan birini yakalamaya çalışır. Eğer yakalanmak üzere olan bir çocuk ebe yanına yaklaşınca çömelirse, yakalanmaktan kurtulur. Eğer çömelmeden yakalanırsa ebe olur. Oyun bu şekilde devam eder.

Uykucu Horoz Oyunu (Hareketli Oyun)
Bu oyunda tüm çocuklar yumurta olur ve  yere otururlar. Bu sırada uyur gibidirler ve gözlerini açmazlar. Öğretmen oyunda tek tek başlarına dokunur. Başına dokunulan çocuk, sessizce kalkar ve öğretmenin peşinden gider. Oyunda son çocuk kalana kadar, öğretmen çocukların başlarına dokunarak kaldırmaya devam eder. Sona kalan çocuğun ise etrafında sessizce halka olurlar. Ve birden, “uykucu horoz, uykucu horoz kalk artık!” diye bağırırlar. Ardından uykucu horoz (yani sona kalan çocuk) arkadaşlarını yakalamaya çalışır.

Bülbül Kafeste (Hareketli Oyun)
Bu oyunda çocuklar el ele tutuşarak halka olurlar. Halkanın ortasında 3-4 çocuk olması gerekir bu çocuklar bülbül olurlar. Geriye kalan oyuncularda bülbül kafeste diyerek onları yakalamaya çalışırlar. Bülbüller(halkanın içindeki çocuklar) arkadaşlarının kolları arasından kaçmak isterler. Kaçabilen kafesten kaçmış olur. Ancak halkada kalanlara bülbül kafeste diyerek oyuna devam edilir.

Ne Uçmaz Ne Gezmez Ne Yüzmez? (Dinlendirici Oyun)
Bu oyun evde oynanabilir. Oyunda öğretmen çocuklardan birine işaret eder ve ne uçmaz ne gezmez ne yüzmez? der ve bunlara örnek ister. Oyuncu yani çocuk eğer buna karşılık kedi uçmaz ağaç gezmez taş yüzmez derse oyunu kazanır ve oyun bu şekilde devam eder.


Cümlemi Tamamla (Dinlendirici Oyun)
Yine evde oynanabilecek bir oyun. Siz çocuğunuzu karşınıza alıp sadece ikiniz de oynayabilirsiniz. Oyunda çocuklar halka şeklinde dizilir. Öğretmen birine işaret eder. Çocuğa 'Yarın hava güzel olursa….. ' dedikten sonra cümlemi tamamla der. Oyuncu yani çocuk bu cümlenin sonunu yüksek sesle tamamlar. Oyun bu şekilde devam eder.

Öt Kuşum Öt (Hareketli Oyun)
Oyunda bir ebe seçilir ve gözleri bağlanır . Ebenin karşısına arkadaşlarından birisi geçer ve sesinden tanımaya çalışması söylenir. Ebe karşısındaki arkadaşına 'öt kuşum öt ' der ve arkadaşı kuş gibi öter oyun böyle devam eder.

Tatmadan Bul (Dinlendirici Oyun)
Bu oyunu çocuğunuzla evde oynayabilirsiniz. Oyunda öğretmen bir yiyeceğin tadını ve özelliklerini çocuklara anlatır. Ve bu yiyeceği çocuklardan bulmalarını ister. Cevabı bulan çocuk alkışlanır.

Renkler (Dinlendirici Oyun)
Bu oyun evde oynanacak eğlenceli oyunlardan biridir. Oyunda çocuklar sıra olurlar. Aralarından birisi bir renk söyler. Örneğin; mavi der. Diğer çocuklar maviyi bulmak için çevreye bakınırlar. Mavi renkteki eşyaları bulmaya başlarlar. Az eşya bulan ebe olur oyun devam eder.

Adamın Gözlüklerini Tak (Konsantre ve Dikkat Oyunu)
Eğer evinizde bir tahta varsa veya ona benzer bir yazı objesi bu oyunu yine evde oynayabilirsiniz. Oyunda önce yazı tahtasına gözleri ,burnu ve  ağzı olan bir insan başı çizilir. Öğretmen çocuklara 'gözleri bağlı olarak kim bunun gözlüklerini çizecek? ' der. Çizmek isteyen çocuklar gözleri bağlı olarak adamın gözlüklerini çizmeye çalışır.

Uzun Şerit (Dinlendirici Oyun-Dikkat Oyunu)
Evde rahatlıkla çocuğunuzla oynayabilirsiniz. Öğretmen oyun için her çocuğa büyük bir kağıt parçası verir. Çocukların hepsi elindeki kağıdın ucundan incecik yırtmaya başlarlar. Oyunun amacında hiç koparılmadan kağıt bitirilmeye çalışmak vardır. Oyunun sonunda şeritler ölçülür ve en uzun şerit kiminse oyunu o kazanır.

Nelerden Ne Yapılır? (Dinlendirici Oyun)
Evde oynayabilirsiniz. Oyun için öğretmen çocukların kullandıkları eşyalardan birinin adını söyler. Bir çocuğu işaret eder ve 'nelerden ne yapılır? der. Çocuk o eşyanın neyden yapıldığını düşünür ve  gereken malzemeleri söyler. Gecikmeden ve eksiksiz söylerse alkışlanır veya ödüllendirilir.

Yazıyı beğendiniz mi?

« GERİ
İLERİ »

Hiç yorum yok