SON YAYINLAR
latest

ÇOCUKLAR İÇİN EV OYUNLARI

Çocuk oyunları, E, Eğitici oyun, Evde oyun, Hafıza oyunları, Makarna oyunu, O, Oyun hamuru, Zeka oyunları,
Merhaba sevgili anneler.
Çocuklarımız için evde rahatça oynayacağınız ev oyunlarını sizlerle bu  yazımda çocuklar için ev oyunlarını paylaşacağım. Bilindiği gibi çocukların hem fiziksel hem zihinsel gelişimlerinde olumlu katkı sağlayan oyunlar çok önemlidir. Hem daha güvenli bir ortam yaratacak ,hem de çocuğunuzla ebeveynleri olarak daha kaliteli zamanlar geçirebileceksiniz. Burada paylaşacağım oyunlar 2,3,4,5,6 yaş grupları için uygun oyunlar olacaktır.

Oyun Hamuru ile Oynayın
Oyun hamurları ile oynamak çocuklar kadar ebeveynleri bile eğlendirir. Oyun hamuru ile oynamanın çocuklar için küçük kas gelişimlerinde (parmak kasları) ve yaratıcılık özelliklerinin gelişiminde olumlu yönde katkısı vardır. Ayrıca renkleri tanıyıp ayırt etmesinde de fayda gösterecektir. Siz de çocuğunuza katılıp onunla oyun hamuru ile oynayabilirsiniz. Ebeveyni ile oynayan çocuk yaratıcılığını daha çok kanıtlamaya çalışacaktır. Bu oyun yine 2,3,4,5,6 yaş grubu için uygundur.

Evdeki Gereçler İle Oynayın
Hepimizin evinde çocuğumuzla oynayacağımız onlarca uygun gereç vardır. Bu gereçler neler olabilir diye sorarsanız söyleyeyim. Öncelikle kız -erkek çocuk fark etmeksizin mutfaktaki gereçlerden (tencere,tava ,plastik ürünler vs) çıkarıp evcilik oynayabilirsiniz. Ama dikkat edilmesi gereken konu çocuğunuz gözünüzün önünde oynasın çıkabilecek küçük bir kaza ihtimalini bile göz ardı etmemek gerek. Tabi ki bıçak ve kesici aletler ,ona zarar verecek özellikte olan mutfak ürünleri hariç olacak. Onunla mutfakta yemek yapıyormuş gibi oynayabilirsiniz mesela , bir yemeğin yapılış aşamalarını anlatabilir daha sonraki yıllarda onunla mutfağa girebilir. Evcilik oyunu onun sosyalleşmesi ,dil gelişimi,kendini ifade etme ,fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından son derece önemlidir.

Makarna İle Kolye , Bileklik Yapma 
Bu etkinlik çocuğunuzla hem kaliteli zaman geçirmenize olanak sağlayacak, hem de eğitici ve yaratıcı yönünden faydalanmış olacaksınız. Hepimizin evinde makarna vardır. Ama uygun makarna olacak ( kesme ortası delik ,boru makarna vs) yani ipten geçebilecek çeşitler olacak. Öncelikle gerekli malzemeler makarna, ip,boyalar,fırçalar. Önce size tavsiyem bu oyunun eğiticiliğini arttırmanız adına makarnaları rengarenk çocuğunuzla birlikte boyamanız olacaktır. Renkleri tanıyacak ve oyun esnasında daha da zevk alacaktır. Kuruyan makarnaları iplere takmaya başlayın önce siz nasıl yapıldığını gösterin .Daha sonra çocuğunuzun yapmasını isteyin . Çocuk bu etkinliği yaparken hem istediği renkleri kullanacak hem de el ve göz koordinasyonu gelişecektir.. Birlikte ister kolye , ister bileklik yapın ve sonucunda sizin çocuğunuza ,çocuğunuzun da size güzel birer hediyesi olacaktır.


Bul- Tak Oyunu
Bu oyuncağı oyuncakçılardan veya internet sitelerinden rahatlıkla bulabilirsiniz. Hem de uygun fiyatları da mevcut. Bildiğiniz gibi bir kovanın içinde karışık geometrik şekiller oluyor. Bu şekilleri çocuğunuz kendi görsel hafızası ile uygun olan yerlere yerleştirip kovaya yerleştirecek. Veya buna benzer olan puzzle da oynatabilirsiniz. Çocuğunuzun görsel hafızası ve zihinsel gelişimi için son derece önemli oyunlardan biridir. Ayrıca bu sayede geometrik şekilleri öğrenecek.

Resim Kesme Oyunu
Hepimizin evinde dergi veya gazete, kullanılmayan kitaplar vs vardır. Bu malzemeleri kullanarak çocuğunuzla birlikte istediğiniz resimleri kesip bir kağıda yapıştırabilirsiniz. İster kategori çalışması yapabilir (yani çiçek resmi kesip çiçekleri tanıtmak gibi ya da hayvanları kesip hayvanları tanıtmak veya canlı cansız nesneleri ayırt etme gibi) isterseniz komposizyon çalışması yaptırabilirsiniz( bir adam kesip , bir kadın kesip ,bir çocuk kesip ,bir ev kesip onları bir aile gibi anlatabilirsiniz).

Hafıza Kartı Oyunları
Hafıza kartlarını da yine kırtasiye ve internet sitelerinden rahatlıkla bulabilirsiniz. Kartlarda hayvanların resimleri , nesnelerin resimleri , meyvelerin resimleri vs bulunur. Çocuğunuza bu kartları göstererek onların isimleri söyleyebilir ve ona söyletebilirsiniz. Bu etkinlik çocuğunuzun zeka gelişiminde önemli yer oynar.

Kağıt Havlu Rulosu ile Eğitici Oyunlar
Anneler lütfen evinizdeki tuvalet kağıdı rulolarını veya kağıt havlu rulolarını atmayın. Çünkü bu güzel ürünle çocuğunuz için bir çok oyun türetebilir ve ona gelişimi açısından katkıda bulunabilirsiniz. Genellikle 2-3 yaş grubunun zevk alarak oynadığı bir ürün oluyor. Siz bu rulo ile neler yapabilirsiniz? Ruloları bir zemine alt kısmından yapıştırıp yan yana dizip çocuğunuzun içine bir şeyler atmasını isteyebilirsiniz (küçük bir top en uygun olanıdır). Veya ruloları duvara yapıştırıp adeta bir yol gibi yapıp üstten bir şey atmasını ve o rulodan o ruloya geçişini çocuğun izlemesini sağlayabilirsiniz. Bu esnada çocuğun takip yeteneği ve zeka gelişimi artacaktır.

Diğer yazımda evde yapılacak etkinliklere devam edeceğim.
Görüşmek üzere sevgili anneler :)

Yazıyı beğendiniz mi?

« GERİ
İLERİ »

Hiç yorum yok