SON YAYINLAR
latest

ANNE SÜTÜNÜN ÖZELLİKLERİ

Anne sütünün besin değerleri nasıldır? Anne sütü bebekte oluşabilecek hangi sorunları engelliyor? Emzirmenin anneye faydası var mıdır?
İLK 6 AY ANNE SÜTÜ
Evet hanımlar,anne sütünün önemini bilmeyen yoktur herhalde. Tekrar vurgulamakta fayda var.  Uzmanlarca da ilk 6 ay anne sütü zorunlu verilmesi gereken bir besin. Hem de mucizevi bir besin. Anne sütünün özellikleri saymakla bitmez. Gelin şimdi anne sütünün içindeki mucizevi gıda ögelerine bakalım.

Anne Sütünün Özellikleri:
*Proteinler (%
*Vitaminler
*Karbonhidratlar
*Mineraller
*Yağlar ( %40-50 civarı)

Anne Sütünün Enerji ve Besin Değerleri (1000 ml)
Su 876 ml
Protein 8-9
Kazein: Whey % 40:60
Karbonhidrat (g) 30-50
Yağ (g) 42
Potasyum (mEG) 13
Kalsiyum (mg) 280
Fosfor (mg) 140
Sodyum (mEG) 7
Klor (mEG) 11
Demir (mg) 0.3
Bakır (mg) 0.25
Çinko (mg) 1.2
Magnezyum (mg) 35
İyot (ug) 110
Manganez (ug) 6
Flor (ug) 16
Biotin (ug) 4
Selenium (ug) 20
Krom (ug) 50
E Vitamini (ug) 2.3
C Vitamini (ug) 40
A Vitamini (ug) 670
D Vitamini (ug) 0.55
K Vitamini (ug) 2.1
Enerji (kcal) 700

Sıra faydalarında, çünkü bir bebeğin beslenmesi için olmazsa olmaz. Şimdi de madde madde faydalarına bakalım sevgili anneler.


1) OBEZİTEYİ ÖNLÜYOR
Öncelikle Obeziteyi önlediği uzmanlarca kanıtlanmış. Emzirme esnasında bir ön süt bir de ard süt olduğundan ön süt verildiğinde proteini yüksek oranda bebeğiniz almış oluyor. Ard sütte ise yüksek oranda yağ almış oluyor. Böylelikle bebek emdiği esnada ard süt ve ön süt sayesinde doygunluk hissini fazlası ile almış oluyor.Bu da haliyle obeziteyi önlüyor.

2) CİDDİ ENFEKSİYONLARDAN BEBEĞİ KORUYOR
Evet anneler ciddi enfeksiyonlar hepimizin korkulu rüyası. Bebek doğduğu andan itibaren dış çevreye ilk önce soluma yolu ile sonra temas yolu ile etkileşime geçiyor. Bu da bağışıklığı düşük ve dış çevre ile yeni tanışmış olan bir varlık için tehlike arz ediyor. Ne kadar onu korumaya çalışsak da bazı durumlarda yenidoğan bebeğin direnci o virüsün veya bakterinin gücüne yenik düşüyor. Ama korkmayın bebeğinizi yüksek oranda koruyan ve bağışıklığını güçlendiren mucizevi besinimiz anne sütümüz var. Anne sütü bilindiği gibi birçok mikroorganizmaya karşı öldürücü bir güze sahip. İçeriğinde bulunan enzimler sayesinde bebeğinizin bağışıklığını koruyor. Bu sayede de annenin geçirdiği bir hastalık bile olsa ( kızamık ,su çiçeği,kızılcık vs ) 9 ay boyunca bebeğinizi koruyor. Korkmayın anne sütümüz var :)

3)ALERJİLERİ ÖNLÜYOR
En büyük korkularımızdan biri bebeğimizin alerji reaksiyonu göstermesi. Bilindiği gibi ilk günlerde anne sütünden gelen 'Kolostrum' adı verilen muhteşem besin bebeğinizi birçok hastalığa karşı koruyor. O yüzden elinizden geldiğince ilk sütünüzü son damlasına kadar bebeğinize vermeye çalışın. Bu sütte ileride verdiğiniz olgun anne sütünden daha fazla yararlı bakteriler mevcut bu bakteriler sayesinde de bebeğiniz birçok hastalığa ve alerjik reaksiyonlara karşı korunuyor.

4) BÜYÜMESİNİ OLUMLU ORANDA ETKİLİYOR
Anne sütünde bulunan çeşitli besinler büyüme faktöründe olumlu olarak görev almaktadır. Bu da haliyle bebeğiniz hücrelerinden organlarına kadar her uzvunda gelişimini ilerletiyor.

5) BÖBREKLERİNDE EK YÜKTEN KORUYOR-HAZIMSIZLIĞI KOLAYLAŞTIRIYOR
Hepimiz bebeğimizin kabız olmasını istemeyiz. İşte burada da kolostrumun mucizevi faydası harekete geçiyor. Bu besin sayesinde bebeğinizin bağırsakları hızlı bir şekilde çalışıp ilk dışkısını kolay yol ile dışarı atmasını sağlıyor. Böreklerde de ağır bir yük oluşturmayan maddeler içeriyor.

6) ANNE SÜTÜNÜ YETERİNDE ALMIŞ ÇOCUĞUN I.Q PUANLARI DAHA YÜKSEK OLUYOR
Kim istemez bebeğinin zeki olmasını :) Uzmanlarca kanıtlanmış olan bir durumdan söz edelim. İlk 6 ay anne sütünü yeterince alan çocuklarda I.Q puanı mama ile beslenen çocuklara göre daha yüksek çıkmış . Bu da demek oluyor ki elinizden geldiğince anne sütünü bebeğinizden mahrum edip gelecekti hayatını etkileyecek bir durumu da oluşturmaktan sakının.

7) MEME KANSERİNE YAKALANMA RİSKİNİ DÜŞÜRÜYOR
Her kadının günümüzde korkulu rüyası olan meme kanserine yakalanma oranı daha da artmakta. Ama korkmayın eğer bir kız çocuğuna sahipseniz onu anne sütünüz ile besleyip ileride karşılaşabileceği meme kanseri hastalığından da çocuğunuzu korumuş olacaksınız. Aynı zamanda emziren biz anneleri de aynı oranda kanserden korumaktadır. İyi ki sütümüzün içinde bağışıklığımızı güçlendiren o muhteşem besinler var :)

8) PSİKOLOJİK DESTEK SAĞLIYOR 
Ne güzel bir besin anne sütü. Her an hazır, her an bizimle. Bebeğimiz ağladığında imdadımıza yetişen yardımcımız. Bebeklerde belirli sürelerden sonra anneyi hissetme ve ona ihtiyaç olma anları olmakta. Annenin sütüne kavuşan bebeklerde sakinleşme,huzurlu olma ve güven duygusu kazandığı kanıtlanmıştır. Sizin için de bebeğiniz için de güçlü psikolojik bir bağ oluşturan anne sütüdür. Korkmayın bebeğiniz onun sayesinde sizin her şeyinizi hissetmekte ve bağlanma gücü o kadar artmaktadır. O yüzden gereksiz streslerden uzak durun . Tadını çıkarın :)

İLK 6 AY ANNE SÜTÜ ŞART !

Yazıyı beğendiniz mi?

« GERİ
İLERİ »

Hiç yorum yok